Bitcoin İsviçre’ye Benziyor; Fakat BTC İsviçre’den Daha İyi!

Bitcoin İsviçre’ye Benziyor; Fakat BTC İsviçre’den Daha İyi!

Bitcoin (BTC) ve Altcoin piyasası çok yeni olduğu için, yaşanacak herhangi bir gelişmenin piyasaya nasıl etki edebileceğini bilmiyoruz. O yüzden insanlarda korku havasının oluşması normaldir.

İsviçre’nin önemi, merkeziyetsizliğinden kaynaklanıyordu. Altcoinler’de dahil Dünya’da ki tüm yatırım araçlarını inceleyin. Hiçbiri Bitcoin (BTC) gibi merkeziyetsiz bir yapıya sahip değildir.

Dünyanın en tarafsız ülkesi ise bildiğiniz gibi isviçredir. Tüm Dünya’nın tarih boyunca her zaman bir merkeziyetsiz, bağımsız bir noktaya ihtiyacı olmuştur. Geçmişte yaşanan savaşlara baktığımızda ise, İsviçre’nin ne kadar önemli olduğunu gördük. İsviçre’nin önemi tarafsızlığından, merkeziyetsizliğinden kaynaklanıyordu. 1847 yılından beri savaşmayan İsviçre, hiçbir savaşa da aracı olmamıştır. İsviçre taraf tutmayacağını ve hiç kimseyle savaşa girmeyeceğini söylemiştir. Ayrıca ülkede banka hesaplarına para yatıran hangi ülke olursa olsun, paraları güvende tutacağına söz vermiştir.

Bu ise, diğer ülkelerin savaş durumunda parasını İsviçre’ye park etmesine neden olmuştur. Nazi ve Sovyetler birliği gibi ülkeler savaş durumunda tüm servetini İsviçre’de ki bankalara yatırmıştı. İsviçre’nin bu hamlesinden dolayı hiç kimse İsviçre’ye savaş açmadı. Çünkü tüm dünyanın bir bağımsız noktaya, bir hakeme ihtiyacı vardı. Bu özellikler İsviçre’nin kalkınmasının, yükselmesinin en büyük sebebidir. Fakat, İsviçre’den daha tarafsız bir para sistemi varsa, bu da Bitcoin’dir. Bitcoin, asla çıkarını düşünemez, duyguyla hareket edemez ve sahibi dışında kimsenin sisteme girmesine izin vermez. İsviçre’ye servetlerini park eden nazi ve sovyetler birliği savaş sonrası dağılmıştı ve parayı almaya gelen hiç kimse olmadı,. Çünkü parayı bırakmaya gelenler ölmüştü. İsviçre daha sonra bu parayı kullanarak, dünya ekonomisine tekrar soktu ve ülkenin kalkınması için kullandı. Bildiğiniz gibi Bitcoin cüzdan şifresini unuttuğunuzda, artık o Bitcoinlerde var olan sahipliğinizi kaybetmiş oluyorsunuz.

İşte bitcoinin önemi burada anlaşılıyor. 21 milyon arza sahip olan Bitcoin’in şuan, sadece 19 milyonu üretildi. 19 milyon arz içerisinden sadece 16 milyon kadar arzın var olduğu, kalan 3 milyonun şifre kaybından dolayı yok olduğu düşünülüyor. Yani bu bitcoinler, artık ekosisteme geri dönemeyecek. Kötü niyetli insanlar bile bu bitcoinlere ulaşamayacak. Her ne kadar savaş olmasını istemesekte, gelecekte bir savaş olduğunda ülkeler, tüm paranın İsviçre’ye kıyasla, Bitcoin gibi çok daha merkeziyetsiz bir yapıda kalmasını isteyeceklerdir. Çünkü o kişiler dışında hiçkimse BTC’ye el koyamayacaktır. Bu sayede paralar güvende olur ve kaybedilen paralar asla tekrar BTC ‘nin dolaşan arzına dahil edilemeyecektir. Böylece enflasyona karşı korunmuş olur ve para piyasası çok daha güvenli bir sisteme dönüşür. Kevin O’leary’nin dediği gibi yasakların aksine kripto paralarda yapılacak bir düzenleme, uzun vadede Bitcoin’in çok daha yüksek fiyatlara çıkmasını sağlayacaktır.

Sadece 21 milyon arza sahip olan Bitcoin’e kıyasla, Dünya’da 25 milyondan fazla milyoner bulunmaktadır. Yani her biri sadece bir adet Bitcoin almak isterse, 1 bitcoine sahip olamazlar. Ayrıca böyle bir alım isteği doğduğunda, arz talep sisteminden dolayı Bitcoin onbinlerce, belki yüzbinlerce, hatta milyonlarca kat yükselebilir. Böyle bir durumda milyonerlerin yüzde sekseninden fazlasının 1 Bitcoin’e (BTC) sahip olamayacağı anlamına geliyor. Kevin O’leary’nin dediklerine göre, yüzlerce büyük fon şirketlerinin kripto para alımı yapmamasının sebebi, regülasyon eksikliğinden kaynaklanıyor. Kripto paralarda yapılacak bir düzenleme eşliğinde, Bitcoin daha güvenilir bir hale gelecektir. Bu sayede büyük şirketlerin bitcoin yatırımları daha güvende olacaktır. Şuan yazıyı hazırladığım an itibariyle piyasada 19.999 adet kripto para bulunuyor.

Bu kripto paraların %95’i birkaç kişi tarafından kısa vadede para kazanmak isteyenler, dolandırıcılar ve başarısız ekipler tarafından kurulmuştur. Gerçek bir düzenlemeden sonra Bitcoin’le beraber, gerçek bir hedefi olan, gelecek odaklı düşünen ve geleceğe yenilikçi fikirlerle hazırlanan projeler ayakta kalacaktır. o yüzden, bir kripto paraya yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa, bu araştırma kurallarına bağlı kalarak yatırım kararınızı verin. Bir piyasanın doğuşuna şahitlik ettik. Şimdi de bu piyasanın çocukluk çağındayız. Bitcoin ve kaliteli altcoinler, ilerleyen zamanlarda düşecek, yara alacak fakat büyümeye devam edecektir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap