Abartılan Arbitrum AIP 1.05 Başarısız Oldu! Balinalar Ne Düşünüyor?

Abartılan Arbitrum AIP 1.05 Başarısız Oldu! Balinalar Ne Düşünüyor?

ARB tokenlarının en büyük sahipleri ve ArbitrumDAO’ya katkı sağlayanlar, 700 milyon ARB tokenı DAO kasasına geri vermemeye karar verdiler. AIP 1.05 ilerlemesi, büyük ve küçük Arbitrum (ARB) sahipleri arasındaki çatışmayı yansıtıyor.

Arbitrum (ARB) sahipleri AIP 1.05’e karşı çıktı: Bu ne anlama geliyor?

Arbitrum İyileştirme Önerisi (AIP) 1.05, uygulanmasına karşı oy kullanmak isteyen oylamanın %84’üyle başarısız olacak gibi görünüyor. Bu sonuçlar, bugün 15 Nisan 2023’te, Arbitrum’un (ARB) 78.163.289 numaralı bloğunda, saat 4:52 civarında alınan anlık fotoğraf tarafından kaydedildi. Böylece, 118.000.000 ARB’den fazla token sahipleri, devasa 700 milyon ARB payının (eşdeğer olarak 1,16 milyar doların üzerinde) kasaya geri döndürülmesini istemediklerini söyledi.

AIP 1.05’e karşı çıkanların çoğunluğu büyük ARB sahiplerinden (“balinalar”) oluştuğu açıktır. AIP 1.05 karşıtı 118 ARB’den, neredeyse %60’ı sadece beş cüzdan üzerinde depolanmaktadır.

Küçük sahiplerin oylama sürecinin ilk günlerinde onaylama kararı %65 çoğunlukla önde giderken, büyük balinalar geldikten sonra durum değişti.

Daha önce U.Today tarafından da kapsanan gibi, yüz binlerce ARB tokenının gönüllü olarak dağıtılması kararı, Arbitrum (ARB) topluluğundaki tüm grupları öfkelendirdi. Bu endişeleri ele almak için, Arbitrum Vakfı ilk AIP’lerinin gündemini daha kapsayıcı ve demokratik bir şekilde yeniden ele aldı.

AIP 1.05’in onaylanmasını engelleyen büyük balinalar, bu referandumun rolü hakkında görüşlerini paylaştılar. “Hayır” oyunu 4,8 milyon ARB ile destekleyen Crypto influencer Chainlink God, oylamanın beşinci büyük balinası oldu ve teklifi tehlikeli bir “güç oyunu” olarak tanımladı:

Chainlink Tanrısı olarak bilinen kripto etkileyicisi, Chainlink God, 4.8 milyon ARB ile beşinci en büyük balina oyu vererek, teklifi tehlikeli bir “güç oyunu” olarak tanımlayarak “en iyi ihtimalle az veya hiç fayda getireceğine ve en kötü durumda DAO ve Vakıf için gereksiz risk ve maliyetler getireceğine” inandığını belirtti.

Deneyimli Ethereum (ETH) hayranı Mike Abundo, AIP 1.05’in engellenmesinin kısa vadeli kazançlar yerine uzun vadeli ekosistem gelişimine öncelik vermek amacıyla tasarlandığını vurguladı:

AIP 1.05’in yenilgiye uğratılmasıyla, Arbitrum topluluğu kısa vadeli finansal kazanç yerine uzun vadeli ekosistem gelişimini seçiyor.

AIP 1.05’in ikinci büyük muhalifi olan takma adlı Ethereum (ETH) araştırmacısı ve eğitimci Olimpio Crypto, 18 milyon ARB ile veto etme kararını, merkezileşme endişeleri nedeniyle desteklediğini belirtti:

Arbitrum, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan doğrudan on-chain yönetim gücüne sahip olan Arbitrum DAO ile büyük bir adım attı.

Arbitrum, elbette bu haberi olumlu karşıladı ve oylamanın böyle olacağı konusunda iyimserlik vardı. Bu etki ile fiyat 1 hafta içerisinde %44 oranında artış gösterdi.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap