DappRadar Kripto Paralara Dair Önemli Verileri Açıkladı!

DappRadar'a göre yeni 100 milyon kullanıcı için oyunlar önemli...

DappRadar Kripto Paralara Dair Önemli Verileri Açıkladı!

Kripto para verileri gelmeye devam ediyor… Merkezi olmayan uygulama (Dapp) etkinliğini izlemeye gelince , dünya çapında bir uygulama mağazası olan DappRadar, ayı piyasasına rağmen blok zincir oyunlarının bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık %10 oranında arttığını ortaya koydu .

Terra’nın dramatik çöküşüne rağmen, yatırımcılar blok zinciri oyunları ve metaverse projeleri konusunda iyimser olmaya devam ediyor ve yalnızca bu yılın hem ilk hem de ikinci çeyreğine 2,5 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Verilere göre Haziran, 500 milyon dolar ile aylık en düşük yatırımın yapıldığı ay oldu.

Ortalama UAW etkinliği QoQ’da yüzde 12’lik küçük bir düşüşe işaret eden verilere göre, piyasa etkinliği istikrarlı görünüyor. Geçen yıl UAW aktivitesinde %62’lik bir artış gördük, bu da bize daha olumlu bir bakış açısı sağlıyor.

DappRadar’ın CEO’su Skirmantas Januskas şunları söyledi:

“Blockchain oyununun önümüzdeki iki veya üç yıl içinde anahtar olacağını ve en az 100 milyon yeni kullanıcıyı kriptoya getireceğini düşünüyoruz, basit bir nedenden dolayı NFT’leri ve DeFi’yi birbirine bağlıyorlar. Üçü bir arada, blok zinciri oyunları, NFT’ler ve DeFi ile gerçekten yeni ve heyecan verici bir şey göreceksiniz. Oyun sektörü bir sonraki mega boğanın kaynaklarından biri olabilir!

Kullanıcı cüzdanı (UAW) etkinliği, Terra etkinliğinden sonra sadece yüzde 7 azaldı, bu da blockchain uygulamalarının kullanıcılar arasında hala popüler olduğunu gösteriyor. Game NFT işlemleri, çeyreğin başından bu yana %51 azalırken, satış hacmi %82 azaldı.

Buna karşılık, önceki çeyrekte NFT işlem hacmi %12’ye yakın azalırken, DeFi işlemleri %15 azaldı. Tüm blok zincirlerinde TVL’de yüzde 68’lik bir düşüş oldu. Harmony köprüsü hack’i, Harmony gibi bazı aykırı değerlere, TVL’lerinin %76’sına mal oldu. Sektörde zaten bir güven eksikliği var ve Terra olayından sonra kullanıcı şüpheciliği artıyor.

Yelpazenin diğer ucunda, birçok küçük zincir daha olumlu bir görünüme sahiptir. Geçen yıl Solana %322, Fantom ise %455 arttı. AVAX, tüm zamanların en yüksek değerinden %80 düşmesine rağmen, geçen yıla göre hala yüzde 1329 arttı. Birçok NFT ve oyun geliştiricisi, rakiplere kıyasla düşük işlem ücretleri ve daha yüksek işlem hızları nedeniyle Solana’ya çekilir.

Metaverse ile bağlantılı NFT girişimleri, işlem hacminde ve işlem sayısında sırasıyla yüzde 97 ve yüzde 27 genel bir artış göstermiştir. NFT’lere dünya çapında bir ilgi, daha önce bildirilen gerilemeye rağmen devam ediyor.

NFT işlem hacmi ve işlem sayısı ilk çeyrekten bu yana üçte bir oranında azalmış olsa da, 112 ülkede en popüler NFT koleksiyonu olan Axie Infinity ile güçlü kalmaya devam ediyor. Singapur ve Hong Kong, sırasıyla 18.717 ve 15.213 ile NFT aramalarında ilk iki ülke oldu. 12.358 ve 10.677 ABD aramasıyla, Kanada ve ABD, Kuzey Amerika’da üçüncü sırada yer alıyor.

Decentraland yerine Axie Infinity’nin tercih edildiği Şili dışında, Kuzey Amerika’nın favori koleksiyonu Axie Infinity. Sorare, birçok Avrupa futbol taraftarının yanı sıra Fransa, İtalya ve İsviçre’de popüler bir seçimdir. Decentraland, Avusturya, Almanya, İzlanda, Letonya ve Lihtenştayn gibi ülkelerde daha popüler.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap