Analistlere Göre Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar Bu Seviyelere Gerileyebilir!

Altın hakkında önemli yorumlar geldi ve sizler için yorumları derledik...

Analistlere Göre Altın Fiyatları Yıl Sonuna Kadar Bu Seviyelere Gerileyebilir!

Altın fiyatları 1 yıl aradan sonra ilk kez 1700 doların altına geriledi. Yaşanan gerilemeyle beraber analistler piyasayı değerlendirdi;

Yıl Sonu Altın Bu Seviyelere Düşecek!

Bucoinedir.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere altın fiyatları 1700 dolara geriledi. UBS’deki emtia stratejistlerinden oluşan bir ekip, Cuma günü altın tahminlerini düşürdü.  Stratejistler altın fiyatı için 2023 yılında yükseliş bekliyor olsada, yıl sonuna kadar altının geri çekileceğini ve 1600 dolara kadar düşmesini bekliyorlar.

UBS ekibi konuya yönelik şu mesajı yayımladı;

MEVCUT SEVİYELERDE ALTIN ALMAK İÇİN ÇOK ERKEN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. HALA MEVCUT POZİSYONLARI KORUMAYI TAVSİYE EDİYORUZ. 2023’TE DAHA OLUMLU FIRSATLAR GÖRÜYORUZ.

Ayrıca analistler son zamanlarda altının devam eden düşüşünü şu cümleler ile açıkladı;

DAHA DÜŞÜK ALTIN FİYATLARI VE YÜKSEK ENERJİ FİYATLARI VE RUSYA’NIN AVRUPA’YA GAZ İHRACATINDA POTANSİYEL BİR KESİNTİ, AVRUPA’NIN BİR DURGUNLUĞA GİRME RİSKİNİ ARTIRIYOR. BU DA PLATİN TALEBİNE ZARAR VERİYOR. SONUÇTA, AVRUPA PLATİN TALEBİNİN YAKLAŞIK %20’SİNİ OLUŞTURUYOR.

Ayrıca Bill Adams resesyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz gibi şuan ABD resesyon riski ile karşıkarşıya bulunuyor;

Resesyon yazı turaya benzedi

Michigan Üniversitesi’nin gelecek yıl için tüketici duyarlılığı anketi enflasyon beklentileri göstergesi Temmuz’da %5,3’ten %5,2’ye düştü. ABD’de sanayi üretimi bir önceki aya göre %0,2 düştü. Ulusal ortalama benzin fiyatları, Temmuz ayının ilk yarısında geri geldi. Bu yüzden Bill Adams’a göre, duyarlılığın iyileşmesi ve durgunluk korkularının hafiflemesi mümkün. Bununla birlikte ekonomist, değerlendirmesine şunları ekliyor:

ÖYLE OLSA BİLE, ABD EKONOMİSİ DURMAYA YAKIN. ONU RESESYONA SOKMAK İÇİN BİR BÜYÜK ŞOK DAHA YETERLİ OLACAKTIR. BU ŞOK, KIŞ ISITMA MEVSİMİNDE AVRUPA’DA ABD DOĞAL GAZ FİYATLARINI KESKİN BİR ŞEKİLDE YÜKSELTEBİLECEK BİR ENERJİ KRİZİNDEN VEYA ÇİN’İN ZAYIFLAYAN EKONOMİSİNDEN KAYNAKLANABİLİR. BU TERS RÜZGARLAR KARŞISINDA, RESESYON RİSKİ, BUGÜN İLE 2023’ÜN SONU ARASINDA KABACA BİR YAZI TURA ATMASI GİBİ.

Altın’ı Etkileyebilecek Veriler

ABD ekonomik raporu, haftanın başında yüksek etkili veri yayınlarını içermeyecek. Analiste göre, Pazartesi günü, piyasa katılımcılarının Temmuz ayı NAHB Konut Piyasası Endeksi verilerine tepki vermesi olası. Endeksin, Haziran ayında 67’den 68’e yükselmesi bekleniyor. Politika yapıcılar konut piyasası koşullarına çok dikkat ediyor. Analist, zayıf bir verinin ABD dolarının zayıflamasına neden olacağını söylüyor. Doğal olarak bunun tersi de geçerli. Aynı notta yatırımcılar, Salı günkü Konut Başlangıçları verilerini yeni bir ivme için inceleyecek.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika kararlarını açıklayacak. Bankanın Eylül ayı için faiz oranlarını 25 baz puan artırması ve 50 baz puanlık bir artış sinyali vermesi bekleniyor. ECB, sıkılaştırma eğrisinin oldukça gerisinde kalmaya devam ediyor. Analiste göre, eğer banka piyasaları politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya hazır olduğuna ikna edemezse, ABD dolarının eurodan çıkışlardan faydalanması mümkün.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap