Bitcoin ve Altcoinler; Kimin Çıplak Yüzdüğünü, Ancak Sular Çekilince Anlarsın!

Bitcoin ve Altcoinler; Kimin Çıplak Yüzdüğünü, Ancak Sular Çekilince Anlarsın!

İsrailli seri girişimci Ariel Shapira, ”aylık kripto teknolojisi sütunu”nda kripto, merkezi olmayan finans (DeFi) ve blok zinciri alanında gelişen teknolojilerin 21. yüzyılın ekonomisini şekillendirmedeki rollerini ele alıyor.

Polygon’un kurucu ortağı Mihailo Bjelic’ten milyarder kripto yatırımcısı Mark Cuban’a kadar endüstri liderlerinin ortak fikri, kripto para çöküşünün piyasayı sağlıklı temizlemenin en iyi yolu olduğu yönünde. İkincisi , uzun süredir kripto eleştirmeni Warren Buffet tarafından konuyla ilgili görüşünü ifade etmek için kullanılan bir satıra bile atıfta bulunuldu .

“Kimin çıplak yüzdüğünü ancak sular çekilince anlarsın.”

WARREN BUFFET

Tabii ki, sektördeki hiç kimse ayı piyasalarının zayıfları veya bu durumda açıkça yozlaşmış olanları ayıkladığı iddiasına itiraz etmeyecektir. Ancak analizi, sanki bir gecede 700 milyar dolardan fazla silinmiş gibi, kripto piyasalarından kabul etmeye devam etmemiz gereken bir şeymiş gibi bırakmakla yanılıyoruz. Bu son boğa koşusunda, büyük ölümüne yol açan ana faktörleri ve ileriye dönük daha istikrarlı bir pazarın nasıl teşvik edileceğini anlamak önemlidir.

NFT’ler: Nimet mi yoksa geçmiş mi?

2017’deki kötü şöhretli ilk token para arzı (ICO) patlamasının tetiklediği ilk anıtsal kripto çöküşünden beş yıl uzaktayız. Hâlâ emekleme döneminde olan bir endüstri olarak, bu dönemde filizlenen projelerin çoğu ve yatırımları yönlendiren rastgele kripto paralardı. Endüstri o zamandan beri biraz gelişti ve bu sefer diğer blockchain uygulamaları hype’ı sürdü.

Peki, dolandırıcı ICO’ların son boğa koşusunun versiyonu neydi? Bitcoin’i madeni para başına neredeyse 70.000 dolara iten son piyasa patlamasına birkaç faktör katkıda bulundu. Ancak belki de özünde geçmişin ICO’larına en çok benzeyen 2021’de 25 milyar dolara ulaşan bir pazar olan değiştirilemez tokenler (NFT) idi. Sektör, Bored’den NFT’ler geldiğinde belki de zirveye ulaştı. Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonu, Ether’de ( ETH ) yüzbinlerce ve daha sonra milyonlarca dolara satıyordu . Adidas , Coachella ve hatta Super Bowl gibi endüstri ikonlarının yanı sıra ünlüler de dahil oldu .

Sonra herkes OpenSea’de ücretsiz olarak oluşturulan NFT’lerin %80’inden fazlasının ya sahtekarlık ya da dolandırıcılık olduğunu keşfettiğinde her şey ters gitti. Nakit kapma kültürü, Haziran ayı sonlarında NFT.NYC etkinliğinde şahsen tam olarak sergilendi.

Bununla birlikte, kriptodaki pek çok kişi NFT’lerin arkasındaki teknolojinin mülkiyeti yeniden tanımlayacağını ve Web3’te önemli bir rol oynayacağını inkar etmiyor. Ancak, inovasyonun paltosuna binen sams olmadan bu geleceğe nasıl ilerleyebiliriz? AYI PİYASASI GÜNCELLEMELER İÇİN ŞART!

Aslında oldukça net. NFT’ler ve arkalarındaki teknoloji için ileriye dönük bir yol, onları arzu edilen fiziksel varlıklara bağlamak ve ürünleri doğrulama ve güvenli hale getirme yeteneklerinden yararlanmaktır.

Örneğin, lüks eşya endüstrisindeki şirketler, sahte ürünlerin çoğalmasıyla mücadele etmek için NFT’leri kullanmayı araştırıyorlar. Lüks devler LVMH ve Prada Group tarafından yönetilen Aura Blockchain Konsorsiyumu gibi projeler, fiziksel ürünleri için ürün kimlik doğrulaması, tedarik zinciri şeffaflığı ve veri sahipliği için NFT teknolojisinin gücünden yararlanıyor.

Bu mutlaka dijital bir spor ayakkabı satmakla ilgili değil, varlıklı müşterileri için ürün ve marka deneyimini geliştirmekle ilgili. Örneğin mücevher şirketi Yvel, garanti olarak kaliteli mücevherlere ve değerli metallere bağlı bir menkul kıymetler ve ticaret platformu başlattı – aslında NFT’leri JPEGS yerine somut ürünlere sabitledi.

Blockchain’in daha yeşil meraları

Ayı piyasasından kurtulmak sadece NFT’ler için değil, aynı zamanda daha temel kripto varlıkları için de bir zorunluluktur – Algoritmik stabilcoinlerin çöküşü, sıradan para sahipleri ve şirketler için kriptoyu geleneksel varlıklara nasıl bağlayacaklarını anlamlı bir şekilde araştırmaktan ciddi bir isteksizliğe neden olabilir, ancak bu, tüm umutların kaybolduğu anlamına gelmez. Burada ileriye giden yol, gerçek, somut bir pazar ihtiyacını karşılayan bir ürün yaratmaya odaklanmaktan geçiyor – çözümden NFT pazarının çöküşüne kadar.

Bu hepimizin daha önce duyduğu bir görüş. Peki, bu sefer oraya anlamlı bir şekilde nasıl ulaşabiliriz? Her şey işin temellerine kadar gider. Gelişmek için startupların çözmeye çalıştıkları bir problem bulması gerekiyor ve bu problem sadece kurucunun yeterince zengin olmaması olamaz. Peki anlamlı coinlerin odaklanabileceği sektörler neler?

Çevresel etkiyi en aza indirmek ve sürdürülebilir bir şekilde çalışmak, uzun zamandır kripto ve blok zinciri projeleri için beyaz bir balina olmuştur. Kripto ve bir bütün olarak blok zincirinin tekrar eden bir eleştirisi, token madenciliği ve diğer kripto yan ürünlerinin neden olduğu emisyonlar nedeniyle çevreye ciddi zarar vermeleridir. Şu an itibariyle, projelerin çoğu bu lekeden kurtulamadı, ancak yeni gelişmeler bu anlatıda önemli bir değişikliğe öncülük etmeye yardımcı olabilir.

Daha geniş iş dünyasında, sürdürülebilirlik hızla modern bir şirketin somutlaştırması gereken temel bir değer haline geldi. Bu kurumsal taahhütlerin çoğu ya yüzeysel olsa da ya da karbon emisyonlarını belirli bir yıla kadar azaltmak için belirsiz bir vaadi kapsıyor olsa da, kriptonun ödünç alabileceği daha somut adımlar var. Böyle bir gelişme, kusurlu olsa da, şirketlerin emisyonlarını ve ekolojik ayak izlerini dengelemek için değerli bir yol olan kurumsal karbon kredilerinin benimsenmesi olmuştur.

Cardano ve Algorand gibi çevre dostu operasyonlara öncülük eden büyük blok zincirleri olmasına rağmen, kripto sahiplerine karbon piyasasına katılma seçeneğine izin vermek, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmenin başka bir yoludur. İşletmeler ve bireyler için karbon kredisi vadeli işlemlerine yatırım yapmaya erişim sağlayan CC Token gibi kriptoya özgü karbon kredileri veya harici karbon kredilerine bağlı tokenler sunan projeler, yatırımcılara somut değer sağlar. Diğerleri, piyasa değeri ile ikinci en büyük blok zinciri olan Ethereum’u daha çevre dostu yapmak için çalışıyor.

Kripto ve blok zinciri endüstrisi, çılgın doğası ve devrimci hırsları ile tanımlanmıştır. Gelişmekte olan herhangi bir endüstri volatilite, gerileme ve barikatlara maruz kalmaya mahkum olsa da, en son ayı piyasası projelere net bir sinyal göndermelidir: Her şey çözülmesi gereken bir sorunu bulmak ve onu çözmek için çalışmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap