Blackrock CEO’su; Enflasyon Devam Edecek Fakat Durgunluk Bu Tarihte Olacak!

Blackrock CEO’su; Enflasyon Devam Edecek Fakat Durgunluk Bu Tarihte Olacak!

Blackrock CEO’su Larry Fink, Cuma günü verdiği bir röportajda Amerika Birleşik Devletleri’nde “büyük bir durgunluk” beklemiyor olsa da, “enflasyonun daha uzun süre daha sıkı kalacağına” inandığını belirtti. ABD merkez bankasının %2’lik hedefinin aksine, Fink “enflasyonda 4’te bir taban olacağını” tahmin ediyor.

Varlıkları yönetimi (AUM) 9 trilyon dolardan fazla olan varlık yöneticisi Blackrock’un (NYSE: BLK) başkanı ve CEO’su Larry Fink, ABD’deki enflasyonun önemli bir süre devam edeceğini öngörüyor. Fink, CNBC’nin “Squawk on the Street” programının sunucularıyla Cuma günü yapılan bir röportajda ülkede büyük bir ekonomik durgunluk beklemiyor.

“ABD’de büyük bir durgunluk beklemiyorum” diyen Fink, yayın sunucularına önemli miktarda mali teşvikin ülkeye “karşılanması gerektiğini” vurguladı. Bazı ekonomi sektörlerinin “zayıfladığını” kabul ederken, “diğer sektörlerin bu muazzam mali teşvikler nedeniyle bunun bir kısmını telafi edeceğini” belirtti. Blackrock yöneticisi ayrıca enflasyon hakkında konuştu ve “daha uzun süre daha sıkı kalacağına inandığını” vurgulayarak, “yani başka bir deyişle, enflasyonda 4’te bir taban olacağını” düşündüğünü söyledi.

2023’te olası bir durgunluk konusunda ise “2023’te bir durgunluk olacağından emin değilim” diyen Fink, bunun 2024’te gerçekleşebileceğini öne sürdü. Ayrıca, Silvergate Bank, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın düşüşüne yönelik tepkiye şaşkınlığını da dile getirdi.

Fink şöyle dedi:

“Bu bir sistemik bir sorun değil, bir etkisi olmayacak bir sorun. Bugün büyük bankalarımızın harika çeyrekler geçirdiğini gördük… gerçekten iyi performans gösterdiler. Yani bu sadece, deniz veya gelgit çekildiğinde, bazı insanların geride kalacağı bir örnek.”

Mart ortasında, üç bankanın çökmesinin ardından bankacılık sektörüne yönelik görüşlerini paylaşan Fink, “bankalar için daha sıkı sermaye standartlarının görüleceğini” iddia etti.

Blackrock CEO’su Larry Fink’in cuma günü CNBC’nin “Squawk on the Street” programına verdiği röportajda paylaştığı son değerlendirmesi, Blackrock’un küresel sabit gelirli baş yatırım sorumlusu Rick Rieder tarafından yapılan son açıklamalarla aynı zamana denk gelmektedir.

Rieder, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl benchmark faiz oranını %6’ya yükseltmesini, uzun bir süre bu seviyede tutmasını ve enflasyon baskısını hafifletmesini bekliyor. Röportajında Fink, Blackrock müşterilerinin portföylerinde risk azalttığını da CNBC’ye bildirdi.

“Farklı alanlarda zayıflık yaşansa da, müthiş miktardaki mali teşvikler nedeniyle diğer alanlar bunu telafi edecek,” diyen Fink, enflasyon konusunda da “enflasyonun daha uzun süreli olacağına inanıyorum” diyerek %2’lik hedefin aksine “enflasyonda 4’lü bir taban olacağını” öngörüyor.

Son beş yılda 1,8 trilyon dolar net girişle büyüdüğünden bahseden Fink, “Tüm bu kötümserliğe rağmen, ilk çeyrekte 2022’den daha fazla büyüdük” diye övünüyor.

Sizce Larry Fink’in öngörüleri ABD ekonomisinin geleceği için ne anlama geliyor? Enflasyon ortamı ve 2023’te resesyon olmayacağı yönündeki Blackrock CEO’sunun değerlendirmesine katılıyor musunuz? Kendinize sorun kendiniz cevaplayın :)

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap