Ethereum Name Service Nedir? ENS Coin Ne İşe Yarar?

Son zamanların en trend projelerinden biri olan ens coin'i sizlere tanıttık...

Ethereum Name Service Nedir? ENS Coin Ne İşe Yarar?

Ethereum Name Service (ENS), uzun adresleri okunması kolay URL’lere dönüştürerek kriptoyu daha erişilebilir hale getirir.

Ethereum Ad Hizmeti nedir?

Kripto adresleri, bilgisayarlar tarafından okunmak üzere tasarlanmış uzun sayı ve harf dizileridir. Bu uzun adresler kafa karışıklığına ve hatta fon kaybına neden oldu. 

Ethereum Ad Hizmeti veya ENS coin, uzun ve kafa karıştırıcı kripto adreslerine zarif bir çözüm sağlayan Ethereum blok zincirine dayalı dağıtılmış bir teknolojidir: tıpkı bir web sitesi adı veya e-posta gibi bir kripto adresini temsil eden bir URL.

ENS coin, kripto kullanıcılarının aşina olduğu uzun genel adresi eşler ve onu okunması ve hatırlanması kolay basit bir adla değiştirir. “0xDC25EF3F5B8A186998338A2ADA83795FBA2D695E” gibi hantal bir şey, “mehmet.eth” kadar basit hale gelir.

ENS coin, kripto adreslerinin okunmasını ve paylaşılmasını kolaylaştırmak için basit web sitesi adlarını IP adresleriyle eşleştiren Alan Adı Hizmeti (DNS) ile aynı konsepti kullanır.

Hızlı gerçekler

 • ENS coin, iki Ethereum akıllı sözleşmesinden oluşur: alan adlarını kaydeden ENS kayıt defteri ve alan adlarını makine tarafından okunabilir adreslere çeviren Çözümleyici..
 • Domain adreslerinin ilk yıllarında olduğu gibi, kullanıcılar büyük markaların ENS alan adlarını satın alarak daha yüksek fiyata satmayı amaçlıyor.
 • ENS .com, .org, .io, .app ve daha fazlasını destekler.
 • Şu anda ENS’yi destekleyen tarayıcılar arasında Brave, Opera, Status (mobil), MetaMask Mobile (mobil) ve Puma bulunmaktadır. ENS, şimdilik Chrome veya Safari gibi bir tarayıcıda çalışmıyor.

ENS ve DNS

Etki Alanı Adı Sistemi ve Ethereum Ad Hizmeti, Web2 veya Web3’teki belirli işlemlerin nasıl çözüleceğini belirleyen protokollerdir. DNS, web sunucusunun IP adresini, URL adı verilen insan tarafından okunabilir bir dizeye dönüştürür.

Ethereum Ad Hizmeti, bir Ethereum adresini, URL gibi biçimlendirilmiş, insan tarafından okunabilir bir dizeye dönüştürür. Bu şekilde her ikisi de bir telefon rehberine benzer şekilde çalışır. Bir telefon rehberinde bir isim arayabilir ve o kişiye ulaşmanızı sağlayacak numarayı alabilirsiniz.

DNS, Web2’nin sorunsuz çalışmasına izin veren bir internet protokolleri sisteminin parçasıdır. İnternetin yeni merkezi olmayan sürümünü tanımlayan bir kavram olan Web3, hala gelişmekte olan bir alandır ve uzun adresler gibi benimsemeyi engelleyen sorunları vardır.

Şu anda, ENS’nin birincil amacı, insanlara ve uygulamalara kripto adreslerini okumanın ve paylaşmanın kolay bir yolunu vermek ve Web3’ü daha sindirilebilir hale getirmektir. Web3 olgunlaştıkça, muhtemelen ENS etrafında daha fazla protokol oluşturulacaktır.

ENS alanı nasıl alınır

Yeni bir ENS alanı oluşturmak isteyenlerin MetaMask, Torus veya MEW gibi bir kripto cüzdanına ve bir miktar ethere (ETH) ihtiyacı olacak. Oradan, kullanıcılar seçtikleri alan adını https://app.ens.domains/ üzerinde arayabilir .

Yeni bir ENS alan adının maliyeti en az 5 ABD dolarıdır, ancak kullanıcılar Ethereum işlemi için ücret ödemeyi beklemelidir.

ENS DAO 

ENS coin, merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) tarafından işletilmektedir; bu, esasen merkezi bir liderliği olmayan bir kuruluştur. DAO, kendisini ENS coin aracılığıyla yönetir – coin sahipleri, gelecekteki geliştirme için teklifler sunar ve oy kullanır.

ENS Coin Nedir? 

ENS yönetişim tokeni, Ethereum blok zincirinde oluşturulan bir coindir. Diğer kripto paralar gibi yatırımcılar tarafından alınıp satılmaktadır, ancak coin aynı zamanda ENS topluluğunda belirli bir role hizmet etmektedir. ENS topluluğu üyeleri – DAO üyeleri olarak – kuruluşta görmek istedikleri değişiklikleri iletmek için Ens coin kullanırlar.

Örneğin, bu yıl içinde ENS topluluğu, ENS’nin nasıl yönetilmesi gerektiğine ilişkin bir dizi kural ve yönerge olan ENS Tüzüğü’nü oylayacak . Her jeton bir oy verebilir. Anayasanın belirli bir maddesine verilen oyların %67’si “evet” ise, madde geçer.

Bir kullanıcı ENS topluluğuna bir teklif sunmak isterse, oylamaya gitmesi için 100.000 jetonun desteğine ihtiyacı olacaktır.

Kullanıcılar, DAO’da aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok şeye oy verebilir:

 • Web3 geliştirmesi için bir hibeyi finanse etmek için sıvı jeton havuzunun bir kısmını tahsis etmek gibi bir dizi akıllı sözleşme işlemi için yürütülebilir teklifler.
 • Bir yönetici, üye veya süpervizör atama veya görevden alma gibi zincir dışı gerçekleştirilen sosyal teklifler.
 • ENS’nin misyonunu yürütme şeklini değiştiren anayasal değişiklikler.

ENS temeli

ENS Vakfı, DAO’yu temsil eden bir tüzel kişiliktir. Bu şekilde vakıf, DAO katılımcılarına yasal destek sağlayabilir.

Vakfın, aynı zamanda ENS çekirdek ekip üyeleri olan Nick Johnson, Brantly Millegan ve Kevin Gaspar olmak üzere üç yöneticisi var.

ENS Vakfı, garanti ile sınırlı bir vakıf şirketidir ve Cayman Adaları’nda kurulmuştur. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve yöneticilerine veya üyelerine temettü ödeyemez. Vakfın kendisi, bir Cayman Adaları firması olan DS Limited tarafından doldurulan bir denetçiye sahiptir.

Daha fazla şeffaflık için ENS Vakfı ile ilgili belgelerin bir listesi burada bulunabilir.

Ethereum Ad Hizmeti ve Durdurulamayan Etki Alanları

ENS, Web3’te üstünlük için rekabet eden tek alan adı hizmeti sağlayıcısı değildir. Unstoppable Domains. Both Unstoppable dahil olmak üzere birkaç rakip var. Fakat ENS coin bu alanda liderliğini eline almıştır. Ayrıca şuan sektörün %75îni domine ediyor.

ENS nasıl satın alınır

ENS jetonları aşağıdaki borsalardan satın alınabilir:

merkezileştirilmiş

 • Binance
 • okex
 • FTX
 • ByBit

merkezi olmayan

 • değiştir
 • SushiSwap
 • 1 inç

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap