ABD Para Piyasaları, Yavaşlama Belirtisi Göstermiyor!

ABD Para Piyasaları, Yavaşlama Belirtisi Göstermiyor!

ABD ekonomisi gücünü göstermeye devam ederken, para piyasası fonları yavaşlama belirtisi göstermiyor. Bu fonlar, art arda beşinci haftadır, giderek güçlenen işgücü piyasası ve Mayıs ayında Federal Rezerv faiz artışı beklentisiyle giriş aldı.

Yatırımcılar ayrıca kısa vadeli faiz oranlarındaki artış nedeniyle geleneksel banka mevduatları yerine para piyasası fonlarını tercih ediyor.

Para Piyasası Fonları ve Banka Mevduatları: Büyüyen Bir Tercih

Refinitiv Lipper’ın verilerine göre ABD’deki para piyasası fonları, 12 Nisan’da sona eren haftada 20,51 milyar dolarlık net giriş çekti.

Bu rakam, 8 Mart’tan bu yana en küçük haftalık net alımı temsil etse de, banka mevduatı yerine para piyasası fonlarının tercih edilmeye devam ettiğini gösteriyor.

Bu eğilim, kısa vadeli faiz oranlarındaki ralliye bağlanabilir, hatta bazı önlemler pozitif bir reel faiz oranına işaret ediyor.

Para piyasası fonları için popüler bir yatırım seçeneği olan 3 aylık ABD Hazine bonosunun getirisi Perşembe günü %5.175 ile 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz oranları yükseldikçe, yatırımcılar daha yüksek getiri arayışıyla bu fonlara giderek daha fazla ilgi duyuyor.

Hisse Senedi ve Tahvil Fonları: Karışık Bir Resim

Para piyasası fonları giriş yaşamaya devam ederken, hisse senedi fonları çıkışlarda üç haftanın en düşük seviyesi olan 1.09 milyar $’a geriledi. ABD küçük sermayeli sermaye fonları, üç haftalık bir çıkış serisini kırarak 490.3 milyon dolarlık giriş gördü.

Ancak, büyük ve orta büyüklükteki fonlar, sırasıyla 919 milyon $ ve 276 milyon $’lık para çekildiğini bildirdi.

Sektör bazında, yatırımcılar ABD iletişim hizmetlerine ve finans sektörü fonlarına sırasıyla 951 milyon $ ve 661 milyon $ aktardı. Buna karşılık, sağlık fonları 658 milyon dolarlık bir satış yaşadı.

Öte yandan ABD tahvil fonları, önceki haftaki 8.97 milyar $’lık net alımdan önemli bir düşüşle 1.7 milyar $’lık giriş kaydetti.

ABD devlet tahvili fonları 2,44 milyar dolar getirerek sekiz haftanın en düşük miktarını kaydetti. Bu arada, kredi katılımı ve ABD kısa ve orta düzeyli yatırım sınıfı fonlarında sırasıyla 542 milyon $ ve 264 milyon $’lık çıkışlar görüldü.

Para Piyasası Fonları İçin Dirençli Bir Gelecek

Hisse senedi ve tahvil fonlarının dalgalı görünümüne rağmen, ABD para piyasası fonlarına olan sürekli ilgi, değişen ekonomik koşullar karşısında dirençlerinin altını çiziyor.

Yatırımcılar yükselen faiz ortamında daha yüksek getiri aramaya devam ettikçe, para piyasası fonları yakın gelecekte çekiciliğini korumaya hazırlanıyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap