Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 3 Kripto Para Haberi!

Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken 3 Kripto Para Haberi!

ABD’li düzenleyiciler kripto paraya baskı uygularken ve sektör daha geniş bir bankacılık krizi içinde mücadele ederken, yeni projeler gelişmeye ve sektörü ileriye taşımaya devam ediyor.

İşte önümüzdeki hafta için takvimlerinizde işaretlemeniz gereken kripto olayları.

Polygon (MATİC) , zkEVM ana ağ beta sürümünü başlattı

Polygon’un zkEVM ana ağ beta sürümü, geliştirilmekte olan bir yılın ardından Pazartesi günü yayına girecek. Bu ağ güvenliğe öncelik verirken, daha hızlı ve daha ucuz işlemler için ikincil bir katmanda zincir dışı hesaplamalar gerçekleştiren sıfır bilgi toplama ile Ethereum ekosistemi için bir ölçeklenebilirlik çözümü sunacak.

Ağ, geliştiricilerin önemli değişiklikler yapmaya gerek kalmadan, Ethereum uygulamalarını kullanmalarına izin veren Ethereum ile aynı kodu destekleyecektir. Önümüzdeki haftalarda daha fazla geliştirici, platformlarını zkEVM ile entegre etmeye ilgi gösterebilir.

Daha önce bildirdiğimize göre , merkezi olmayan borç verme protokolü Aave , Katman 2 ağında Aave sürüm 3’ün minimum geçerli bir sürümünü dağıtmayı düşünüyordu . Protokol ayrıca, Aave’nin GHO stabilcoininin zkEVM’de yayınlanmasına yönelik bir değerlendirmeyi de dahil etmeyi önerdi.

Diğer ortaklıklar zaten masada. Polygon ve web3 oyun üreticisi Immutable (IMX) geçen hafta, Immutable zkEVM adlı bir Katman 2 blockchain ağı başlatmak için işbirliği yaptıklarını duyurdu.

Metaverse Moda Haftası Decentraland (MANA) ile geri dönüyor

Metaverse Moda Haftası bir yıl daha geri döndü. Decentraland (MANA), 28-31 Mart tarihlerinde sanal dünyada bir dizi defile, tasarım yarışmaları, butikler ve panellere ev sahipliği yapacak .

Bu, olayın ikinci yinelemesini işaret ediyor. Bu yıl, fiziksel ve dijital arasında köprü kurmaya ve sanal dünyalar arasında birlikte çalışabilirliği sağlamaya odaklanılıyor. Adidas ve Coach gibi markalar ilk kez katılırken, geri dönen katılımcılar arasında Dolce&Gabbana, Tommy Hilfiger ve DKNY yer alıyor.

Lüks firmaların yanı sıra, Dencentraland’ın kendi tasarımcı topluluğu veya yeni tasarımcılar da sanal sahneye çıkacak. Decentraland Vakfı Metaverse Moda Haftası başkanı Dr. Giovanna Graziosi Casimiro, “Birçok lüks moda evinin geri dönüşünü ve ayrıca dijital olarak yerel modanın ortaya çıkışını ve yükselişini görüyoruz” dedi.

Moda markaları metaverse’yi daha fazla benimsiyor. Örneğin, Gucci , Hugo Boss ve Louis Vuitton gibi şirketler çoktan giriş yaptı.

Avustralya CBDC pilotuna başlayacak

15 projeden oluşan bir seçim, 31 Mart’ta Avustralya merkez bankası destekli bir dijital para biriminin farklı kullanım durumlarını test etmek için iki aylık bir deneme dönemi başlatacak. Örnekler arasında çevrimdışı ödemeler, tokenize edilmiş döviz anlaşmaları ve canlı hayvan müzayedeleri için CBDC’lerin kullanılması yer alıyor.

Avustralya Merkez Bankası ile Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi arasındaki bir kamu-özel ortaklığı projeyi yönetiyor. Çalışma bir CBDC için kullanım durumlarını inceleyecek ve Mastercard, ANZ ve Commonwealth Bank’ı ortak olarak içerecek.

Seçilen pilot projelerin denenmesi için deneme süresi Mayıs ayının sonuna kadar uzatılacak. Program tamamlandıktan sonra, bir rapor sonuçları derleyecek ve 2023’ün ortalarında olması beklenen sonraki adımları özetleyecek.

Avustralya Merkez Bankası’nın finansal sistemlerden sorumlu başkan yardımcısı Brad Jones, pilot uygulamanın “endüstri tarafından uygulamalı öğrenmeye katkıda bulunacağını ve politika yapıcıların bir CBDC’nin Avustralya finansal sistemi ve ekonomisine potansiyel olarak nasıl fayda sağlayabileceği konusundaki anlayışına katkıda bulunacağını” söyledi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Rasul. Kripto para sektörüne ilgi duyan bir üniversite öğrencisiyim. Bu Coin Nedir web sitesinde sizlere önemli gelişmeleri anlık sunuyorum.

Yorum Yap