Bitcoin’in (BTC) Yıllık Enerji Tüketimi Ne Kadar?

Bitcoin’in (BTC) Yıllık Enerji Tüketimi Ne Kadar?

Bu Dünya Günü’nde, piyasadaki yeşil kripto para birimlerinden bazılarına bakalım. Kripto para birimine ve arka uç teknolojisine yönelik genel suçlama, yüksek enerji tüketimidir. Son birkaç yıldaki raporlar, ABD madencilik şirketlerinin herhangi bir üçüncü dünya ülkesinden daha fazla elektrik tükettiğini belirtiyor.

İş Kanıtı (PoW) mekanizması, karmaşık arka uç işlemesi nedeniyle çok fazla enerji tüketir. Böylece, en önde gelen ikinci kripto para birimi olan Ethereum, geçen yıl Proof-of-Stake’e (PoS) geçerek tüketimi %99,9 oranında azalttı. Şimdi sadece ~0,0026 TWh/yıl enerji tüketiyor. Oysa Bitcoin’in tüketimi ~100 TWh/yıl seviyelerinde bulunuyor.

Diğer bazı kriptolara odaklanan, en başından beri karbon bilincine sahip blockchain şirketleri Ecoterra ve Chia’dır . Ecoterra, “iklim eylemine enerji vermek için tasarlanmış bir blockchain ekosistemidir.” Platform, geri dönüşüm malzemeleri için her kullanıcıya Ecoterra jetonları sunar. 

Chia, Uzay ve Zaman Kanıtı olarak bilinen bir mekanizma üzerinde çalışır. Platformun, pazar lideri BTC’den çok daha az miktarda (500 kat) enerji tükettiği söyleniyor. Enerji kanıtlı olan diğer L2 ağları Cardano, Tezos, Polkadot, Avalanche, Algorand ve Solana’dır.

Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi Visa ve Youtube ile eşdeğerdir. Daha fazla grafik için alttaki görsellere bakabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap