Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyebilecek Rapor!

Bloomberg dikkat çeken bir rapor yayımladı ve Resesyon riski %38 civarında olduğunu açıkladı.

Bitcoin ve Altcoinleri Etkileyebilecek Rapor!

Bloomberg tarafından gelen bir rapor bitcoin ve altcoin yatırımcılarını korkuttu.

Aylardır uzmanlar ve iş dünyası liderleri aynı oyunu oynuyorlar: ABD ekonomisinin resesyona girme olasılığının ne kadar olduğunu tahmin etmeye çalışıyorlar.

Birden fazla işaret ufukta bir gerilemeye işaret ediyor: kalıcı enflasyon, çöken kripto piyasaları ve kayıtlar tutulmaya başladığından bu yana en düşük tüketici duyarlılığı . Ancak dörtte ikilik negatif ekonomik büyüme olarak tanımlanan bir resesyonun tam olarak olup olmayacağı veya ne zaman olacağı belirsizdir.

Salı günü, Bloomberg Economics, ekonomik modeline göre önümüzdeki 12 ay içinde bir resesyon meydana gelme olasılığının %38 olduğunu açıklayarak bir miktar fikir vermeye çalıştı. Bu olasılık birkaç ay önce %0’dan yükseldi.

Bloomberg Report

Bloomberg’in ABD’li baş ekonomisti Anna Wong , tahmine eşlik eden bir açıklamada , “2023’ün başlarında resesyon riski önemli ölçüde arttı” dedi . Şirketin modeli, konut izinleri, tüketici anket verileri ve Hazine getirileri dahil olmak üzere çeşitli faktörleri dikkate alıyor.

Wong, “Kendi kendini gerçekleştiren ve gelecek yılın başlarında olabilecek bir resesyon riski eskisinden daha yüksek” dedi. Hanehalkı ve işletme bilançoları güçlü olsa da, gelecekle ilgili endişeler tüketicilerin geri çekilmesine neden olabilir ve bu da işletmelerin daha az işe almasına ve daha az yatırım yapmasına neden olabilir” dedi.

Bloomberg’in gelecek yılın ekonomik görünümüne ilişkin tahmini, son aylarda paylaşılan diğer raporlarla yakından uyumludur. 

Goldman Sachs’ın resesyon görünümü

Geçen ay Goldman Sachs , gelecek yıl resesyon olacağı tahminini %15’ten %30’a yükseltti. Jan Hatzius liderliğindeki bir ekonomist ekibi bir araştırma raporunda , “Artık durgunluk riskinin daha yüksek ve daha önden yüklenmiş olduğunu görüyoruz” diye yazdı .

Goldman’ın raporunda ayrıca daha uzun vadeli durgunluk tahminleri de yer alıyor ve eğer ülke gelecek yıl bir durgunluktan kaçınırsa ABD’nin iki yıl içinde bir durgunluğa girme olasılığının %25 olduğunu tahmin ediyor.  

Goldman’ın raporuna göre, bu rakamlar birlikte, iki yıllık bir zaman çizelgesinde meydana gelen bir durgunluğun %48’lik kümülatif olasılığını temsil ediyor.

Banka, daha sıkı federal para politikasına yanıt olarak daha yüksek bir durgunluk şansı öngörmek için tahminini revize etti. Mayıs ayında, Federal Rezerv, 1994’ten bu yana en büyük ve bu yıl üçüncü faiz artırımı olan temel faiz oranını 75 baz puan artırdı . Bu yıl boyunca daha fazla faiz artışı bekleniyor. 

Goldman Sachs’ın ekonomistleri raporlarında, “Daha sıkı finansal koşullardan kaynaklanan bu artan sürüklenme, ekonomiyi, Fed’e en iyi başarı şansını verecek olan potansiyelin orta derecede altında bir büyüme yörüngesine sokmak için gerekli olduğunu düşündüğümüzden biraz daha fazla” dedi. “Bu tahminlerle kesin olmak kuşkusuz zor.”

Uzmanlar politika yapıcılardan harekete geçme çağrısı yapıyor

Goldman, sıkı federal para politikasının nihayetinde bir durgunluğu tetikleyebileceği konusunda uyarırken, diğer uzmanlar, ekonomik gerilemenin politika yapıcıları, gerekli herhangi bir yolla enflasyonu kontrol altına almaktan alıkoymaması gerektiğini savunuyor.

Bu hafta, eski Başkan Jimmy Carter’ın Hazine Bakanı W. Michael Blumenthal New York Times’a enflasyonun Joe Biden’ın en büyük önceliği olması gerektiğini ve bağımsız Fed’in ek faiz artırımları başlatma kararını desteklemesi gerektiğini söyledi. Enflasyonla mücadele önce gelir” dedi.

Blumenthal, 1970’lerin sonundaki “stagflasyon” döneminde Carter’ın danışmanlarından biriydi ve mevcut enflasyonist anın benzer bir belirleyici tepki gerektirdiğini söyledi. Ancak Goldman’ın ekonomistleri gibi, pratikte ekonominin tam olarak hangi yolu izleyeceğini bilmenin zor olduğunu kabul etti. 

“Bu döngüye girdikten sonra kesin olmak çok zor” dedi.

%38 Resesyon Riski Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

Yakın bir zamanda yayınlanan bir Coinbase raporu, kripto paralardaki çöküşünün büyük oranda enflasyon ve faiz artışı gibi makro faktörlerden kaynaklandığını ortaya koydu. Rapor, diğer bir neden olarak sektöre yönelik  beklentilerinin zayıflamasını işaret etti. Rapor ayrıca, pandemi sonrası kripto para ve geleneksel pazarlar arasındaki korelasyonun arttığına dikkat çekti.

Nasdaq ile güçlü korelasyon devam ederse, resesyon korkuları arttıkça kripto piyasası daha da düşebilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap