GameFi Kripto Para Projelerinde Bir Sorun Var!

Potansiyeli olan bir sektörün içinde kusurlu deneyim yaşıyoruz...

GameFi Kripto Para Projelerinde Bir Sorun Var!

Bu yazımızda GameFi odaklı kripto para projelerine odaklandık.

P2E (oynayarak kazan) oyunları bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Çok sayıda platform pazara girdi ve her biri kendisini paketten ayırmak için farklı ve en azından biraz benzersiz bir şey denedi.

Platformunuzun başarılı olmasını ve geniş kitlelere yeni ve heyecan verici bir şey sunmasını istediğiniz için bu çok doğaldır. Bununla birlikte, birçoğu hala aynı şeye indirgeniyor – sizi oyunda, genellikle NFT’ler ve yeni kripto para birimleri şeklinde genel şeyler satın almaya teşvik ediyorlar. Bunu böyle ifade ettiğinizde, masaya yeni bir şey getirmiyorlar – sadece oynaması ücretsiz oyunlarla aynı şeyleri sunmak için daha yeni teknolojiler kullanıyorlar.

Bu onları biraz sıkıcı yapar. Sonuçta, gerçekten bu kadar basit mi? Tüm oyun endüstrisi etkili bir şekilde aynı olabilir mi? Özetle, bu kadar basit bir şekilde açıklarsanız evet.

Bu nedenle, pazar için hala inanılmaz derecede önemli oldukları ve onu devrim yapma potansiyeline sahip oldukları için P2E platformlarını gerçekten incelemek istedik. Bakalım birçoğunu neyin sıkıcı hale getirdiğine ve bir kez daha heyecan verici hale gelmek ve potansiyel olarak bizi oyunun yeni geleceğine götürmek için ne yapmaları gerektiğine bakalım.

gaming product in neon lights

sıkıcı kısım

Bu görüş tartışmalı olabilir: Hatta bazıları model olarak P2E’yi bitirmek istediğimizi bile söyleyebilir. Ancak durum böyle değil. Tüm oyun endüstrisi için ne kadar önemli hale geldiğinin farkındayız. Daha önce youtube kanalımızda oyun sektörünün öneminden ve potansiyelinden bahsetmiştik.

Tipik bir oyuncu, en sevdiği oyunlara haftada sekiz saatten fazla zaman harcıyor ve P2E platformlarının bu zamanın büyük bir bölümünü aldığından eminiz. Ayrıca, bu model oyuncuların sadece oyunlarda bir şeyler satın almasına izin vermiyor, aynı zamanda benzersiz bir şey yaratmalarına ve hatta bütün bir dünya inşa etmelerine izin veriyor.

Gördüğünüz gibi, her oyuncu kendi kreasyonlarıyla oyunu tamamen değiştirme şansına sahip oluyor. Bu nedenle, geliştiriciler artık her oyuncuyu aynı şekilde meşgul edecek büyüleyici oyunlar tasarlamak zorunda değil – artık oyuncular hayal güçlerinin çılgına dönmesine ve tamamen yeni bir şey yaratmasına izin veriyor.

Basitçe söylemek gerekirse – bu inanılmaz. Ancak, model potansiyeline ulaşamadı. Pek çok geliştirici, önce eğlence öğesinden fedakarlık ediyor ve son derece işlevsel bir P2E öğesi oluşturmaya odaklanıyor.

Birçoğu burada yeni bir şey bulmaya çalıştı, ancak öncelikle jetonomiklere odaklanıyorlar ve bir oyunun her şeyden önce eğlenceli olması gerektiğini unutuyorlar. 

Bu platformların çoğu, paranın karşılığını yeterince vermeden oyuncuların kurumasına neden oluyor. Aslında, sektördeki bazı büyük isimlerin oyuncu kaybetmesinin ana nedenlerinden biri de bu. Örneğin, Axie Infinity, oyuncu sayısının Mayıs ayının başlarında bir milyonun altına düştüğünü gördü.

P2E modeli kusurlu ve bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. İnsanlar oynarken kazanmak, kazanırken eğlenmek istiyor.

P2E Platformlarının Geliştirmek İçin Yapması Gerekenler

Sorunun basit çözümü eğlenceli platformlar oluşturmaktır. Bununla birlikte, birçok geliştirici aslında bunu yapmaya çalışıyor: Sorun, oyunlarının istedikleri gibi çalışmasını sağlamak için genellikle eğlenceli kısımdan fedakarlık etmeleridir.

 Bir Web3 platformu oluştururken önce eğlence görünümünü elde etmek zorundasınız.  Eğlenceli kısma odaklanırsanız, P2E öğeleri otomatik olarak takip edecek ve organik olarak uyum sağlayacaktır. Platformun kendisi eğlenceliyse, daha az ayrıntılı P2E öğeleri bile mükemmele yakın olacaktır.

P2E’lerin Geleceği

Şimdiye kadar söylediklerimize rağmen, P2E’nin parlak bir geleceği olduğuna inanıyoruz. Sıkıcı oyunlar yaratan bazı geliştiriciler olsa da, diğerleri eğlenceli ve heyecan verici bir şey geliştirmek için çok çalışıyor. Bu sektörün çok ciddi bir potansiyeli var. Fakat, artık yöneticilerin paradan önce eğlenceyi düşünmesi gerekiyor. Bugün kullanıcı deneyimine odaklanırsanız, yarın kullanıcı artışı elde edeceksiniz. Paraya odaklanırsanız, bir süre sonra işiniz bitecektir. Bunu Nokia telefonlar gibi hayal edebilirsiniz. Vizyon ve Misyon Meselesi!

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap