Euler Finance, Hacker’dan Geri Alınabilir Tüm Kripto Paraları Almayı Başardı!

Euler Finance, Hacker’dan Geri Alınabilir Tüm Kripto Paraları Almayı Başardı!

Salı günü, merkezi olmayan finans ( DeFi ) borç verme protokolü Euler Finance, multi-milyon dolarlık kripto para saldırısından sorumlu istismarcının tüm kurtarılabilir varlıkları geri ödediğini bildirdi. Projenin geliştiricileri, bilgisayar korsanının bir Twitter gönderisine göre tüm parayı iade ettiğini söyledi. 13 Mart’ta Euler Finance , şirkete yaklaşık 200 milyon dolara mal olan ani bir kredi saldırısının kurbanı oldu. 

Daha önce bildirildiği üzere bilgisayar korsanı, 136 milyon dolarlık stake edilmiş Ether, 19 milyon dolarlık paketli bitcoin, 34 milyon dolarlık USD Coin ve 8,7 milyon dolarlık merkezi olmayan stablecoin DAI ile kaçtı. Saldırgan kısa vadeli bir borç aldı ve bunu protokolün kaynaklarını tüketmek için kullandı.

Euler Financial, saldırgana açık bir şekilde, istismardan yaklaşık iki gün sonra kalan paranın geri alınması karşılığında çalınan varlıkların %10’unu alıkoyma teklifinde bulundu. Bir süre sonra protokol, paranın geri alınamaması durumunda Euler Vakfı’nın bilgisayar korsanının keşfine yol açan bilgiler için 1.000.000 $ ödül teklif ettiğini ortaya çıkardı.

Hacker Info İçin 1 Milyon Dolarlık Teklif İptal Edildi

Sömürücü, öneriyi görmezden geldi ve çalınan kripto para birimini Tornado Cash ile karıştırmaya devam etti. İşlemi Euler’in gözünden gizlemek için saldırgan, on ayrı işlemde 100 ETH’yi bir ara adrese iletti.

Duyurudan dört gün sonra suçlu tarafından Euler Finance’e yaklaşık yüz dört milyon dolarlık ethereum iade edildi. İlk ticarette 51.000 ETH, ikinci ticarette ise 7.737 ETH vardı.

Bilgisayar korsanı sonunda bir özür yayınladı ve sonrasında tekrar 31.000 ETH ve 30 milyon DAI dahil olmak üzere iki işlemde 77 milyon doların üzerinde para gönderdi. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap