Bitcoin, Özgürlük Forumunda Öne Çıktı!

“Dünyayı daha özgür bir yer haline getirmek” sloganıyla düzenlenen Oslo Özgürlük Forumu’na (OCC) lider kripto para Bitcoin damgasını vurdu.

Bitcoin, Özgürlük Forumunda Öne Çıktı!

 “Dünyayı daha özgür bir yer haline getirmek” sloganıyla düzenlenen Oslo Özgürlük Forumu’na (OCC) lider kripto para Bitcoin damgasını vurdu. Dünyanın farklı yerlerinden gelen aktivistlerin katıldığı forumda, Bitcoin’in değerinin daha aşikar hale geldiği görüldü.

Forum konuşmacıları lider kripto para BTC üzerine dikkat çeken görüşlerini dile getirdi.

Bitcoin İlgi Çekti!

2009 yılından bu yana düzenlenen Oslo Özgürlük Forumu, özgürlük, demokrasi ve fırsat eşitliği konularını gündeme alan bir etkinlik olarak biliniyor. Ancak bu yıl düzenlenen etkinlik klasik konuşmaların ötesinde Bitcoin’in gündeme taşındığı bir forum sundu. Lyn Alden ve Lisa Neigut, Bitcoin üzerinden dikkat çeken mesajlar verdi. Bu mesajlar BTC’yi özel kılan detayları gösterdi.

Blockstream’de lightning network mühendisi olarak çalışan ve “bir Bitcoin protokol okulu” olan Base58’de eğitim veren Lisa Neigut, BTC ağı ile bir CBDC sistemi arasındaki temel farklara vurgu yaptı. Lisa Neigut devletlerin kripto para alanına girmesinin özgürlük alanlarında kısıtlamalara yol açacağını ima etti: 

“CBDC’deki C, merkezileştirilmiş anlamına geliyor, değil mi? Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir sistem kullandığınızda, gizlilik ön plandadır. İzlenebilirlik kapsamında tamamen başka bir spektrum görülür. İzlenebilir paralarla alışveriş yapmakla gerçekten etkin bir şekilde özgürce değer alışverişi yapabilmek arasında bir fark var…”

Lightning network mühendisi Lisa Neigut, CDBC ve Bitcoin arasında çok büyük bir fark olduğunu ifade ediyor. Neigut, “aslında biri bir yenilik, diğeri ise insanlığın son yüz yıldır aşamadığı feci sonuçları olan şeyin aynısıdır” ifadesinde bulundu.

Pow ve Pos Mekanizmaları da konuşuldu

Aktivistlerin finansal özgürlük olarak gördüğü Bitcoin, OCC esnasında çok defa gündeme geldi. Tanınmış bir isim olan Lyn Alden, OCC konuşmasında, Proof of Stake’in Proof of Work’ün yerine geçmesi gerektiği fikrine yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“Stake esasına dayanan PoS kripto para sahiplerinin işlem ve varlıklarının kaydedildiği defteri dairesel mantığa dayandırır. Bir saldırı ile karşılaşabilir ve çöker ve o ağın yeniden başlatılması çok zordur çünkü o defterin sonsuz sayıda kopyasını oluşturmak maliyetsizdir. Bu nedenle PoS saldırılara açık hale gelir. Pow’da ise defterin alternatif kopyalarını oluşturamazsınız. Temel olarak, enerjisiz işlem Bitcoin’i ortadan kaldırmaktır.”


Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Rasul. Kripto para sektörüne ilgi duyan bir üniversite öğrencisiyim. Bu Coin Nedir web sitesinde sizlere önemli gelişmeleri anlık sunuyorum.

Yorum Yap