Ethereum (ETH) Menkul Kıymet mi? Ünlü Grup Açıkladı!

SEC, bir çok kripto paranın menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve bunların arasına Ethereum'u da ekliyor. Peki haklı mı?

Ethereum (ETH) Menkul Kıymet mi? Ünlü Grup Açıkladı!

Kripto savunma grubu Coin Center , New York Başsavcısı (NYAG) Letitia James’in aksi yöndeki iddialarına rağmen, Ethereum’un ( ETH ) neden bir menkul kıymet olmadığına inandığını açıklıyor .

Başsavcı James, kripto borsası Kucoin’e karşı açılan yeni bir davada,  Ethereum’un üçüncü taraf geliştiricilerin sahipleri için kar elde etme çabalarına dayanan bir menkul kıymet olduğunu savunuyor .

Başsavcı, ETH’yi “spekülatif bir varlık” olarak nitelendiriyor ve önde gelen akıllı sözleşme platformunu, çökmüş kripto projesi Terra ( LUNA ) ve onun algoritmik stablecoin’i TerraUSD ( UST ) ile aynı gruba yerleştirdi.

Coin Center’ın iletişim direktörü Neeraj Agrawal, NYAG’ın iddialarını yalanlıyor ve düşünce kuruluşunun Ethereum hakkındaki görüşünün değişmediğini söylüyor.

“Açıkçası, NYAG’ın ETH’nin menkul kıymet olduğu iddiasına katılmıyoruz. Coin Center vakayı izliyor olacak ve eğer bir değerlendirme yapma fırsatı varsa, değerlendireceğiz.” 

2018’de Coin Center, Ethereum’un neden menkul kıymet olmadığına inandığını açıklayan bir blog yazısı yayınladı. Grup, Ethereum’un 2014’te yayınlandığında Howey testinin uçlarından birini karşılamış olsa da, bugünkü haliyle ETH’nin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Howey çerçevesi altında, bir kişi “parasını ortak bir girişime yatırırsa ve yalnızca destekleyicinin, sponsorun veya diğer üçüncü tarafların çabalarından kar beklemeye yönlendirilirse” bir işlem “yatırım sözleşmesini” temsil eder.

Coin Center’a göre, Ethereum mevcut yinelemesinde “fazla kullanışlı ve fazla merkezi olmayan” ve ETH’nin değeri, fark edilebilir bir üçüncü tarafın kar elde etme çabalarına dayanmıyor.

“Ether’in değeri ve Ethereum ağının işlevselliği [Ethereum] Vakfına bağlı değil, binlerce bağlı olmayan geliştiricinin, madencinin ve kullanıcının çabalarından kaynaklanıyor…  Satış öncesi ve çalışan ağı birleştirmek, teknolojiyi veya kanunu veya her ikisini birden yanlış anlayabilecek karmaşık bir analizdir.” 

Yazım sırasında, Ethereum 1.466 dolardan işlem görüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap