Axie İnfinity (AXS) ve Ronin İyileşiyor!

Axie İnfinity (AXS) ve Ronin İyileşiyor!

2021’de kripto paranın hızla yükselen boğa piyasası sırasında Sky Mavis, çığır açıcı oyna kazan oyunu Axie Infinity (AXS) ile olağanüstü bir başarıya ulaştı . Sömürücü bir oyun içi ekonomiye yönelik eleştirilere rağmen Axie , Ocak 2022’de anavatanı Vietnam gibi gelişmekte olan pazarlardan güç alarak günlük 2,3 milyon oyuncuyla zirveye ulaştı ve Andreessen Horowitz gibi girişim devlerinden fon aldı .

Stüdyonun serveti 2022’de çöktü. Tescilli Ethereum bağlantılı yan zinciri Ronin’in 620 milyon dolarlık bir hack’i ve düşen kripto pazarlarının genel soğukluğu, Axie’nin şu anda yaklaşık 260.000 günlük kullanıcıya sahip olan oyuncu tabanını yok etti. 

Geliştiriciler Web3 oyunlarına hücum etmeye devam ettikçe birçoğu “kazanmak için oyna” tanımlayıcısından kaçındı. Sky Mavis, alanın kralı olmaya devam ediyor. Perşembe günü, Axie sonrası bir sonraki eylemini duyurdu : Ronin blok zincirine yükseltme ve Ronin’in üzerine inşa edilen dört stüdyo ile başlayan bir oyun ekosisteminin lansmanı.

Sky Mavis’in COO’su ve kurucu ortağı Aleks Larsen, “Bu sektörde beş yıldır inşa ediyoruz, bu nedenle pek çok gelgit gördük” dedi.

Güncellenmiş bir Ronin

Lansmanın ilk kısmı, oyun içi işlemleri hızlandırmak için geliştirilen ve sonuçta yeni gelişen geliştirici için Aşil topuğu haline gelen bir yan zincir olan Ronin’e yapılan bir yükseltmedir. Perşembe günü Sky Mavis, Ronin’in yetkilendirilmiş bir hisse ispatı (DPoS) modeline geçeceğini duyurdu; bu, Ronin’in yerel coini olan belirli bir miktarda RON’a sahip herkesin doğrulayıcı olabileceği ve blok üretebileceği anlamına geliyor.

Ethereum gibi normal bir proof-of-stake mutabakat mekanizması ile DPoS arasındaki fark, ikincisinde ağ kullanıcılarının bir sonraki işlem bloğunu doğrulamak için “delegeler” seçebilmesidir. Daha önce Ronin, Google Cloud, Animoca Brands, DappRadar ve Nansen gibi önde gelen kişilerle doğrulayıcıların güvenilirliğe göre seçildiği bir yetki kanıtı mutabakat modeli üzerinde çalışıyordu . Yükseltme, görünüşte, Ronin ekosistemini daha fazla kullanıcıya açacak, ancak yine de nispeten konsantre kalacak.

Geçen yılki devasa hack göz önüne alındığında, Sky Mavis’in ilk işi, blok zincirine ve genel işine olan güveni yeniden sağlamaktı. Larsen, Fortune’a , istismarın yüksek profilli doğasına rağmen, Axie’nin sıkıntılarının, TerraUSD’nin çöküşünden FTX’e kadar 2022’deki diğer kripto manşetlerine kıyasla sönük kaldığını söyledi.

“Elbette,” diye ekledi, “kendimizi mutlaka kötü oyuncularla karşılaştırmak istemiyoruz, ancak bunun aslında hiper büyüme nedeniyle olan bir şey olduğu daha net hale geliyor.”

Sky Mavis’in, saldırının ardından güvenliğini artırmaya odaklandığını söyledi – bu, oyun stüdyolarından Google’a kadar iş ortaklarında güven oluşturan bir gerçek . “Bize daha çok güveniyorlar çünkü bazı zorluklardan geçtik ve aslında sorunu diğer pek çok kişiye kıyasla çok iyi çözdük” dedi.

Larsen ayrıca Axie Infinity’deki bazı erken kusurları kabul etti ve bunları oyunun kullanıcı tabanı patlarken artan ağrılara bağladı. “O kadar hızlı büyümeye başladı ki,” diye ekledi, “gelen insanların bu oyun ve bu evrenle birlikte çekirdek ekibin altında yatan vizyonun ne olduğunu anlamak için gerçekten zamanları olmadı.”

Ekosisteme katılan stüdyolardan biri olan Direction Games’in baş ürün sorumlusu Kent Byers, Sky Mavis’in olaydan geri döndüğünü ve Google gibi mahkeme ortaklarının kendisini rahatlattığını söyledi.

,

Ekosistem ve Ortaklıklar

Lansman kapsamında Sky Mavis, bazıları Axie’nin fikri mülkiyetini kullanan Ronin’in üzerine inşa etmeyi planlayan dört oyun stüdyosuyla da ortaklık kuruyor . Bunlar arasında 130 milyondan fazla indirme alan Kore oyunu Anipang’ı yapan Bali Games ve başlangıçta kriket odaklı spor tabanlı bir platform olan Bowled.io yer alıyor.Ortaklık kurulan stüdyolar arasında Directive Games, Tribes, Bali Games ve BowledIo bulunuyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap