Helium (HNT) Coin, Artık Solana Ağında; Geçiş Yapıldı!

Helium (HNT) Coin, Artık Solana Ağında; Geçiş Yapıldı!

Bir yıldan uzun süren planlama ve geliştirmenin ardından Helium, merkezi olmayan kablosuz ağlar için yeni bir güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik aşaması başlatarak Solana’ya başarıyla taşındı.

Ekibe Göre Yeni bir dönem başlıyor.

Helium’un temel geliştiricileri, Helium blok zincirinden Solana’ya yükseltmenin tamamlandığını duyurmaktan heyecan duyuyor. Bu yükseltme, dünyanın en büyük merkezi olmayan kablosuz ağı için yeni bir ölçeklenebilirlik, genişleme ve güvenilirlik çağı oluşturuyor.

Helyum Ağını Solana’ya taşımak, ağ için daha yüksek işlem hızları ve yeni akıllı sözleşme yetenekleri dahil olmak üzere önemli ölçüde daha fazla fayda sağlar.  Ayrıca çekirdek geliştiricilerin artık bir 1. katman blok zincirini sürdürmek zorunda kalmayacağına göre, Helium Vakfı ve diğer katkıda bulunan kuruluşlar, merkezi olmayan kablosuz ağların büyümesini hızlandırma ve ekonomik verimlilik yaratan yeni uygulamalara daha fazla kaynak yönlendirecek.

Helyum Ağı, tüm dünya için merkezi olmayan, açık kaynaklı, erişilebilir ve güvenli bir kablosuz ağ sağlama misyonuyla 2019 yılında başlatıldı. Ağın temeli, topluluk tarafından oluşturulmuş bir kablosuz ağın kullanımını ve genişletilmesini teşvik etmek için kendi blok zinciriydi.

  • Lansmanından bu yana dağıtılan yaklaşık bir milyon Hotspot ve 192 ülkede 77.000’den fazla kasaba ve şehirde kapsama alanıyla Helium şu anda dünyanın en büyük LoRaWAN ağıdır.
  • Aşağıdaki metro alanları, tam kapsama sahip şehirlerden sadece birkaçıdır: Lizbon, Los Angeles, New York, Washington DC, Londra, Zürih, Amsterdam, İstanbul, Berlin ve Sidney ve diğerleri.
  • Helium 5G ağı da hızlı bir büyüme yaşıyor ve topluluk bir yıldan kısa bir süre içinde 8.000’den fazla 5G radyo konuşlandırdı.
  • Şu anda 25’ten fazla onaylı Hotspot üreticisi, dört büyük LoRaWAN dolaşım ortağı ve 5G kapsamı için ulusal olarak tanınan bir taşıyıcıyla bir ortaklık var.
  • Yaklaşık 100.000 cihaz, dolaşım ortakları aracılığıyla erişim hariç, bağlantı için Helyum Ağını aktif olarak kullanıyor.

Solana’ya geçmek için oylama

Ancak Helium topluluğu, ölçeklendirmeye devam etmek için geçen yıl L1 blok zinciri için yeni bir mimarinin gerekli olacağına karar verdi. Ağın iki temel unsuru olan kapsama kanıtı ve güvenilir veri aktarım etkinliği blok zincirinin üstesinden gelmesi zor hale geldiğinden, çekirdek geliştiriciler Helyum blok zincirini korumak için aşırı miktarda zaman harcıyorlardı.

Helium topluluğu, bu zorlukları çözmek ve uzun vadeli başarı için Helium’u kurmak üzere Solana blok zincirine geçerek ağı yükseltme teklifini belirledi ve başarıyla oyladı. Aylarca geçişi hazırladıktan sonra, çekirdek bir çalışma grubu iki hafta önce yükseltmenin devam etmesini önerdi ve başarılı bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap