ABD Milletvekilleri Stablecoin Düzenlemesi Üzerinde Anlaşmaya Yaklaşıyor!

ABD Milletvekilleri Stablecoin Düzenlemesi Üzerinde Anlaşmaya Yaklaşıyor!

İki partili bir grup ABD’li yasa koyucu, stablecoin’ler için düzenleyici bir çerçeve oluşturmayı amaçlayan yeni mevzuat üzerinde bir anlaşmaya varmaya yakın.

Mevzuatı getirecek potansiyel anlaşma, nihayetinde, Kaliforniya Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Demokrat Maxine Waters ile Kuzey Karolina’dan paneldeki en üst düzey Cumhuriyetçi Patrick McHenry arasındaki işbirliğine bağlı. Anlaşma henüz nihai değil ve yine de dağılabilirken McHenry, McWaters’ın “üzerinde çalıştıklarını” kabul ettiği için bir anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

Fatura ayrıntıları

Stabilcoin düzenlemesi konusundaki tartışma, büyük ölçüde, ihraççılara bankalar veya para piyasası yatırım fonları gibi davranıp davranmamaya bağlı. Waters ve McHenry tarafından teklif edilen yasa tasarısı, onlara sadece federal denetime uyumu değil, aynı zamanda sermaye ve likidite kurallarına bağlılığı da gerektiren bankalar gibi davranma tarafına düşüyor.

Stabilcoinleri çevreleyen korkular, bu yılın başlarında TerraUSD stablecoin’in çöküşü ve ardından Tether stablecoin’in geçici olarak sabitlenmesiyle birleşti. Yetkililer, destekleriyle ilgili şüphelerin stablecoin’lere kaçışa neden olabileceğinden, ihraççıları rezervlerini tasfiye etmeye zorlayarak diğer piyasalardaki varlık fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceğinden korkuyor. 

Sonuç olarak, tasarı aynı zamanda bir stablecoin’i desteklemek için kullanılan varlıklar için katı gereksinimlere de izin verecek. Sözde bu, bir krizde bu varlıkların yangın satışlarını istikrarsızlaştırma risklerini azaltacaktır. Diğer kısıtlamalar arasında, finansal olmayan şirketlerin bu tür ürünleri ihraç etmesinin yasaklanması ve finansal şirketler ile teknoloji şirketleri arasında daha katı bir ayrım yapılması yer alacak.

Ödeme stabilcoinleri

Waters ve McHenry’nin tasarısının da Federal Rezerv için önemli bir rol öngörmesi bekleniyor. “Ödeme stabilcoinleri” ihraç edenlerin düzenleyicisi olarak, yasa tasarısının getirdiği gereklilikleri ve kısıtlamaları uygulama yetkisine sahip olacak.

Tasarının bir başka hükmü, Fed’i dijital dolar olarak da adlandırılan bir merkez bankası dijital para birimini araştırmakla görevlendirecek. Bu noktada, Fed fikri değerlendirmenin erken aşamalarındadır. Yine de, özel olarak çıkarılan stablecoin’lerin çoğalmasının ortasında, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, düzenlenmiş bir CBDC’nin bir gün tüketicilere bir güvenlik düzeyi sağlayabileceğine inanıyor .

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap