Analistler, Altın Hakkında Önemli Tahminler Yaptı!

Analistler, Altın Hakkında Önemli Tahminler Yaptı!

Açıklanan enflasyon oranlarının ardından uzmanlar altın için tahminlerde bulundu. İşte uzmanların altın tahminleri...

0

Altın fiyatları Perşembe günü sert düştü. Külçe altın görünümü, ABD Merkez Bankası’nın bu ay hızla yükselen enflasyonla mücadele etmek için daha agresif bir faiz artırımına gidebileceği korkularından ciddi zarar gördü. Dün ABD FOMC tutanaklarını yayınladı. Beklenen enflasyon %8,8’idi, Fakat enflason rakamları yeni bir rekor daha kırdı. Açıklanan enflasyon rakamları %9,1.

Açıklanan enflasyon rakamlarından sonra Altın ve Bitcoin yatırımcıları tedirgin oldu. Açıklanan enflasyon oranlarının ardından uzmanlar altın için tahminlerde bulundu. İşte uzmanların altın tahminleri;

İlginizi çekebilir; KuCoin, CEEK VR (CEEK) Metaverse Evreninde Ofis Açıyor!

Fed şahin duruşuna devam edecek mi?

Analistler, ekonomik endişeler devam etse bile, hızlı faiz artırımı beklentilerinin altın üzerinde sıkı bir tasma tutma olasılığının yüksek olduğunu söylüyor. Ancak City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, bir notta, şu hususların altını çiziyor:

TÜFE SONRASI TEPKİ, YATIRIMCILARIN BÜYÜK ENFLASYON VERİLERİNİN EKONOMİYE O KADAR KÖTÜ ZARAR VERECEĞİNİ DÜŞÜNDÜKLERİNİ VE FED’İN FAİZ ORANLARINI YAKINDA DURDURACAĞINI DEĞİL, AYNI ZAMANDA İLK ÇEYREKTE TERSİNE DÖNECEĞİNİ AÇIKÇA GÖSTERİYOR.

Pablo Piovano: Çok yakın vadede altın fiyatları düşüşü devam ediyor

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, trader’ların art arda üç günlük artışı tersine çevirdi. Ayrıca, CME Group’un ileri düzey verilerine göre Çarşamba günü yaklaşık 5 bin kontratla daraldı. Bunun yerine hacim, art arda ikinci seansta 19 binden fazla sözleşmeyle arttı.

XAU

Altın fiyatları, Çarşamba günü 1.700 dolara düştükten sonra iyi kazançlar kaydetti. Bununla birlikte piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre artış, azalan açık faizin arkasındaydı. Ancak, şu an için daha fazla kazanç beklentisini biraz azalttı. Bu arada, 1.700 dolarlık bölge çok yakın vadede düşüşünü sürdürmeye devam ediyor.

Altın düşmeye devam edecek mi?

Enflasyon raporunun ardından yükselen dolar, Çarşamba günü altın fiyatlarını yaklaşık bir yılın en düşük seviyesine gönderdi. Ancak dolardaki bir geri çekilme, külçenin keskin bir toparlanma yapmasına ve seansı marjinal bir şekilde daha yüksek bitirmesine yardımcı oldu. Öte yandan, Perşembe günü altın fiyatları sert bir düşüş gördü.

Şimdi Fed’in 26-27 Temmuz’da yapacağı politika toplantısında 100 baz puanlık büyük bir faiz artırımı gündemde. Altın bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görülüyor. Ancak, yüksek oranlar faiz getirmeyen külçenin cazibesine zarar veriyor. Ilya Spivak, şunları söylüyor:

75 BAZ PUANIN GÜVERCİN OLDUĞUNU SÖYLEMEK APTALCA OLUR. ANCAK BURADA FED’İN 75 GİBİ NESNEL OLARAK BÜYÜK BİR ŞEY YAPMASI RİSKİ VAR. AYRICA, ALTIN 100 OLMADIĞI İÇİN RALLİ YAPTI. ALTIN, ARTIK 1.715-1.717 DOLARDA DESTEK GÖRÜYOR.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap