Dev Bankadan Ons Altın Tahmini; FED Sonrası Altın Yükselecek mi? Düşecek mi?

Altın'ın belirsizliğini koruduğu bir zamanda altın tahminleri geldi...

Dev Bankadan Ons Altın Tahmini; FED Sonrası Altın Yükselecek mi? Düşecek mi?

Ons altın yeni günde sakin bir grafik izliyor. Değerli metal, 1.714 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Yakın zamanda gelen düşüş dalgası sonrası altın için tahminler geldi. Standard Chartered’ın yöneticilerinden Suki Cooper da katıldığı bir programda FED sonrası için ons altın yorumu paylaştı.

Geleneksel piyasalar ve kripto para piyasaları tarafında hareketlilik görüldü. bu piyasalar kısa bir ralli sürecine girerken, altın ise belirsizliğini korudu.

Son dönemlerde oldukça olumsuz bir grafik izleyen ons altın yakın zamanda 1.690 dolar seviyelerine kadar geriledi. 1.800 dolar seviyelerinden başlayan bu düşüşte, FED ve ABD’den gelen enflasyon verileri temel belirleyiciler olmuştu. Bu nedenle 27 Temmuz tarihinde FED FOMC toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararı altın yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor.

Ons Altın Yükselecek mi?

Önümüzdeki hafta gerçekleşecek kritik FED toplantısı sonrası için ons altın yorumu da İngiltere merkezli bir bankadan geldi. Standard Chartered Değerli Metaller Bölümü Yöneticisi Suki Cooper Bloomberg’e verdiği röportajda, FED’in 75 baz puan faiz kararı alması ile sarı metalin baskı altında kalmasını beklediklerini belirtti:

“Altın oldukça iyi tutunuyor. Doların güçlenmesinden kaynaklı bir düşüş oldu. 1.700 dolar seviyelerini test etti ancak şu an iyi tutunuyor. Temmuz ayı FED toplantısında 75 baz puanlık bir artış daha bekliyoruz. Altının daha fazla baskı altında kaldığını görebiliriz bu dönemde.” 

Suki Cooper

Ancak altın uzmanına göre şimdiye kadar 1.700 dolar seviyesini korumada başarılı olan ons altın bu baskıyı da atlatabilir. Cooper’a göre değerli metal, FED kararı sonrası küçük bir rahatlama rallisi de yapabilir:

“Altının yeniden ralli yapması için bazı gelişmelerin olması lazım. İlk olarak ETF çıkışlarının normale dönmesi gerek. ikinci olarak, bu fiziksel pazarda hala fiyatın esnek olup olmadığını görmemiz gerekiyor. Altın kullanımının yavaşladığı bir döneme giriyoruz. Ancak FED sonrası bir rahatlama rallisi görülebileceğini düşünüyoruz. Sarı metal yeniden 1750 dolar seviyelerine dönebilir.”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap