Altcoin Sezonu, Yeni Boğa Sezonunun Göstergesi mi?

Altcoin Sezonu, Yeni Boğa Sezonunun Göstergesi mi?

Altcoin sezonu geldi mi?, gibi sorular sorulmayaa başlandı. Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) sırasıyla 30.000 $ ve 2.100 $ gibi önemli dirençlerini geçerek bir sonraki boğa koşusu olasılığını artırıyor. Bunlara paralel olarak, diğer altcoinler yukarı yönlü potansiyellerini yansıtıyor ve bu yılın başından bu yana kripto pazarının toparlanmasını destekliyor. 

Bitcoin dışındaki kripto para birimleri olan altcoinlerin toplu fiyat hareketi, yükseliş durumlarını belirtmek için yukarıdaki tabloya göre 200 günlük hareketli ortalamanın (200 EMA) üzerinde bulundu. Ortalama yön endeksi (ADX) 26.12’de kaydedildiği için bu oldukça güçlü bir eğilim. Önemli bir şekilde, altcoin piyasası bu yükseliş çıkışını Ocak ayında gerçekleştirdi. Mart ayındaki ABD borsa satışları sırasında, BTC’de 19.000 $’a kadar düşüş eğilimi gözlemledi. Ancak en büyük iki kripto para birimi birlikte geri sıçradı.

Dahası, altcoinlerin piyasa değeri TradingView’e göre 8 ayın en yüksek seviyesi olan 663,57 milyar doların üzerine çıktı. Basın zamanında, toplam piyasa değerleri 652 milyar dolardı. Analiz sırasında, birleştirilen tüm altcoinlerin göreli güç endeksi (RSI), ölçekte 69.09’da aşırı alım durumuna girmenin eşiğindeydi. 

Altcoin Sezonunun Boğa İstatistikleri 

Ethereum (ETH) 2.000 doların üzerinde bir yükseliş rallisi sürdü ve büyük Shapella yükseltmesinin ortasında 11 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece haftalık %12,69 fiyat artışı kaydetti. Yazım sırasında ETH 2.095 dolardan işlem görüyordu.

Memecoin’lerin fiyat artışları ve sosyal trendleri de bu altcoin sezonuna hakim oldu. Yeni lansmanları, küresel kabulü ve spekülasyonları tetikleyici oldu. Son 7 günde Elon Musk’ın favorisi Dogecoin (DOGE) %7,65, Shiba Inu (SHIB) %4,34, Floki Inu (FLOKI) %12,24 ve Baby Doge Coin (BABYDOGE) %49,09 arttı.

Yeni gelen ve Ethereum’un layer 2 çözümü olan Arbitrum (ARB) bir haftada %38.57 artışla 1.64 dolardan işlem gördü. Saga mobil lansmanıyla Solana (SOL), %25’in üzerinde bir artışla 25 doların üzerinde işlem gördü. Aynı şekilde, devam eden SEC dava duruşmaları ile Ripple (XRP) 0,5133 $’dan işlem görmek için 30 günlük %38,66’lık bir fiyat artışı gösterdi. Cardano (ADA) da haftalık %14 artış kaydetti.

Web3’e özel altcoinler, dikkat çekici fiyat artışlarıyla dikkatleri üzerine çekti. İlk olarak, Injective (INJ) haftalık %65,38’lik bir artış ve aylık %119,74’lük bir kazanç kaydetti. Bunun nedeni, Solana ve Cosmos ekosistemiyle öne çıkan entegrasyonlarıdır. İkinci olarak, Space ID (ID), 7 günlük %87,63’lük artışla daha iyi performans gösterdi.

Öte yandan, Bitcoin (BTC) son 24 saatte %1,37 düşerek CMC’ye göre yazının yazıldığı sırada yaklaşık 29.919 $ olan 30.000 $’ın altında işlem görüyor .

Altcoin sezonunun tam olarak geldiğini söylemek için piyasayı biraz daha izlemek daha mantıklı olacaktır. Çünkü şuan piyasa içerisinde yeterli para olduğunu söylemek zor.. Fakat Mini boğaların geldiğini söylemek mümkün.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap