Arweave (ARA ve Filecoin’in (FIL) Değer Kazanmasının Yolu ; NFT, Oyun ve Metaverse

Filecoin (FIL) ve Arweave (AR) için kapsamlı bir araştırma yazısı hazırladık.

Arweave (ARA ve Filecoin’in (FIL) Değer Kazanmasının Yolu ; NFT, Oyun ve Metaverse

Bitcoin’de (BTC) Ordinals’ın popülerleşmesinin, verileri saklamanın ucuz ve güvenilir yöntemlerini araştıran kullanıcıların değiştirilemez tokenlerini (NFT) ve blokzinciri tabanlı oyun projelerini nasıl güvenilir bir şekilde saklanması gerektiği konusunda münakaşaya neden olmasıyla, merkeziyetsiz saklama odaklı altcoin teknolojilerini saran soruları gözden geçirmenin zamanı geldi.

Merkeziyetsiz saklama ve depolama projeleri Filecoin (FIL) ve Arweave (AR) paralel fiyat hareketini izliyor.

CMC‘nin raporladığı verilere göre, yazıyı hazırlarken bütün merkeziyetsiz saklama odaklı kripto paraların toplam piyasa değeri 4,8 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor ve her proje farklı bir teknoloji ve fayda sağlamaya çalışıyor. Özellikle NFT projeler ve blokzinciri tabanlı oyun projeleri için saklama ihtiyaçlarını karşılayan, piyasa değerine göre sektördeki en büyük iki kripto para odaklı depolama projesi Filecoin (FIL) ve Arweave’dir (AR). Filecoin 2.2 milyar dolar değeri ile alanındaki en büyük depolama projesidir. CoinMarketCap’te 27. sırada bulunuyor, fakat Arweave isimli rakip kripto para projesi dikkat çeken zincir üstü aktiviteye ve önemli haberlere sahip.

Filecoin ve Arweave arasındaki temel fark, odaklandığı hizmet noktalarıdır. Arweave, bir seferlik bir ödeme modeliyle ömür boyu veri saklamayı hedeflerken, Filecoin ise daha çok, özellikle dev boyuttaki verileri ölçekli bir şekilde depolamayı teşvik etmeye çalışıyor ve saklama süresi ve saklama alanı isteklerine dayalı farklı bir ödeme biçimi kullanır.

Filecoin geçtiğimiz günlerde akıllı sözleşme hizmetini başlatacağını açıkladı ve layer-1 blokzinciri olarak bu önemli konumunu sağlama aldı. Bu haber, Filecoin’in merkeziyetsiz depolama teknolojisi için herkese açık pazar yeri seçeneğiyle desteklenen bilgi işlem ve saklama türü gerçek dünya hizmetleriyle Web3 belge ve ürünlerini dağıtmada projenin gelecekteki başarısı için yeni sorulara yol açtı.

$FIL’in ayda 2,5 milyon dolar geliri olduğunu bilmiyordum, DefiLlama’da görünmüyor

NagatoDharma

Filecoin son zamanlarda piyasaya sürdüğü arz ile gündeme gelmiş olsada, maksimum 2 milyar olacak şekilde kripto para arzına ulaşacaktır. Yazıyı hazırlarken dolaşımda yaklaşık 403 milyon tokenin olduğu görülüyor. Tüm FIL coinin %70’i, blokzincirin benimsenmesiyle artması beklenen madencilik gelirlerine ayrılmıştır. Yeni kripto paraların oluşturulma hızı, ağ büyüdükçe zamanla azalacak.

Filecoin ile kıyaslandığında Arweave (AR), son 1 ay içerisinde %30’luk bir düşüşü yansıtan 441 milyon dolarlık küçük bir piyasa değerine sahip. Aynı zamanda, dolaşımdaki arzı 50 milyon civarında bulunurken, maksimum arzı (66 milyon) olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, enflasyondan endişe duyan yatırımcılar için daha cazip olabilir. Ayrıca AR coinin fiyatı, 2022’nin sonlarına doğru tüm zamanların rekor fiyat bandından bu yana düşüş gösterdi

.

AR coin, fiyat ve benimseme ile kıyaslandığında Filecoin‘e (FIL) göre daha zayıf bulunuyır. Ancak genel verileri incelediğimizde kalıcı bir depolama çözümüyle eşsiz ve farklılaştırıcı özelliği nedeniyle protokolün benimsenmesinde artışın yaşanması muhtemeldir. Bu, Sanal evren (Metaverse) için altyapı desteği sağlarken rakip projelere göre açık bir avantaj sunabilir.  Eski adıyla facebook olan Meta, Instagram’dan NFT koleksiyon ürünlerini kalıcı bir şekilde saklamak için halihazırda Arweave teknolojisinden faydalanıyor. Metaverse ve blokzinciri oyunlarındaki mevcut düşüşe rağmen, Arweave blokzincirinde yapılan işlemlerin Şubat ayında aylık zirveye ulaştığı görüldü. (Aylık bazda +%20).

Ağdaki işlem artışı projenin ESG durumunu düzeltirken, madenciler için depolama ücretlerini azaltmayı ve verimli enerji artırmayı hedefleyen Arweave 2.6’nın geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülmesiyle ilişkilendirilebilir .

Bunun yanında, Arweave’in kurucu ve yöneticisi Sam Williams, yapılan işlemlerin önemli bir kısmının, Arweave blokzincirinde güvenlikten ödün vermeden, aynı zamanda 3.000 kat daha hızlı” download gücünde artış yaptığını iddia eden Bundlr sayesinde olduğunu öne sürüyor. Bundlr, Arweave üzerinde depolanan verilerin %90 gibi bir kısmını oluşturuyor.

Arweave’in fiyatı, rekor düzeydeki işlemlere ve yapılan ortaklıklarına rağmen mevcut zirvesinden~%90 düştü 

Bu arada, Arweave’in “Weave” (blockchain’e benzeyen bir yapı) boyutu, geçtiğimiz yıla göre %135 büyüdü (134 TB. Analitik şirketi Messari’nin geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir raporu, Weave’in %25’inin NFT’lerle bağlantılı olduğunu, %72’sinin ise Web3 teknolojisi ile ilgili olduğunu gösterdi. Paylaşılan rapor ayrıca Lens gibi Merkeziyetsiz Sosyal medya projelerinin Arweave blokzincirini benimseyen merkeziyetsiz depolama teknolojisi olarak kullandığından da bahsediyor.

Ayrıca eski ismi facebook olan Meta, geçtiğimiz günlerde  Arweave’in büyümesine gölge düşürebilecek NFT hizmetlerini azaltacağını açıkladı. Ek olarak Arweave’in blokzincir büyümesi, aynı zaman aralığında Filecoin’in (FIL) %1.390 (687.900 TB) büyümesiyle gölgede kalıyor.

Amazon’un yakında başlatacağı NFT pazarıyla ilgili bilgilerin depolama odaklı kripto para pazarı üzerindeki etkilerini de dikkate almak gerekiyor. Arweave özellikle geçtiğimiz günlerde Avalanche (AVAX) ile yaptığı ortaklığı sayesinde hızlı bir etkiye kavuşabilir.

Şubat ayında, ocak ayına göre %117 artışla 2 milyar dolarlık hacim ve %7’nin üzerinde büyüyem sektörün kilitlenen toplam değeri ile NFT sektörü de direnç gösterdiBlokzinciri tabanlı oyun etkinliği, zincir üstü verilerde %12’lik bir düşüş görmesine karşın, baskın piyasa ve merkeziyetsiz saklama teknolojisine aç bir alan olmayı sürdürüyor.

Blokzinciri oyunlarına yapılan yatırım geçtiğimiz ay %90 artış gösterirken, uzun vadede blokzinciri oyunlarına dev bir ilginin sürdüğü ve sektöre destek sağlayan depolama projeleri için de iyiye işaret olacağı açık.

Blokzinciri projelerinin artışı, Filecoin (FIL) ve Arweave (AR) benzeri depolama odaklı altcoinlerin önemini artırabilir.  Filecoin, daha fazla benimsenmesiyle ilk seçim olarak değerlendiriliyor, ancak Arweave’in büyüyen Web3 teknolojisi için kullanımdaki istikrarlı yükseliş, onunda izlenmesi ve araştırılması gereken ilginç bir kripto para projesi olduğunu gösteriyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap