Bitcoin Teknik Dökümanı, Apple MacOs Yazılımına Gizlenmiş!

Bitcoin Teknik Dökümanı, Apple MacOs Yazılımına Gizlenmiş!

Birisi, 2017’den beri gönderilen her MacOS kopyasının içine Bitcoin Teknik İncelemesini sakladı.

Nisan 2021’de, MacOS Topluluk Forumu’nda bernd178 adlı bir kullanıcı, Görüntü Yakalama Yardımcı Programı’nda gömülü olan ve varsayılan olarak etkin olmayan Virtual Scanner II adlı bir işlev olduğunu fark etti.

Virtual Scanner II içinde gizli olan, San Francisco’daki bir körfezin sıradan bir görüntüsü ve Bitcoin Teknik İncelemesinin bir PDF kopyasıdır.

Bernd178, “Tuhaf bir şekilde, VirtualScanner.app Paket İçeriğinde Satoshi Nakamoto’nun orijinal Bitcoin teknik incelemesini içeren bir PDF de var ” diye yazdı.

Bernd178’in gönderisine yanıt olarak Barney-15E adlı bir kullanıcı, “Kimsenin umursadığına inanmakta zorlanıyorum” dedi.

Son zamanlarda bu, blog yazarı Andy Baio tarafından yeniden keşfedildi ve Waxy blogunda yayınlandı . 

CoinDesk - Bilinmiyor

“Dünyadaki tüm belgeler arasında neden Bitcoin teknik incelemesi seçildi? Apple’da çalışan gizli bir Bitcoin maxi var mı? Baio, Waxy’de, dosya adı “ simpledoc.pdf ” ve yalnızca 184 KB” diye yazıyor. “Belki de yalnızca test amaçlı, yüklenen kullanışlı, hafif, çok sayfalı bir PDF’dir ve asla son kullanıcılar tarafından görülmesi amaçlanmamıştır.”

Ayrıca dikkat edilmesi gereken başka bir açı daha var. Craig Wright, Bitcoin teknik incelemesinin telif hakkını almaya çalışıyor ve onu barındıran yerlere – başarısız – dava açıyor . Bu, Wright’ın dava açamayacağı kadar büyük bir şirket olan Apple’da çalışan bir kodlayıcının içsel bir meydan okuması olabilir.

Şubat 2023’te Wright, teknik incelemeyle ilgili olarak Birleşik Krallık Mahkemesinde bir telif hakkı iddiasını kaybetti .

Bu PDF’nin neden dahil edildiği muhtemelen bir muamma olacak, ancak çoğu kişi bunun bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen MacOS 14’te olup olmadığını kontrol edecek.

Apple’ın bunu not edip etmediğini ve MacOS kullanıcılarına gönderilen düzenli yamalar aracılığıyla kaldırıp kaldırmadığını görmek de ilginç olacak.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap