Fed 100 Baz Puan Faiz Artışı Yapacak mı? Bitcoin ve Altın İçin Önemli!

Fed 100 Baz Puan Faiz Artışı Yapacak mı? Bitcoin ve Altın İçin Önemli!

ABD’de enflasyon verileri, 3 ay üst üste beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif faiz artırımına devam edeceği düşünülüyor.

Dün ABD Enflasyon verileri açıklandı. Beklenen enflasyon oranı %8,8’idi fakat açıklanan enflasyon rakamı yeni bir rekor kırarak %9,1 olarak geldi.

Geçtiğimiz ay da enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesinin bir sonucu olarak faiz artırımını giderek yükselten FED’in veriler açıklanmadan önce faizi 50 baz puan yükseltmesi bekleniyordu. Ancak verilerin ardından birçok finans firması beklentilerini 75 baz puan olarak güncellemişti ve FED, 75 baz puanlık artış gerçekleştirmişti.

Bu ay ise faiz oranının 75 baz puan artış göstereceğini düşünen büyük bir çoğunluk bulunuyordu. Ancak dün açıklanan verilerin yüksek olması birçok finans şirketinin beklentilerini güncellemesine yol açtı.

Chicago Ticaret Borsası’nın (CME) sitesinde yer alan verilere göre FED’in temmuz ayında faizi 75 baz puan artırma olasılığı %19,1, 100 baz puan artırma olasılığı ise %80,9 olarak bulunuyor.

Ancak Fed Başkanı Powell geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, enflasyona karşı temmuz ayında 50 veya 75 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini söylemişti.

İlginizi Çekebilir; KuCoin, CEEK VR (CEEK) Metaverse Evreninde Ofis Açıyor!

FED Faiz Kararı Bitcoin İçin Belirleyici Olacak

Bilindiği üzere Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ABD’de değişen ekonomi politikalar ile 2022 yılında oldukça büyük bir düşüş yaşadı. FED’in varlık alım programını sonlandırması ve hızla faiz artışına başlaması ile birlikte diğer riskli yatırım araçları gibi Bitcoin de hızla aşağı yönde hareketlendi.

FED’in yüksek faiz artışları yapması ise kripto para piyasasında sert düşüşlere neden oluyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay gerçekleşen toplantıda yapılan 75 baz puanlık artış sonrası Bitcoin hızla düşüşe geçmişti.

Bu nedenle perşembe günü açıklanmış olan ABD enflasyon verisi Bitcoin’in kısa vadede yapacağı hareket üzerinde de oldukça belirleyici olacak. Enflasyonun yeni bir rekor kırması FED’in 27 Temmuz tarihinde gerçekleştireceği FOMC toplantısında 100 baz puan faiz artış ihtimallerini oldukça güçlendiriyor.

Fakat FED’in karar öncesi yapacağı konuşmalar bize konu hakkında ipucu verecektir. Gelişmeleri hem haber sitemizden hemde youtube kanalımızdan sizlere bildireceğiz.

Her türlü gelişmeden anında haberdar olmak için YoutubeTwitter ve Telegram kanalımızı takip edebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap