Bu Altcoin Yeni Teknolojisini Duyurdu; Bu Bir İlk!

Polygon ekibi, teknolojinin işlem maliyetlerini azaltacağını ve Ethereum'un güvenliğini devralan bir katman-2 toplamasında verimi büyük ölçüde artıracağını söylüyor...

Bu Altcoin Yeni Teknolojisini Duyurdu; Bu Bir İlk!

Bir altcoin yeni özelliğini, ”bir ilk” başlığı atarak duyurdu. Ethereum ölçeklendirme çözüm sağlayıcısı Polygon (MATİC), ”Ethereum uyumlu 2. katman ağı Polygon zkEVM” teknolojisini resmen duyurdu. Polygon zkEVM, hem Ethereum üzerindeki akıllı kontratların ve geliştirici araçların Polygon zkEVM’de kullanılabilmesine olanak tanıyacak hem de bunlar yapılırken ödenen işlem ücretlerinin de ciddi şekilde azalmasını sağlayacak.

Ethereum‘u ölçeklendirmek söz konusu olduğunda, Polygon benimsenmeye başlanmıştır.

Logosu bir altıgen olabilir, ancak Polygon birbiriyle ilişkili bir ürün ağı oluşturan yedi ayrı ekip bulunduruyor.

Bu ekiplerden üçü, Hermez, Zero ve Miden, Ethereum sanal makinesi (EVM) ile eşdeğerlik sağlayan sıfır bilgi kanıtı tabanlı bir toplama olan zkEVM’yi oluşturmak için birlikte çalıştı. 

Bu, geliştiricilerin, Ethereum‘un akıllı sözleşme dili olan Solidity’de yazılmış uygulamaları kolayca dağıtabileceği ve tıpkı Ethereum ana ağında olduğu gibi ekosistemin sağlam geliştirici araçlarından yararlanabileceği anlamına gelir.

Polygon’dan yapılan basın açıklamasında zkEVM’nin ayrıca Ethereum’a denk olan ilk ölçeklendirme çözümü olduğu ve vârolan tüm akıllı kontratlar ve cüzdanlar ile sorunsuz çalışabileceği belirtildi:

“Bu geliştirme Ethereum’u kullanmakla aynı ancak bir çığır açan ZK teknolojisinin ölçeklendirme gücüyle birlikte… Polygon zkEVM, oyunun kurallarını değiştiren bu EVM denkliğini elde etmek için hızdan ödün vermemiştir ya da maliyetleri artırmamıştır. Tüm bu teknolojiye rağmen yüksek verim, düşük gecikme süresi ve az maliyet sağlanmıştır. Buna ‘ödün vermeden EVM uyumluluğu’ da denilebilir. Polygon zkEVM, türünün ilk örneği olan bir teknolojidir. Daha önce hiçbir ölçeklendirme çözümü, ZK kanıtlarının potansiyeliyle EVM denkliğini birleştirememiştir. Ve bu sadece başlangıç olacak”,

Test ağı bu yaz başlıyor

Polygon’un (MATİC) yeni 2. katman çözümü, firmanın geçen yıl Ağustos ayında 250 milyon dolara satın aldığı ZK-Rollup tabanlı bir ölçeklendirme platformu olan Hermez Network’ün de bir devamı niteliğinde görülüyor. Alımın ardından Hermez Network, “Polygon Hermez” olarak yeniden markalaşmış ve yeni yönetimiyle 2. katman ağı üzerinde çalışmaya devam etmişti. Yapılan açıklamada Polygon zkEVM olarak bir kez daha markalaşmanın ardından ağın bu yaz sonuna doğru bir test ağı başlatacağı belirtildi. 2023’ün başında ise tamamen ana ağa girmesi plânlanıyor.

Polygon’dan Sandeep Nailwal, Twitter alanı sırasında “Ethereum‘u neredeyse teknik veya teorik olarak sonsuz ölçeklenebilir kılıyor” dedi ve diğer çözümlerin aksine sadece Ethereum‘un kendisine ihtiyaç duyulduğunu ekledi. “Ağ etkileri var. Geliştiricileri var. Kullanıcıları var, bu yüzden Web3‘ü büyümenin bir sonraki aşamasına taşıyabileceğimizi biliyorsunuz” dedi.

Polygon Avail, bağımsız toplama zincirlerini öngörüyor

Bjelic, zkEVM’nin “uygun bir eski okul toplaması” olmasına rağmen, Polygon Avail gibi zincir dışı bir veri kullanılabilirliği çözümü kullanarak potansiyel olarak önemli verimlilik kazanımlarının mümkün olduğunu söyledi.

Avail, yürütme, veri kullanılabilirliği ve yerleşimin hepsinin aynı katmanda gerçekleştiği Ethereum gibi monolitik yerine “modüler” olarak bilinen ölçeklenebilirlik çerçevesine uyan veri kullanılabilirliğine odaklanan tamamen yeni bir blok zinciridir.

Avail lideri Anurag Arjun Blockworks’e verdiği demeçte, bir toplamada maliyetin %70 ila %85’inin Ethereum çağrı verilerinin depolanmasına atfedildiğini söyledi. 

“Bu bileşen Avail’e geçebilir” dedi.

Bunu yapmak, zkEVM’yi validium olarak bilinen şeye dönüştürür.

Arjun, “Güvenlik sağlanabiliyorsa, herkes gerçekten daha düşük işlem ücretleri arıyor” dedi. “Her toplamayı göreceksiniz – en azından benim görüşüme göre – bir toplama sürümüne ve bir geçerlilik sürümüne sahip olacak.”

ZkEVM, mevcut Polygon (MATİC) hisse kanıtı zincirini yükseltmek için muhtemel bir adaydır – Polygon’un Ethereum ölçeklendirmesine ilk baskısı olan MATIC belirtecini kullanan Ethereum hizalı yan zincir.

Bjelic, “Muhtemelen nihai hedef bu,” dedi. 

Polygon’daki bir ekip, tüm hisse kanıtı zincirini, dApp geliştiricilerinin veya kullanıcılarının herhangi bir işlem yapmasını gerektirmeyecek şekilde zkEVM’nin gelecekteki bir sürümüne geçirmenin bir yolu üzerinde çalışıyor. Ancak böyle bir çözüm hala yaklaşık bir yıl uzakta.

Poligon (MATİC) coin, çok zincirli bir ekosistemdir. Muhtemelen Ethereum’un üzerine inşa edilmiş bu tür binlerce zincir olacağına inanıyoruz, ”dedi Nailwal, şirketin tüm geliştirme çabalarının açık kaynaklı doğasını vurguladı. “Kriptografinin güvenli olması için açık olması gerekiyor… İnşa ettiğimiz her şey kamu yararına ve her şey açık kaynak olacak ve kamu malı olacak.”

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap