Bitcoin Çöküşü: Endişelenmeli Misiniz?

Piyasayı 2 başlık altında inceledik

Bitcoin Çöküşü: Endişelenmeli Misiniz?

Bitcoin çökmelere yabancı değil. En iyi döneminde Mike Tyson’dan daha fazla isabet aldı. Her düşüşten sonra, genellikle bir yükseliş aparkatı gelir ve bunu, daha önce ürkmüş yatırımcıların tutkuyla nefes vererek yarattığı bir rahatlama seli takip ederdi. Bu sefer ne olacak? Daha geçen hafta, Bitcoin Kasım 2020’den bu yana ilk kez 18.000 doların altına düştü. Bu hala diğer herhangi bir kripto para biriminden daha yüksek olsa da, sadece birkaç haftada %50’lik bir çöküş tam olarak umut verici bir durumun göstergesi değil.

Terra/Luna çöküşü gibi bazı özel olayların kripto piyasasının gerilemesi için ivmeyi başlattığı söylendi. Bir stabilcoin, teoride kırılmaz bir şey çöktüğünde, insanlar tedirgin olur. Belki de Luna’nın onu kurtarmak için milyarlarca dolar değerindeki çabaya rağmen sıfıra yakın bir yere sürüklenmiş olması sinir bozucu olmaktan da öte.

Bunu takiben, bir kripto kredi şirketi olan Celsius, büyük para çekme işlemlerini durdurmak için kullanıcılarını hesaplarından kilitledi – Çünkü ödeyecek gücü yok. Bitcoin birçok ekonomik faktör nedeniyle çökerken, bununla endüstrinin idealist ölçütleri olarak duran büyük kripto kuruluşları arasında belirli bir derecede korelasyon var.

Bitcoin Neden Çöküyor?

Çoğu kişinin inandığının aksine, Bitcoin’in çöküşünü tetikleyen herhangi bir etki olmadı. Uzmanlar, bunun diğer birçok şeyin doruk noktası olduğuna inanıyor.

Celcius olayı kesinlikle önemli bir rol oynamıştı. Yatırımcıların yüreğine korku saldı. Değişken bir ortamda, varlıklarınızı elinde tutan şirkete olan inanç, bazen varlıkların kendisinden daha önemlidir. 

Kullanıcılar artık yatırım kaynaklarına güvenemez hale geldiğinde, varlıklar bir yükümlülük haline gelir. Bu, Bitcoin ve diğer çeşitli kripto para birimleri dahil olmak üzere gelecekteki sözleşmelerin panik satışlarına ve tasfiyesine yol açtı.

Duygu ve sosyal medyanın hisse senetleri ve kripto fiyatları üzerinde önemli bir etkisi var – bazılarımızın kabul etmeye istekli olduğundan daha fazla. Belirli bir şirketin en son yatırımları hakkında rastgele bir takas, kolayca bir alım veya satım kararına dönüşebilir.

Yatırımcılar ayrıca finansal liderlere ve onların görüşlerine de yakından bakarlar. Bir ürün onayı veya basit bir tweet, piyasaya karşı on dokuz tekerlekli bir arabanın hareket etme gücüne sahip olabilir. Elon Musk, Tesla’nın artık Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeyeceğini tweetlediğinde Bicoin’in fiyatı bundan hemen sonra düştü.

Küresel ekonominin mevcut durumu kesinlikle kripto için işleri daha iyi hale getirmiyor. Doğu Avrupa’daki büyük bir siyasi çatışma, artan gaz fiyatları ve gıda kıtlığı gibi ciddi ekonomik rahatsızlıklara neden oldu. Yaklaşan durgunluğun üzerine, ABD Federal Rezervi faiz oranlarını 75 baz puan ile 2000’den beri en yüksek seviyeye çıkarmaya karar verdi. Bu, işletmelerin borç para almasını daha pahalı hale getiriyor ve dolayısıyla tüketicileri etkiliyor.

Ekonominin gerilemesi, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini hemen yanına sürüklüyor. Sahipler, günlük ürünlerin artan fiyatlarını savuşturmak için para kazanıyor. Diğer yatırımcılar bunun başka bir düzeltme olabileceğine inanıyor, ancak beklemek için sürdürülebilir bir portföyü yok.

Bitcoin Çöküşü Hakkında Endişelenmeli misiniz?

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin 19.000 doların hemen üstüne çıktı. Korkunç bir işaret olmasa da, kutlama çağrısı değil. Piyasanın mevcut durumu göz önüne alındığında bu gidişatın bir süre devam etmesi bekleniyor.

İyi tarafından bakarsak, Bitcoin’in en tepeye ve sonra daha yükseğe çıkan olağan yavaş trekking modeline uyuyor. Geçtiğimiz yıllar da bunu hep gördük. Kripto para piyasasının düşüş sebebi ABD, Luna ve Celsius gibi olaylar olabilir. Fakat en büyük sebep, (küçük) yatırımcı girişinin azalmasıydı. Yani alımlar azalmıştı. Piyasanın çöpünü boşaltmaya ihtiyacı vardı. ABD veya Luna olmasaydı fiyatlar tekrar buraya kadar düşecekti. %40’lık bir düşüş gelince, yatırımcılar korkar ve satış yapar. Yeni yatırımcı piyasaya girmeyince bu düşüşler bir süre devam eder. Geçmişi tekrarlamaya devam ediyoruz? Asıl soru şu; Yatırım Yapmayı Biliyor musunuz? Kendi analizlerinize güveniyor musunuz? Bu düşüşte, sahip olduğunuz bilgiyle, yolunuza devam edebilir misiniz ve endişelenmeli misiniz? Yoksa, Farkındalık kavramına sahip misiniz? Çünkü bu düşüşler ilk değil, son olmayacak. Yükselişlerde ilk kez olmadı, son kez olmayacak!

Borsa’nın ne olduğunu artık anlamalıyız! Warren Buffet’ın dediği gibi;

‘Borsa sabırsızdan sabırlıya para aktarım aracıdır 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap