Facebook’un Sand Coini Satın Alacağı İddiaları Asılsız mı Çıktı?

Facebook’un Sand Coini Satın Alacağı İddiaları Asılsız mı Çıktı?

Bu Coin Nedir” kanalı olarak aktardığımız üzere, dün gece Twitter’da Facebook‘un (META) Sand coini satın alacağı iddiaları dolaşıyordu. Bu iddiayı ortaya atan Efe Bulduk’dan sonra olay Twitter gündeminde TT oldu. Sand olayın etkisiyle yükseliş gösterdi. Fakat daha sonra, yapılan açıklamalar teklifin asılsız veya reddedilmiş olabileceğini gösterdi.

İddia’nın ortaya atılmasından sonra ünlü kripto para analitik şirketi Messari, Twitter üzerinden paylaşım yaptı;

The Sandbox gibi bir sanal dünya satın almak sizi yükselişe geçirir mi?

Messari’nin attığı Tweet’e cevap veren Sandbox (SAND) kurucusu Sebastien Borget, böyle birşeyin asla olmayacağını söyledi.

Messari, Sebastien Borget’in cevabına Meta’nın metaverse dünyasında şansı olup olmadığını sordu.

Sebastien Borgen ise konuya yönelik şu açıklamaları yaptı;

Gerçek dijital mülkiyete açılmalı, Facebook sso yerine cüzdanlarda oturum açmaya geçmeli ve kullanıcılarının avatarlarını, dijital varlıklarını ve içeriklerini diğer merkezi olmayan uygulamalar ve sanal dünyalarla birlikte çalışmasına izin vermelidirler. Web3‘e bu şekilde girersiniz

Facebook şirketinin metaverse dünyasını web 2’de tutmaya çalıştığından ve sadece para odaklı düşündüğünden dolayı, kripto para topluluğu sert eleştirilerde bulunuyor. Sand projesini satın alma iddiaları asılsız çıksa da, Facebook’un böyle bir teklifi gerçekten yaptığı fakat Sandbox’ın kabul etmediği düşünülüyor. Çünkü Facebook’un geçmişine baktığımızda, rakiplerini yok etmek için yaptığı en iyi şeyin, onları satın almak olduğunu biliyoruz. Bu her ne kadar gerçekleşmemiş olsa da, facebook ilerleyen yıllarda böyle büyük metaverse odaklı projelere satın alım teklifleri göndermeye devam edebilir.

The Sandbox (SAND) Coin Nedir?

The Sandbox; oyuncuların dizayn, paylaşım ve oyun için varlıkları satabilme yetkisine sahip olduğu, kullanıcılar tarafından yönetilen merkeziyetsiz bir sanal dünyadır. Sandbox metaverse, oyun pazarının dinamiklerini değiştirmeye ve yaratıcıları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik aracılığıyla ürettikleri değer için ödüllendirmeye çalışan birkaç Blokzincir tabanlı sanal dünyadan biridir. 

Metaverse Nedir?

Sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali olarak görülen metaverse, kurgusal evren olarak da tarif ediliyor. Metaverse kelimesi, “meta” (ötesinde anlam) ve “evren” kelimelerinin birleşimiyle meydana gelmiştir. Ayrıca Terim, Neal Stephenson’ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Snow Crash’de ortaya çıktı. Metaverse’te insanların alışveriş yapabileceği, hizmetlere abone olabileceği, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabileceği, oyun oynayabileceği ve hatta çevresindeki görüntüyü kişisel zevklerine ve gereksinimlerine göre özelleştirebileceği paylaşılan 3D sanal bir ortam sunuluyor. Metaverse, insanın dijital alandan ziyade dijital dünyanın içine girmesine izin veriyor. Örneğin, kullanıcılar kendilerini bir hologram şeklinde başka yerlere yansıtabiliyor. Metaverse, kişinin sadece bakmak yerine içine girebildiği somutlaştırılmış bir internet gibi hayal edilebileceği belirtiliyor.

Gerçeğe dayalı olacak metaverse’in, önceden oluşturulmuş sanal dünyalardaki karikatürize avatarların aksine kullanıcıların gerçek fiziksel çevrelerini dijitalleştirerek, birbirleriyle gerçek insan görüntüleriyle etkileşime girebilmelerine imkan sağlayacağı kaydediliyor.

Youtube kanalımıza abone olarak önemli gelişmeler ve verileri takip edebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap