Araştırma; Blockchain Alanında Çalışan Sayısı %76 Arttı! Teknik Yetenek Talebinde Boşluk Var!

Araştırma; Blockchain Alanında Çalışan Sayısı %76  Arttı! Teknik Yetenek Talebinde Boşluk Var!

Profesyonel ağ platformu Linkedin ve kripto ticaret uygulaması OKX tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, blockchain endüstrisinde çalışan insan sayısı Haziran 2022 itibariyle yıllık bazda %76 arttı. Çalışma ayrıca “küresel blok zinciri yetenek havuzunda teknik yetenek talebinde büyük bir boşluk” olduğunu da ortaya koydu.

Çin En Düşük Büyüme Oranına Sahip İlk On Ülke

Profesyonel ağ platformu Linkedin ve kripto ticaret uygulaması OKX tarafından yürütülen bir araştırmanın bulgularına göre, “LinkedIn’in dünya çapındaki üyeleri arasında blok zinciri endüstrisinde çalışan toplam kişi sayısı, Haziran 2022 itibariyle yıllık bazda %76 arttı. ” Bulgular ayrıca ABD’yi Hindistan ve Çin ile birlikte küresel olarak blockchain yeteneği için ilk üç ülke olarak gösteriyor.

Küresel olarak blockchain yeteneği için büyüme oranı açısından, çalışma Hindistan’ı %122’lik bir büyüme oranıyla en yüksek sıradaki ülke olarak belirledi. Kanada %106 ile ikinci sırada yer alırken, Singapur %92 büyüme oranı ile üçüncü sırada yer alıyor.

Nijerya’da blockchain yetenek büyüme oranı %81, dünya çapında dördüncü ve Afrika’daki en yüksek oran oldu. Küresel blockchain yetenek toplayan ilk on ülke arasında Çin, %12 ile en az büyümeye sahipti.

Teknik Yetenek Talep Boşluğu

Blockchain iş ilanları ile ilgili olarak, Kanada %560 ile en yüksek büyüme oranına sahipti. Singapur %180’lik büyüme oranıyla ikinci sırada yer alırken, Hindistan’ın %145’lik büyüme oranı onu üçüncü sıraya koyuyor. Blockchain iş ilanlarının sayısında %82’lik bir artış gören Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya dördüncü sırada yer alıyor.

Blockchain endüstrisindeki yeteneklerin bileşimi ile ilgili olarak, Linkedin/OKX araştırması, finans yeteneğinin %19 ile en yüksek insan oranına sahip olduğunu buldu. Mühendislik yeteneği, %16 ile bir sonraki en yüksek oranı oluşturuyor. İş geliştirme, BT ve satış yeteneği, her biri %6’lık oranlarla ilk beş listeyi tamamlıyor.

Teknik yetenek talebindeki büyük boşlukla ilgili olarak, çalışmanın raporu şunları söyledi:

“Şu anda küresel blockchain yetenek havuzunda teknik yetenek talebinde büyük bir boşluk var. Haziran 2022’ye kadar, iş ilanları açısından, mühendislik yeteneği, blockchain yeteneğine yönelik küresel talebin başında geliyor ve onu BT yeteneği takip ediyor. Ürün yönetimi, pazarlama ve insan kaynakları çok geride. Şu anda blok zinciri yeteneği açısından birinci sırada yer alan finans kategorisi, işe alım talebi açısından yalnızca altıncı sırada.”

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap