Arweave Nedir? AR Coin Ne İşe Yarar? Geleceği Var mı?

Değiştirilemez ömür boyu depolama blokzinciri...

Arweave Nedir? AR Coin Ne İşe Yarar? Geleceği Var mı?

Bu yazımızda Arweave (AR) nedir, AR coin ne işe yarar, Ar coin geleceği var mı? gibi sorulara değindik.”

Özetle Arweave

Basit bir ifadeyle, Arweave herkesin verileri kalıcı olarak depolamasına yardımcı olan bir araçtır. Depolanan bilgileri düğümler veya madenciler adı verilen bir bilgisayar ağı arasında dağıtarak çalışır . Bu, bildiğimiz modelden farklıdır, çünkü bugün internet, sunucuları her an çökebilecek birkaç seçkin şirketin veya bilgileri sessizce değiştirebilen editörlerin elindedir.

Arweave, tümü mevcut verileri uzun bir süre boyunca sağlayarak ve istek üzerine yeni verileri depolayarak para kazanan geniş bir düğüm ağından ‘permaweb’e – paralel bir internete – hizmet eder.

Birçok merkezi olmayan depolama platformu gibi, Arweave de kendi yerel kripto para birimi olan AR coin‘i kullanarak hizmetleri çalıştırır. İnsanlar AR coini veri depolamak için harcadıklarında, madenciler bunu kazanır. AR coin aynı zamanda bu işlemlerden , ödülleri teknik olarak sınırsız bir süre boyunca yavaşça damlatabilen bir muslukta depolanır. Bu mekanizma sayesinde Arweave, sonsuz kalıcı depolamayı garanti eder.

Arweave’i öne çıkaran bazı yeni özellikler, geleneksel web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilir olmasıdır. Diğer bir özelliği ise açık kaynak olması , böylece topluluk onu geliştirmeye katılabilir. Arweave, kullanıcılarının içeriği denetlemesine ve yasa dışı olarak işaretlemesine olanak tanıyan bir oylama mekanizmasına ve yeni uygulama geliştiricilerinden oluşan gelişen bir ekosisteme sahip olduğundan, topluluk birçok açıdan büyük bir rol oynamaktadır.

Arweave nasıl oluşturuldu?

2017’de Arweave, Archain olarak adlandırıldı . Arweave ekibi Techstars’a katılmak için kabul edildiğinde 2018’de yeniden markalandı. 2019 yılında Arweave, Coinbase, a16z ve Multicoin Capital gibi önemli risk sermayesi şirketlerinden 5 milyon dolar topladı.

2020’de Arweave, Arweave’in üzerine inşa edilen kullanıcı ve geliştirici topluluğunu büyütmek için harcamayı planladıkları 8,3 milyon dolarlık bir fon daha sağladı. Buna Verto , ArDrive ve Arweave News gibi projeler de dahildir .

Arweave’in yaratıcısı ve kurucusu Sam Williams , “Ph.D. merkezi olmayan sistem tasarımı ve uygulamasında kapsamlı deneyime sahip aday”. Arweave’i üniversitedeyken, Orwell’in 1984’ünden esinlenerek ve sahte, yalan ve taraflı haber hastalığına tepki olarak kurdu. 

Ar Coin Hakkında

Arweave’in AR coin adında kendi para birimi vardır. Veri depolamak isteyen kullanıcılar, depolama için ödeme yapmak için satın almalıdır. Buna karşılık, depolama sağlayan bilgisayarlar ödeme olarak AR coinlerini kabul eder. İlginç bir şekilde, ödeme doğrudan her kullanıcıya gitmez, bunun yerine havuzda toplanır ve zaman içinde ağa dağıtılır.

Bu ücret havuzu, Depolama Bağışı olarak bilinir. Amaç, bu aşırı şarjlı AR coin havuzundan geleceğe yönelik veriler elde etmektir. Ücretleri, madencilik ödülleri için kullanıcılar tarafından ödenir. Bu havuz zamanla büyüdüğü için, uzun bir süre boyunca madencilerin gelecekteki ödemelerini karşılayabilir.

Arweave’deki depolamanın, abonelik tabanlı bir plan yerine tek seferlik bir ödeme olduğunu eklemek önemlidir. Ancak veriler kalıcı olarak saklanır. Bu, Arweave’i hem müşteri hem de ağ için çekici kılıyor ve onu gerçek faydaya sahip bir kripto para birimi haline getiriyor.

AR coinin sınırlı bir 66 milyon arzı var.

Ar Coin Geleceği

Web’in depolama için Amazon, Google, Microsoft veya Alibaba gibi merkezi hizmetlere aşırı derecede bağımlı olduğunu düşünüyorsanız, Arweave’i ilgi çekici bulabilirsiniz.

Filecoin ve Sia gibi rakiplerin aksine, Arweave kalıcı depolamaya odaklanmıştır. Bu, geleneksel bir müze veya kütüphaneye benzer şekilde, dijital verilerin sonsuza kadar depolanması gerektiğini düşünüyorsanız, AR belirtecinin ilginizi çekebileceği anlamına gelir. Fakat merkezi operatörler daha daha çekici bir yol bulabilirse, Arweave’nin pazar payı azalabilir. Fakat proje son zamanlarda kısıtlamalarla karşı karşıya kalan ülkelerde ilgi çekiyor.

Çinli kullanıcılar, pandemi ve diğer sansürlenebilir medya görüntülerini kaydetmek için Arweave (AR) üzerinde depolanan NFT’lere yöneliyor.

Çinli bir yayıncı, 100.000 yazar tarafından yazılan makaleleri kalıcı olarak depolamak için Blockchain teknolojisini kullanıyor.

LikeCoin, medya dosyasını birden fazla yerde depolamak için Arweave’i kullanır

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap