Elon Musk’ın X.AI Adlı bir Yapay Zeka Şirketi Kurduğu Bildiriliyor!

Elon Musk’ın X.AI Adlı bir Yapay Zeka Şirketi Kurduğu Bildiriliyor!

Haber, Musk’ın bir yapay zeka şirketi kurmayı planladığına dair günlerce süren spekülasyonların ardından geldi. Milyarder kurucunun bir dizi eylemi bu söylentileri körükledi. Bir Wall Street Journal raporuna göre Musk, yakın zamanda aralarında Manuel Kroiss ve eski DeepMind araştırmacısı Igor Babuschkin’in de bulunduğu birkaç yapay zeka uzmanı tuttu. 

Daha önce, sahibi olduğu bir sosyal medya şirketi olan Twitter için bir AI ürünü başlatmak üzere 10.000 grafik işleme birimi (GPU) satın aldığı bildirildi. Musk’ın, işi başlatmak için SpaceX ve Tesla yatırımcılarından fon talep ettiğine dair başka raporlar da vardı.

Musk’ın yeni işi X.AI’nin doğrudan OpenAI ile rekabet etmesi bekleniyor. Ancak yine de şirketin ürünü ile neyi başarmayı amaçladığının açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

Daha önce Musk’ın Ekim 2022’de satın aldığı  Twitter’da AI üzerinde çalışacağına inanılıyordu.  Ancak, Musk’ın Nevada’daki bu yeni, bağlı olmayan girişimle Microsoft destekli OpenAI ve ChatGPT’yi devralmak için alternatif bir çözüm istediği artık açık. 

Elon Musk’ın AI ile ilgili endişeleri

X.AI’nin lansmanı, Musk’ın teknolojiyle ilişkili riskler konusunda farkındalığı artırırken yapay zeka gelişimine öncülük etme konusundaki sürekli çabalarının yalnızca en son adımıdır. 

Musk  daha önce OpenAI’nin kurucu ortağıydı. Ancak kendi kendine giden arabaları için yapay zekaya bağımlı teknoloji de yaratan Tesla’daki işiyle olası bir çıkar çatışması olduğunu iddia ettiği için gruptan ayrıldı.

Musk daha önce OpenAI’yi, makinelerin insanların yapabileceği herhangi bir entelektüel işi yürütmesini gerektiren yapay genel zekayı (AGI) takip ettiği için eleştirmişti. Aynı zamanda Musk, kontrol edilmediği takdirde insanlık için ciddi bir tehdit oluşturduğunu iddia ederek, AI gelişiminin kontrol edilmesi ve düzenlenmesinin önde gelen bir destekçisi olmuştur. 

Musk, 2018’de Joe Rogan ile yaptığı bir röportajda yapay zekanın “nükleer silahlardan daha tehlikeli” olduğunu ve yeterince düzenlenmediği takdirde insanlığı yok edebileceğini belirtti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Rasul. Kripto para sektörüne ilgi duyan bir üniversite öğrencisiyim. Bu Coin Nedir web sitesinde sizlere önemli gelişmeleri anlık sunuyorum.

Yorum Yap