Ethereum (ETH) Deflasyonist mi? Ne Kadar Deflasyonist?

Ethereum hakkında en çok merak edilenleri cevapladık...

Ethereum (ETH) Deflasyonist mi? Ne Kadar Deflasyonist?

Arzı 21 milyon ile sınırlandırıldığından ve her dört yılda bir yarıya indirildiğinden , BTC’nin enflasyona karşı nihai koruma olduğu argümanını sık sık duyuyoruz . Bu, arz sınırı olmayan kripto para birimlerinin enflasyonist olduğuna dair yanlış bir algıya yol açtı, bu da değerlerinin zamanla düştüğü anlamına geliyor. Bu şu soruyu akla getiriyor: Ethereum’un (ETH) bir tedarik sınırı var mı?

1 Nisan 2018’de Vitalik Buterin şaka yollu bir şekilde toplam ETH arzının 120 milyon ile sınırlandırılmasını önerdi. Nedenleri? Ethereum için daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomiyi garanti etmek. Bu sadece bir 1 Nisan şakası olsa da, bizi kripto para arzını çevreleyen enflasyonist ve deflasyonist tartışmaya getiriyor.

Ethereum Arzı

2014 Ethereum ICO sırasında , toplam Ether arzı yaklaşık 72 milyondu; sekiz yıl sonra Haziran 2022’de Ethereum’un toplam ETH arzı 121 milyonun biraz üzerindedir.

Ethereum’un bir arz sınırı yok, ancak bu, dolaşımda milyarlarca Ether olacağı anlamına gelmiyor. Yayınlanan ETH sayısı istikrarlı bir şekilde düşüyor, bu da enflasyonun Ethereum için büyük bir endişe kaynağı olmadığı anlamına geliyor. Bu noktada, Ethereum ve Ethereum Classic’in tamamen ayrı protokoller olduğunu belirtmek de önemlidir .

Yıllık arz sınırının yanı sıra, Ethereum’un gelecekteki arzı, büyük ölçüde para politikasına bağlıdır.

Ethereum’un Para Politikası

Bir madeni para arzını sınırlamak enflasyonu frenlemenin etkili bir yolu olsa da, tek yol bu değil. Merkezi olmayan finans ( DeFi ) büyümeye devam ettikçe, arzın sınırlandırılmasının gelecekte mantıksız olabileceğine dair bir argüman ileri sürülebilir . Ethereum’da kullanıldığı gibi, arzı sınırlamaya dayanmadan enflasyonist baskıyı azaltmak için para politikaları uygulanabilir.

Ethereum’un sabit bir para politikası olmadığını belirtmekte fayda var – para politikası, Ethereum İyileştirme Önerilerine (EIP) bağlı olarak değişikliklere tabidir . Bu EIP’ler, Ethereum’un tedarik programını belirlemede çok önemli bir rol oynamıştır. Bir EIP, Ethereum ağında değişiklik önermenin ve getirmenin yaygın yoludur.

Bu para politikası en iyi, herhangi bir zamanda Ethereum’a ödenen ödüllerle tanımlanır. ETH arzını artırma eğiliminde olan bu ödüller, blok başına verilen Ether’i ve madencilere verilen ücretleri içerir.

Ethereum’un geçmişi, tahmini minimum düzenlemenin azaltılması örnekleriyle noktalanır. Cardano gibi diğer altcoinlerin aksine Ethereum’un sabit bir arzı olmadığını ve bu nedenle para politikasının en iyi şekilde “ağı güvence altına almak için minimum ihraç” olarak tanımlanabileceğini unutmayın. Şu anda, Ethereum’daki yıllık ihraç yaklaşık %3,68’dir ve zaman içinde istikrarlı bir şekilde azalmaktadır.

Gelecekte, Ether’in ihracının artması imkansız. Bu, hisse kanıtı ihracı azaltmak için tasarlanan Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi ve yakmayı başlatan EIP-1559 sayesinde, yaratıldığından daha fazla ETH’nin yakılmasını etkili bir şekilde garanti ediyor. Ayrıca, yaklaşmakta olan Ethereum Birleştirmesi, ihraç oranını büyük ölçüde %1’in altına düşürecek. Bu da bizi şu soruya getiriyor: Ethereum deflasyonist mi?

Ethereum Deflasyonist mi?

Ethereum yakında deflasyonist olabilir. Ethereum, enflasyonu kontrol altında tutmayı başardı. Bir İş Kanıtı konsensüs mekanizması kullanan Ethereum ile, enflasyonu kontrol etmek, blok zamanı ve blok ödülleri için iki ana faktör kullanılır. Ancak Ethereum 2.0, EIP-1559 ve yaklaşmakta olan Ethereum Merge’nin piyasaya sürülmesiyle ağın deflasyonist olması bekleniyor.

Ethereum 2.0, PoS konsensüs mekanizmasını tanıttı ve ihraç oranını büyük ölçüde azaltacak şekilde ayarlandı. PoS’un piyasaya sürülmesi, PoW kapsamındaki madencilik ödüllerini geçersiz kıldı. Bunun yerine, ağ doğrulayıcıları tarafından stake edilen ETH miktarı ile kazanacakları faiz arasında kayan bir ölçek sunarak madencilere Litecoin gibi PoW madeni paralar yerine ETH madenciliği için daha fazla teşvik veriyor .

EIP-1559 nedir?

Ethereum arzını belirlemede en önemli EIP’lerden biri , taban ücretinin yok edilmesi yoluyla bir deflasyon mekanizması getiren EIP- 1559’dur. Ağustos 2021’de yürürlüğe girdi ve ETH yakma mekanizmasını tanıttı.

İlk olarak, EIP-1559, ağ etkinliğine bağlı olarak hesaplanan tüm işlemlere bir taban ücret getirdi. Temel ücret ödendikten sonra anında yakılır. Bu, madencilerin artık bu gaz ücretlerini almayacakları için daha yüksek gaz ücretli işlemleri doğrulamaya teşvik edilmedikleri anlamına gelir.

EIP-1559, temel ücretlerde üretilen madencilik ödüllerine kıyasla daha fazla ETH yakılırsa, Ethereum’un deflasyonist olacağını açıklıyor. EIP-1559’dan sonra, Ethereum, yaratıldığından daha fazla ETH’nin yakıldığı birkaç durumda deflasyonist oldu. Bu durumda ücret yakma, Ethereum ağının işlemsel faydasına bağlı bir kıtlık mekanizması olarak tanımlanabilir.

Bu, ücret yakma yoluyla daha fazla ETH yok edildiğinden genel ETH arzının azaldığı anlamına gelir. Ücret yakma ağ etkinliğine bağlı olduğundan, Ethereum ağındaki işlemler ne kadar fazla olursa, ETH o kadar çok yakılır ve ihraç o kadar düşük olur.

Ücret yakma, kullanıcıların Ethereum blok zincirindeki işlemler için ödediği ETH taban ücretlerini yok etmek için tasarlanmıştır. Temel ücretlerin, bir Ethereum bloğuna eklenecek bir işlem için gereken minimum ücret olduğunu unutmayın. Tipik olarak, kullanıcılar işlemlerinin daha hızlı doğrulanması için öncelik ücretleri de ödeyebilirler. Ancak, yalnızca temel ücretler yakılır.

EIP-1559 yayına girdiğinden beri , Temmuz 2022 itibariyle 2,5 milyondan fazla ETH yakıldı .

Ethereum Birleşmesi

Ethereum Birleştirmesi (EIP-3765) , iş kanıtından hisse kanıtı mutabakatına resmi geçiştir. 15 Mart 2022’de Ethereum Vakfı, Birleştirme’nin Ethereum’un genel Mainnet’inde dağıtılmaya hazır olduğunu duyurdu. 2022’nin 3. veya 4. çeyreğinde tam olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu, kripto para arzını nasıl etkiler ve Ethereum’un bir sınırı olup olmadığını etkiler mi?

Birleştirmenin en önemli yönü, ETH ihracının üçlü yarılanmasıdır – bu, üç Bitcoin yarılanmasına eşdeğerdir . Birleştirme, Ethereum’un tamamen deflasyonist hale gelmesinin son aşamasını temsil ediyor. Mainnet, ETH2 İşaret Zinciri ile birleştiğinde gelir ve ETH verilmesini %90’a kadar etkili bir şekilde azaltır.

Birleştirme tamamlandığında günlük ihraçın 15K ETH’den yaklaşık 1.5 ETH’ye düşeceği tahmin ediliyor. Bu, yıllık ihraç oranının %1’in altına sert bir şekilde düşmesine neden olacak ve daha uzun vadede sıfırın altına düşebilir.

Ultra Sound Money üzerinde Ethereum Merge simülatörünü kullanarak, yıllık arz artışının yaklaşık -%1.9 olduğunu görebiliriz.

Çözüm

Peki, Ethereum’un bir arz sınırı var mı? Hayır. Ethereum enflasyonist bir kripto olarak kabul edilirken, Ethereum 2.0, EIP-1559 ve yaklaşan Ethereum Merge arasında değişen bir dizi yükseltme, Ethereum’u deflasyonist kılıyor. EIP-1559 güncellemesi, Ethereum ağındaki en önemli güncellemelerden biridir. Temel ücretin yok edilmesi yoluyla deflasyonist bir mekanizma sunar. Ve yaklaşmakta olan Ethereum Merge, ihraç oranını büyük ölçüde %1’in altına düşürecek.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap