Algorand (ALGO), Kuantum Bilgisayar Saldırılarına Karşı Falcon İsimli Algoritmayı Geliştiriyor!

Algorand (ALGO), Kuantum Bilgisayar Saldırılarına Karşı Falcon İsimli Algoritmayı Geliştiriyor!

Bir kriptografik algoritma tasarlamak ve uygulamak, karmaşık bir teknik çabadır ve yöntemin Kuantum saldırılarına karşı korunması gerektiğinde zorluk katlanarak artar.

Çoğu durumda, bir imzanın geçerliliği bir imzalama algoritması kullanılarak doğrulanır. Daha eski sistemlerde bile, bu imza anahtarını önceden imzalanmış mesajların içeriğinden çıkarmak için geleneksel teknikler kullanılabilir.

Kuantum bilgisayarların çoğalmasına yanıt olarak, ABD’deki Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü ( NIST ), alandaki en parlak beyinleri Kuantum saldırılarına karşı dayanıklı kriptografik algoritmalar tasarlamaya teşvik etmek için dünya çapında bir yarışma düzenledi.

Kuantum Güvenli

Dünyanın dört bir yanından kriptograflar ve bilim adamları elliden fazla potansiyel algoritma sundu. Kuantum güvenliğinde olması gereken bir dizi kriptografik standart olan bu yarışmanın kazananları, neredeyse altı yıllık yoğun kriptanaliz, inceleme ve testlerden sonra açıklandı. Algorand geliştiricileri Craig Gentry , Chris Peikert ve Vinod Vaikuntanathan, Falcon adlı seçili algoritmalardan birini yarattı.

Falcon algoritması etkilidir. Çünkü imzalama anahtarını ifşa etmeden, geçerli bir imza seçmenin daha katı bir yolunu kullanır. Ayrıca Falcon ekibi, kuantum açısından güvenli bir dijital imza sistemine sahip ilk blok zincirini sunuyor.

Ayrıca Algorand, Falcon imzalarını bir dizi hizmette uygulayacaktır. Son zamanlarda, Algo Vakfı CTO’su John Woods, Kuantum saldırılarına karşı korumanın önemine ve Falcon’un rolünü nasıl oynadığına daha fazla ışık tuttu.

Kuantum bilgisayarların piyasaya sürülmesinden kaynaklanacak olan gelecekteki çatallanmalardan kaçınmak için Durum Kanıtları, Algorand blok zincirinin diğer blok zincirleriyle merkezi olmayan bir şekilde çalışmasına izin verecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap