Bitcoin’in Bir Günde 20 Bin Doların Altına Düşmesinin 6 Muhtemel Nedeni

Bitcoin’in Bir Günde 20 Bin Doların Altına Düşmesinin 6 Muhtemel Nedeni

Bitcoin fiyatının daha iyi günler gördüğünü söylemek yanlış olmaz. Kripto para birimi 20.000 doların altına düşerek gün içi en düşük seviyesi olan 19.791 dolara ulaştı (Binance’te) ve yalnızca son 24 saat içinde yaklaşık %8’lik bir düşüş kaydetti.

Birçok insan bu düşüşün sebebini sorarken, bizde bucoinedir.com takipçileri için bu sorunun cevabını araştırdık.

Silvergate Bankası

2 Mart’ta, sayısız kripto şirketine hizmet veren bir finans kurumu olan Silvergate Bank, operasyonel sorunlar yaşadığını ve mali raporlarını zamanında dosyalayamayacağını söyledi. O zamanlar bazı uzmanlar, piyasa etkisi açısından hasarın çoğunun verildiğine inanıyorlardı, ancak durum kesinlikle bu değildi.

Ancak bundan kısa bir süre sonra banka, en iyi hareket tarzının bu olduğunu düşündüklerini söyleyerek gönüllü tasfiye prosedürüne girdiğini duyurdu.

En son endüstri ve düzenleyici gelişmeler ışığında, Silvergate, Banka operasyonlarının düzenli bir şekilde tasfiye edilmesinin ve Bankanın gönüllü tasfiyesinin ileriye dönük en iyi yol olduğuna inanmaktadır.

Silikon Vadisi Bankası

Kripto ile alakasız gibi görünse de, endüstrinin, en azından makro düzeyde, geçen gün boyunca hiç şüphesiz dayak atan daha geniş fintech alanının bir parçası olduğunu akılda tutmak önemlidir.

En büyük finans kurumlarından biri ve aynı zamanda devasa bir teknoloji yatırımcısı olan Silicon Valley Bank ciddi bir kargaşadan geçiyor.

Reuters, bankanın %60’lık bir stok silinmesinin ardından müşterilerine fonlarının güvenliği konusunda güvence vermekte zorlandığını bildirdi.

İkincisi, SVB’nin 1,8 milyar dolarlık bir açığı kapatması gerektiği için hisse satışı yoluyla 1,75 milyar dolar toplamaya çalışması gerçeğinden kaynaklandı. Yatırımcılar görünüşe göre zammın yeterli olup olmayacağından emin değiller.

Biden’ın Önerdiği Vergi Değişiklikleri

ABD Başkanı’nın bütçe teklifleri, ABD’deki kripto para tüccarları ve yatırımcıları için de birkaç rahatsızlıkla geldi.

Her şeyden önce, bütçe planı sermaye kazançları vergisini artırmayı amaçlarken aynı zamanda genellikle “vergi zararı hasadı” olarak adlandırılan bir hükmü de hedefler.

Bu, bazı satıcıların varlıklarını zararına satarak vergi yükümlülüklerini dengelemek için yararlandıkları bir stratejidir. Daha sonra onları geri satın alırlar.

Bu, bütçenin aynı zamanda geliri 400.000 doların üzerinde olan yatırımcılar için sermaye kazancı vergisini neredeyse ikiye katlayarak %39.6’ya çıkarmayı amaçladığı gerçeğiyle birleştiğinde piyasayı korkuttu. Pek çok kişi bütçenin büyük bir muhalefetle karşılaşacağına ve muhtemelen geçmeyeceğine inanırken, gerilim artıyor.

Gary Gensler Baskıya Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler de sektöre baskı yapmaya devam ediyor.

Daha dün, başka bir fikir yazısıyla çıktı ve tartıştı:

Kripto girişimcileri, kendi pazarlama materyallerinde şeffaf ve düzenlenmiş olduklarını iddia edebilirler.

Ancak hata yapmayın: Varsa çok azı gerçekten SEC’e kayıtlıdır ve federal menkul kıymetler yasalarına tamamen uygundur.

SEC, son zamanlarda sektöre büyük hedefler koyarak ve sağa sola davalar açarak gözyaşı döktü. Gensler’in son makalesi, hız kesmeye niyetlerinin olmadığının bir işareti.

Daha da kötüsü NYAG, ETH’nin KuCoin aleyhindeki bir davada açık mahkemede güvenlik olduğunu iddia etti.

Fed 50 baz puan artıracak

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın son konuşması da sorunlara ekleniyor. Enflasyon baskılarının daha önce beklenenden daha yüksek olduğunu yineleyerek, belki de 50 baz puanlık daha yüksek bir faiz oranı artışına işaret etti.

Daha yüksek bir faiz oranı artışı, Fed’in hedeflediği %2 oranına yakın olmayan enflasyonu azaltmak için ABD para politikasının daha da sıkılaştırılacağını gösteriyor.

Her halükarda, önümüzdeki haftalarda piyasanın nasıl şekilleneceğini ve Silvergate Bank ile Silicon Valley Bank arasındaki fiyaskonun artıp artmayacağını görmek ilginç.

ABD Hükümeti Coinbase’de BTC Satıyor mu?

ABD tarafından gerçekleştirilen ve piyasayı etkileyebilecek eylemler söz konusu olduğunda, en son düşüşten kısa bir süre önce Coinbase’e yatırılan binlerce BTC kaçırılamaz. Zincir üstü veriler, bu haftanın başlarında ABD hükümetinin tamamı Silkroad’dan ele geçirilen yaklaşık 10.000 BTC’yi en büyük yerel kripto borsasına aktardığını gösterdi.

CryptoQuant ayrıca, Bitcoin Coinbase Premium’un (BTC’nin Coinbase ve diğer borsalardaki fiyatındaki farkı gösteren metrik) negatif bölgeye gittiğini söyleyerek konuya ağırlık verdi. Şirketin analistlerinden birine göre “bu, Coinbase’den güçlü bir satış baskısı olduğunu gösteriyor.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap