Chainlink (LİNK) Coin Nedir? Verilerin Kralı! Geleceği Var mı?

Bucoinedir.com olarak sizler için chainlink'i kolay bir şekilde anlatmaya çalıştık...

Chainlink (LİNK) Coin Nedir? Verilerin Kralı! Geleceği Var mı?

Chainlink’i (LİNK) coini anlayabilmeniz için, öncelikle oracle’nin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bir veri bilimi meraklısı olarak bu konuyu oldukça kolay bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Oracle Nedir?

Günümüzde iş veya günlük yaşamımızın her alanında işleri yürütme şeklimiz eskiye oranla çok daha çabuk ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Hastalanıp hastaneye gittiğimizde, bir işlem için bankaya uğradığımızda ya da herhangi bir kamu kurumunda işlerimiz olduğunda, bu sorunlar çok daha çabuk bir şekilde halledilebilmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi kişisel veya kompleks bilgilerin bilgisayar sistemlerinde hazır bir şekilde depolanmasıdır. Bu veri depoları sayesinde dilediğimiz işlemi bilgisayarlar aracılığıyla istediğimiz anda gerçekleştirebilmekteyiz. İşte bu veri depolarına olanak sağlayan ilk etmen Oracle’dır. Yıllardır bu sorunu çözen firmalar bulunuyor fakat hiçbir oracle şirketi Chainlink (LİNK) kadar merkeziyetsiz bir yapıya sahip değildir.

Chainlink (LİNK) Coin Nedir?

Chainlink (LİNK), Ethereum üzerine kurulmuş merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink, dış dünyada bulunan tüm verileri blokzincir ağına, DeFi ekosistemine ve web3 dünyasına aktarabilme yeteneğine sahiptir. Bildiğiniz gibi birçok DeFi projesi ve blokzincir ağı akıllı kontratlara ihtiyaç duyuyor. Merkezi olmayan bu akıllı kontratların düzgün çalışabilmesi için, bir dataya, yani veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu verilerin çoğu dış dünyadan elde edilmektedir. Bu veriler içerisinde, aklınıza gelebilecek tüm sektörler bulunabilir. Hava durumu, haberler, güvenlik, kimlik bilgileri, dolar, altın veya herhangi bir finans kuru bu verilerin içerisinde bulunabilir. Chainlink ise bu verilerin, blokzincirine, web3’e veya DeFi sektörüne aktarılmasına olanak sağlıyor. Bu sektörde bulunan dataların yüzde doksanından fazlası, Chainlink tarafından işlenmektedir. Yani oracle alanının Chainlink (LİNK) domine ediyor desek daha doğru olur. Chainlink, dış dünyadan elde ettiği verilerin doğruluğunu da bir çok farklı kaynağı tarayarak doğrulama yeteneğine sahiptir. Böylece hatalı veya asılsız bilgileri devre dışı bırakarak, doğru ve kaliteli bilgileri istenilen blokzincirine aktarıyor.

Chainlink (LİNK) Coin Ortakları

Chainlink hâli hazırda Polkadot, Cardano Ethereum gibi 35 farklı blokzincir ağına oracle hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca Chainlink Google, İnter, Deutsche telekom ve Oracle ile önemli ortaklıklar kurmuş ve güçlü data hizmetlerinden dolayı güvenilirlik kazanmıştır.

Chainlik’in (LİNK) geleceği var mı?

Chainlink’in en büyük kaynağı DeFi sektörüdür. DeFi büyüdükçe, Chainlink daha hızlı büyüyecek desek yanlış olmaz. Çünkü bir veri isteğinde bulunulduğunda, ağın ve takasın güvenliği için token depozit etmek gerekiyor ve bu depozit link coinile yapılmaktadır. DeFi sektörü büyükdükçe, link coine daha fazla ihtiyaç duyulacak ve arzında azalma yaşanacaktır. Ayrıca Haziran 2022’de çıkardığı yeni staking hizmeti, Chainlink topluluğunda sevinç ile karşılandı. Chainlink kripto para sektörünün en önemli projelerinden biridir. Fakat her türlü kripto para birimi yüksek risk içermektedir. Lütfen kendi araştırmalarınızı yapmayı unutmayın.

Her türlü gelişmeden anında haberdar olmak için YoutubeTwitter ve Telegram kanalımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap