Geçişten Sonra Ethereum (ETH) Verimliliği 5000 Kattan Fazla Artacak!

Ethereum güncellemeden sonra bu potansiyele ulaşabilir...

Geçişten Sonra Ethereum (ETH) Verimliliği 5000 Kattan Fazla Artacak!

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geliştirme ekibi dört aşamalı birleştirme sonrası yol haritasını tamamladıktan sonra ağının sonunda saniyede 100.000 işlem gerçekleştireceğini söyledi.

Ethereum 2.0 Son Derece Ölçeklenebilir Olacak

Fransa, Paris’teki Ethereum Topluluk Konferansı (EthCC) sırasında Vitalik, bir stake kanıtı konsensüs mekanizması tarafından desteklenen son Ethereum 2.0 sürümünün mevcut çalışma kanıtı ağından çok daha ölçeklenebilir olacağına dair güvenini dile getirdi. Optimum seviyede, Ethereum şu anda saniyede en fazla 20 işlem gerçekleştirerek bir darboğaza neden oluyor ve madencileri işlem ücretlerini artırmaya zorluyor. Bu, Ethereum’un ücret modelini elden geçirdiğini gören EIP-1559’un etkinleştirilmesine rağmen, madenciler işlemlerinin öncelikli yapılması için daha yüksek işlem ücretleri ödüyor.

Ethereum ile Bitcoin’i karşılaştıran Vitalik, akıllı sözleşme platformunun yüzde 40 oranında tamamlandığını söyledi. Bununla birlikte, Birleştirmeyi etkinleştirip bir sonraki güncellemeye (Beacon Chain) geçiş yaptıklarında, platform uzun vadeli geliştirme yol haritasında yüzde 55 tamamlanmış olacak şekilde bir adım daha yükselecek. Birleştirme, çalışma ana ağının kanıtını, şu anda enerji yoğun katmanla paralel olarak çalışan hisse blok zincirinin kanıtı olan Beacon Chain ile bir araya getirecek.

Ethereum’un Yol Haritası Birleştirme Sonrası

Geçiş tarihi 19 Eylül 2022, bundan sonra Ethereum daha sağlam ve merkezi olmayan olacak. Bu arada, Ethereum’un günlük talebinin değişmeyeceği tahmin edildiğinden, ağın algoritması günlük emisyonları 15k ETH’den 1.5k ETH’ye yüzde 90 oranında azaltacağından ETH fiyatları muhtemelen artacaktır.

Paris’te Vitalik, Merge’den sonraki birkaç yıl içinde geliştiriciler tarafından uygulanacak ve Ethereum ölçekleme kapasitesini turboşarjlı hale getirecek ve platformun bir başlangıç ​​olarak konumunu sağlamlaştıracak “dalgalanma, sınır, tasfiye ve savurganlık” olarak adlandırılan dört geliştirme aşamasının ana hatlarını merkeziyetsiz uygulamalar için platforma çizdi.

2023’teki ”The Surge” olarak adlandırılan bir sonraki Birleşmeden sonra Ethereum, Sharding aracılığıyla zincir üzerinde ölçeklendirme uygulayacak. Ardından, “The Verge” sırasında geliştiriciler, ağın depolamasını optimize etmek ve düğüm boyutunu küçültmek için Merkle kanıtlarının Verkle Ağaçları adı verilen gelişmiş bir sürümünü yayınlayacak. Bu aşama, düğüm operatörleri için sabit disk boyutunu önemli ölçüde en aza indiren, depolamayı etkin bir şekilde düzene sokan ve ağ tıkanıklığını azaltan bir yükseltme olan “The Purge” için temel oluşturacak. Son aşamada, “The Splurge”, geliştiriciler, öncelikle optimizasyon için çeşitli ve küçük yükseltmeler gerçekleştirecek ve dört aşamalı ana yükseltmelerin tümü yapıldıktan sonra Ethereum 2.0’ın tasarlandığı gibi çalışmasını sağlayacak.

Ölçeklendirme, İleriye Yönelik Kritik Bir Adımdır

Ağ etkinliği ve başlatılan uygulama sayısı göz önüne alındığında, Ethereum, DeFi ve NFT’lerin evidir. 23 Temmuz’da veriler, Ethereum tabanlı protokollerin DeFi TVL’nin yüzde 70’inden fazlasına hakim olduğunu gösteriyor. Bu arada, çoğu yüksek değerli ve nadir NFT, ilk akıllı sözleşme platformunda piyasaya sürüldü. Yüksek zincir içi aktivite nedeniyle, Ethereum’un blok alanı kullanımı sürekli olarak yüzde 96’nın üzerindedir ve bu, Solana gibi diğer katman-1 ağlarına kıyasla nispeten yüksek Gaz ücretlerini açıklar. Blok alanına yönelik yüksek talep, Arbitrum gibi bazı 2. katman çözümlerindeki ortalama Gaz ücretlerini, rakip, yüksek düzeyde ölçeklenebilir katman-1 platformlarındaki ücretlerden daha yükseğe itti.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.