Cardano Nedir? ADA Coin Ne İşe Yarar? Kolay Anlatım! ADA Coin Geleceği Var mı? Ada Coin Alınmalı mı?

Cardano Nedir? ADA Coin Ne İşe Yarar? Kolay Anlatım! ADA Coin Geleceği Var mı? Ada Coin Alınmalı mı?

0

Bu yazımızda sizlere ADA coin nedir, Ada coin ne işe yarar, Ada coin’in geleceği, Ada coin yorum ve Ada coin hedefleri’ni anlattık.

Ada coin‘in ne olduğunu sizlere hem bir makale ile, hem de en alt kısımda bulunan bir video ile anlatmaya çalıştık. Dinlemeyi seviyorsanız, aşşağıda bulunan ilgili videoyu izleyebilirsiniz…

CARDANO NEDİR?

Cardano‘yu başka yerde anlatılanlar gibi ezbere anlatmayacağız. Kolay bir şekilde anlamanıza yardımcı olacağız. Cardano’yu en iyi şekilde anlatabilmek için, birçok konuya girmemiz gerekiyor. Konuya, Cardano’nun arkasındaki ”Input Output” şirketiyle girelim. Input Output, Cardano’nun gelişmesi için en önemli geliştirmeleri yapan şirkettir.

Şirketin araştırma ortakları arasında, ”Sandford Üniversitesi, Edinburg Üniversitesi ve Tokya Üniversitesi’nin yan kuruluşu olan Tokyo Teknoloji Enstitüsü” gibi büyük üniversiteler bulunuyor.

Bu sayede bilim insanları, yazılım mühendisleri, ekonomi profesörleri ve makine öğrenimi konusunda uzman kişiler birlikte çalışarak, Cardano üzerinde teknolojinin, merkeziyetsiz finansın, kriptografi ve veri biliminin geliştirilmesini sağlıyor.

Üniversiteler ile yapılan araştırma programını ise, Aagelos Kiayias yürütüyor. Aagelos Kiayias, şuan Edinburg Üniversite’sinde Profesör ve Cardano’na Baş Bilim Görevlisi olarak görev yapıyor.

Input Output şirketinin ATALA adında geliştirdiği önemli ürünleri bulunmaktadır.

ATALA’nın görevleri;

  • Atala PRISM, son teknoloji katman-2 blok zinciri teknolojisini kullanarak milyonlarca kullanıcıya ölçeklenebilir.
  • En son RealFi ve DeFi protokolleri ile Atala PRISM, taşınabilir Müşterini Tanı (KYC) çözümleri aracılığıyla banka hesabı olmayan ve banka hesabı olmayan kişilere finansal katılım sağlıyor ve hem sağlayıcılar hem de son kullanıcılar arasında güven oluşturuyor.
  • Atala PRISM, merkezi olmayan kimlikte en son standartları ve spesifikasyonları kullanarak birlikte çalışabilirlik için tasarlanmıştır.
  • Platform, halka açık blok zinciri ücretlerini azaltmak için yeni bir toplu işleme mekanizması uygulayarak milyonlarca kullanıcıyı düşük maliyetli bir şekilde entegre edebilir.
  • Kurumsal düzeyde blok zinciri teknolojisi, güvenli ve gizliliği koruyan kimlik çözümlerine olanak tanıyan kriptografik araştırma ve denetimlerle desteklenir.
  • Atala PRISM, hakemli akademik araştırmalara dayanan ve sürdürülebilirlik için tasarlanmış Cardano üzerine kurulmuştur.

Cardano’nun yürüttüğü birçok proje bulunuyor. Bu projelerin arasında en önemlisi ise AFRİKA projesidir.

ADA coin’in Afrika Projesi;

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, Afrika’da büyük bir potansiyel gördüğünü ve burada uzun vadeli hedeflerinin bulunduğunu sürekli söylüyor.

2022 ve 2028 yılları arasında, Blokzincir sektör değerinin 4 milyar dolar seviyelerinden, 450 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Afrika’nın ise bu pazarda %30’luk bir payı (132 milyar dolarlık) bir payının olması bekleniyor.

CARDANO’nun bu alanda kurduğu ”Cardano Emurgo Afrika” projesi bu alanda yaptığı en önemli hamlelerden biridir. Başlangıç için Cardano Emurgo Afrika projesine 100 milyon dolarlık bir fon ayrılmıştır.

Cardano, Emurgo ile Afirka’da 100 farklı yerel girişimi desteklemeyi amaçlıyor. Emurgo projesi, Cardano’yu Afrika’da standart teknoloji alt yapı platformu olarak kurmayı hedefliyor.

Proje, DeFi ve NFT’ler gibi Blockhain endüstri sektörlerinin yanı sıra, metaverse ve sağlık gibi yenilikçi teknolojilere de odaklanacak.

Emurgo için ayrılan 100 milyon dolarlık fonun miktarında, ilerleyen zamanlarda artış olacaktır.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cardano ekosistem hızlandırıcısı olarak görev yapan Adaverse, Afrika merkezli blockchain Afriguild için bir finansman turuna katıldı. Adaverse’nin bu hamlesi ile, 100 milyon Afrika’lı insanın kripto para ve web3 alanına girmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Cardano, Etiyopya eğitim bakanı ve Nijerya hükümeti ile Eğitim ve sağlık alanında alt yapı anlaşması yapmıştı. Cardano bu hamleleri ile Afrika’da pastanın çoğunluğuna sahip olan bir blokzincir alt yapısını inşa etmeye çalışıyor. Input Output şirketinin Deadalous adında bir de kendi cüzdanı bulunuyor. Uzmanlara göre, bu cüzdanın Afrika odaklı finans alt yapısında önemli bir yeri olacak. 2022 yılının ortalarını geride bırakırken, Dünya’da büyük teknolojik devrimler gerçekleşiyor. Bu devrimlerin arasında Afrika halen ”Mobil SMS” sistemi ile para transferi yapıyor. Fakat sıklıkla yaşanan ekonomik krizler nedeniyle insanlar kullanılan sistemden şikayetçi olduğunu sürekli dile getiriyor.

Cardano ise, kendi ekosistemi aracılığıyla insanlara daha hızlı, kullanışlı ve ölçeklenebilir ve uzun bir finans hizmeti sunmayı hedefliyor.

ADA Coin’in Kurucusu Kimdir? Kariyeri;

Cardano ve ADA coin’in kurucusu Charles Hoskinson’dur. Hoskinson, ayrıca Ethereum’un 8 kurucusundan biridir.

Charles Hoskinkos Amerika’nın ünlü matematikçilerinden biridir. Charles Hoskinson, Ethereum’u geliştirirken, aynı yıllarda ADA coin’i kurdu ve geliştirmeye devam etti. ADA coin şimdiye kadar 2 tane boğa görmüştür.

ADA Coin’in Geleceği Var mı?

Ada coin uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Potansiyeli taşıdığı kadar risk’te taşımaktadır. Cardano’nun en büyük sorunu projelerini biraz yavaş ilerletmesidir. Mesela DeFi ve NFT alanınde gecikmesi, Cardano’nun birçok fırsatı kaçırmasına neden olmuştur.

DefiLlama verilerine baktığımızda, Cardano’nun 135 milyon dolarlık toplam kilitleme değerine (TVL) sahip olduğunu görüyoruz. Cardano’nun bu kadar az kiltli değere sahip olmasının en büyük sebebi, DeFi konusunda biraz gecikmiş olmasıdır. Cardano Afrika odaklı projelerinde başarılı olabilir ve DeFi alanında çalışmalarına hız verirse, gelecekde ADA coin’in fiyatında sert yükselişler görebiliriz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap