Ethereum Shapella Yükseltmesi Sonrası DeFi Daha Sağlıklı!

Ethereum Shapella Yükseltmesi Sonrası DeFi Daha Sağlıklı!

Bu haftaki Shapella yükseltmesinin başarıyla tamamlanmasının ardından DeFi ekosisteminde olumlu bir tepki gözlemlendi.

Son Ethereum ağı güncellemesinden önce, bazıları staked ETH’lerin toplu satışının piyasa fiyatını olumsuz etkileyeceğini speküle etmişti. Ancak sonunda tam tersi oldu. Perşembe ve Cuma günleri büyük miktarlarda ETH çözülmesine rağmen, ticaret fiyatı canlı kalarak on bir aylık bir zirveye ulaştı.

UNI ve AAVE gibi önemli DeFi tokenlarının fiyatı da Shapella güncellemesine genel piyasanın iyimser tepkisini yansıtıyor. Her iki varlık da fiyatları, Ethereum ile birlikte yükseldi ve gelecekte DeFi ekosistemi yeni değişikliklere uyum sağlamaya devam edecek.

Bir olası sonuç, yatırımcıların önceden kilitledikleri varlıklarını yeniden dağıtmaya çalışırken Ethereum kartlarının yeniden karılıp dağıtılması olabilir. Şimdi Ether sahipleri farklı bir havuzun bir parçası olarak kolayca çözülebilir ve yeniden stake edebilir hale geldikleri için merkezi olmayan borsalar bu tür bir sarsıntıdan faydalanabilirler. Benzer şekilde, daha fazla Ethereum tabanlı varlık çeşitli merkezi olmayan protokollere akabilir.

Olympus DAO, Merkezi Olmayan Varlıklara Daha Fazla Maruz Kalma Kararını Destekliyor

Şimdiye kadar, merkezi olmayan örgütler yeni Ethereum paradigmasına olumlu tepki veriyorlar. Örneğin, Cuma günü Olympus DAO, değiştirilmiş bir hazinede çoğunluğu oyla kabul etti. Yapılan değişikliklerden sonra, OHM tokenlerini destekleyen Olympus Hazinesi, Ether gibi daha “dalgalı varlıkları” tutabilme yeteneğine sahip oldu.

Daha önce Olympus hazinesi yaklaşık %79 sabit varlıklardan ve %21 değişken varlıklardan oluşuyordu. Ancak yeni çerçeve, oranı yalnızca %75 sabit para varlığına ayarlıyor.

Olympus hazinesi ekibinin onayladığı teklife göre, Ether maruziyetini artırmak, merkezi desteğe sahip stablecoinlere bağımlılığı sonlandırma yolunda atılan bir adımdır. Ancak, tamamen merkezi olmayan stablecoinlere daha fazla vurgu yapılması gerektiği de kabul edilmektedir.

Bu amaçla, yeni çerçeve merkezi olmayan stablecoin LUSD’nin tutma sınırını %10’a yükseltiyor. Değişikliklere uygun olarak, Olympus DAO merkezi stabilcoinlere olan maruziyetini %10’dan fazla azaltmayı umuyor.

Merkezi yönetilen varlıklardan daha da uzaklaşmak için, hazine ekibi, Olympus’un olgunlaştıkça DAO’nun bu oranları her altı ayda bir yeniden değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Bir açıklamada, “Bu, mevcut olduğunda ETH maruziyetinin artırılmasını veya daha fazla tamamen merkezi olmayan stablecoinin tanıtılmasını içerebilir” denildi.

SEC, DeFi Ekosistemini Düzenlemek İçin Adım Atıyor Shapella güncellemesinin sorunsuz geçtiği haberleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) merkezi olmayan borsaları düzenlemeye yönelik adım atmalarıyla birleşiyor.

Cuma günü, SEC geçen yıl ilk kez yayınlanan kripto borsalarının düzenlenmesine ilişkin güncellenmiş bir teklifi onaylamak için oy kullandı. Son değişiklikler, özellikle DeFi platformlarını hedef alan bir dizi düzenlemeyi içeriyor. Güncellenen tanımlar, birçok kişiyi komisyonun düzenleyici çemberine dahil edebilir.

SEC, yeni düzenlemeleri onaylasa da, kararında oybirliğine varamadı. İki komisyon üyesi, Hester Peirce ve Mark Uyeda, teklifte yapılan değişikliklere karşı oy kullandı.

Oylama öncesinde açık bir toplantıda Peirce, yeni metnin “orijinal kusurları iki katına çıkardığını” savundu. Ayrıca, önerilen kuralların DeFi için önemli olan merkezi olmayan yönetişimi sınırlayabileceği konusunda uyardı.

“Merkezileşmeyi zorlamak, Amerikan halkına nasıl fayda sağlayacağımızı düşündük mü?” diye sordu. “Merkezileşmeyi teşvik ediyor olmamız garip görünüyor,”

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap