4 Milyar Dolar Değerindeki Bitcoin Opsiyonları Cuma Günü Sona Eriyor!

4 Milyar Dolar  Değerindeki Bitcoin Opsiyonları Cuma Günü Sona Eriyor!

Bitcoin’e bağlı opsiyon sözleşmelerinin süresi dolacak; analistler bitcoin fiyat dalgalanmalarına neden olabileceğine inanıyor. Yaklaşık 4 milyar dolar değerindeki opsiyonların vadesi Cuma günü dolacak.

Bugün itibariyle, kripto opsiyon borsası Deribit’in üç aylık vadesi, yaklaşık 2.24 milyar dolar değerinde yaklaşık 81.000 alım opsiyonu ve yaklaşık 1.73 milyar dolar değerinde yaklaşık 60.000 satış opsiyonu içeriyor. Deribit, dünyadaki kripto opsiyon sözleşmelerinin yaklaşık %80’ini oluşturuyor ve üç aylık opsiyonların Cuma günü 08:00 UTC’de sonuçlandırılması bekleniyor.

Deribit’te, her bitcoin opsiyon sözleşmesi 1 BTC’yi temsil eder, yani borsada toplamda yaklaşık 141.000 BTC opsiyon sözleşmesi vardır.

Büyük bitcoin fiyat dalgalanmaları bekleniyor

31 Mart 2023 Cuma, 2023’ün ilk çeyreğinin sonunu işaret ediyor ve çoğu üç aylık kripto opsiyon sözleşmesinin sona ereceği tarih. TDX Strategies’in CEO’su ve kurucu ortağı Dick Lo’ya göre:

“Yarın sona erecek devasa üç aylık opsiyonlar var. Cadde üst tarafta potansiyel olarak kısa gamadır. Bu artı zayıf likidite, her iki yönde de büyük kesintilere yol açabilir.”

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, alıcıya son kullanma tarihinde veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan bitcoin satın alma veya satma hakkı verir, ancak yükümlülüğü vermez. Alım opsiyonları, opsiyon alıcısına bitcoin satın alma hakkı verirken, satım opsiyonları, opsiyon alıcısına satma hakkı verir.

Kripto opsiyonları, yatırımcılar tarafından spot veya vadeli piyasadaki pozisyonları olumsuz fiyat hareketlerine karşı korumak için kullanılır. Piyasa yapıcılar ise alış ve satış emirleri oluşturarak bir emir defterine likidite sağlarlar.

Piyasa yapıcılar spread’den (alış ve satış fiyatı arasındaki farktan) para kazanırlar ve net risk piyasasını nötr tutmak için genellikle dayanak varlıkları alıp satarlar. Bu bağlamda, opsiyon sözleşmelerini satan piyasa yapıcıların, bitcoin fiyatının yükselmesi durumunda pozisyonlarını kapatmak için spot piyasadan bitcoin almaları beklenmektedir.

Normalde, piyasa yapıcıların Cuma günü beklendiği gibi büyük opsiyon sözleşmelerinin sona ermesine yol açan hedge faaliyeti, genellikle volatilitede bir artışa neden olur ve bu da büyük bitcoin fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap