Altın Fiyatları Hangi Yöne Gidiyor? Yükseliş Devam Eder mi?

Altın Fiyatları Hangi Yöne Gidiyor? Yükseliş Devam Eder mi?

Altın fiyatları hangi yöne gidiyor? altın yükselir mi? Fed’in altın üzerinde ki etkisi nasıl olacak? altın yorumları…

Piyasalar son enflasyon raporundan sonra yeniden dengeye oturuyor ve analistler, Mayıs ayında faiz artırımı ve Temmuz ayında potansiyel bir faiz indirimi olasılığına işaret ediyor. Fed’in gelecekteki hamleleri ve altın fiyatları üzerindeki etkisi analistler tarafından yorumlanıyor.

Enflasyon raporu karışık sinyaller veriyor Mart ayı enflasyon verileri, TÜFE’nin Şubat ayındaki %0,4’lük artışının ardından aylık bazda %0,1 arttığını gösterdi. Yıllık bazda TÜFE %5 seviyesinde gerçekleşerek Mayıs 2021’den bu yana en küçük artışı kaydetti. Konut maliyetleri enflasyonun ana belirleyicisi oldu. Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın en sevdiği enflasyon ölçütü olan konut hariç çekirdek hizmetler Şubat ayındaki %0,5’lik artışın ardından %0,4 yükseldi. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, şöyle yorum yapıyor:

Bu enflasyon raporu oldukça karışık sinyaller içeriyor. Gıda endeksi yurtiçinde ilk kez Eylül 2020’den bu yana düşüş gösterdi. Enerji endeksi Mart ayında %3,6 oranında düştü. Konut maliyetleri biraz geriledi ancak hala yüksek ve enflasyona katkıları en fazla olan kalem.

Fed Temkinli

Çok sayıda ekonomist, Fed’in Mayıs ayındaki politika toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı yapacağı konusunda hemfikir. Capital Economics Kuzey Amerika baş ekonomisti Paul Ashworth, çekirdek konut dışı hizmet enflasyonundaki yavaşlamanın hala belirgin olmadığını ve temel mal fiyatlarının toparlanmasıyla birlikte Fed’in bir sonraki toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışına daha olası bir şekilde gideceğini belirtiyor.

TÜFE yükselse de Fed yetkilileri kararlılıklarını koruyorlar. Enflasyon raporu açıklandıktan sonra Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, çekirdek enflasyonun stabilizasyonu için daha fazla çalışma gerektiğini belirtti. Barkin, “Özellikle yıllık bazda hala %5’in bir miktar üzerinde seyreden çekirdek enflasyona odaklanıyorum. Enerji konusunda bazı olumlu haberler alıyoruz, ancak çekirdek enflasyonu hedeflediğimiz seviyeye getirmek için daha fazla yapılması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ancak, Fed içinde bazı görüş ayrılıkları da var. Salı günü New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonu düşürmek için daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu belirtti. Williams, verdiği bir röportajda “Enflasyonu kontrol etmek için yapılması gerekenleri yapmalıyız” dedi.

Bu arada, Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, “dikkat ve sabır” çağrısında bulundu. Goolsbee, Chicago Ekonomi Kulübü’nün bir etkinliğinde yetkilileri temkinli olmaya çağırdı. Goolsbee, “Daha fazla veri toplamalı ve enflasyonu düşürmek için ters rüzgarların ne kadar etkili olduğunu görene kadar faiz oranlarını çok agresif bir şekilde yükseltmekten kaçınmalıyız” dedi

Comerica Bank ekonomisti John Smith, Haziran ayındaki faiz artışının büyük olasılıkla bu gevşeme döngüsünün sonuncusu olduğunu belirtiyor. Smith, “Fed’in nokta grafiği, Fed fonları hedefini bu yılın sonuna kadar bu seviyede tutmayı öngörüyor, ancak hızlı büyüyen bir ekonominin onları daha erken yükseltme ihtimali yüksek” yorumunu yapıyor.

Ancak HSBC uluslararası baş ekonomisti Sarah Johnson, Haziran ayında %5,25-%5,50 aralığına yükseltilen faiz oranlarının gevşetmenin zirvesine işaret edebileceğini, ancak daha düşük faiz oranlarının “sert iniş” olasılığını artırabileceğini kaydediyor. Johnson, “Fed’in fiyat istikrarı ve istihdamı dengeleme görevi, diğer merkez bankalarından daha fazla esneklik sağlar. Enflasyonun yılın ikinci yarısında hızla düştüğü ve işsizlik oranının düşmeye başladığı konusunda haklı olduğumuzu varsayarsak, Fed’in yıl sonuna kadar faizleri 75bp düşürme potansiyelini görüyoruz” diyor.

Altın fiyatları için genel düşüş trendi hala güçlü Emily Brown, altın piyasası için enflasyonun düşük seviyelere inmesi gerektirecek kadar yavaşladığını söylüyor. Brown, yaptığı açıklamada, “Bu enflasyon raporu deflasyon eğilimleri için umut verici, ancak Fed’in gevşeme işinin tamamlandığı anlamına gelmez,” açıklamasını yapıyor. Buradan hareketle analist, altın fiyatları üzerindeki etkisini şu şekilde yorumluyor:

Altın değerleri için büyük bir yükseliş eğilimi hala mevcut. Fakat ekonomik büyüme ve Fed’in bu ilkbahar ve yaz için eylem planı konusunda daha açık bir fikir birliği sağlanana kadar fiyatların düşük seviyelerde dengede kalması olası görünüyor

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap