Hindistan, 9 Ay İçinde Elde Ettiği Kripto Para Vergisini Açıkladı!

Hindistan, 9 Ay İçinde Elde Ettiği Kripto Para Vergisini Açıkladı!

Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Pankaj Chaudhary Salı günü Parlamento’ya verdiği demeçte, Hindistan vergi makamlarının 20 Mart’a kadar sanal dijital varlıkların (VDA) transferi için TDS’de 158 crore (yaklaşık 19 milyon $) topladığını söyledi.

125 $ Eşiğinde %1 TDS

Hindistan hükümeti, 2022-23 bütçesi aracılığıyla kripto işlemlerini yeni bir vergi rejimi kapsamında getirdi. Bir mali yılda 10.000 Rs’yi (yaklaşık 125 $) aşan VDA transferlerinde %1 TDS sağladı. Ayrıca, VDA transferlerindeki tüm kazançlar %30 gelir vergisine tabi tutuldu.

%1 TDS 1 Temmuz 2023’ten itibaren düşülmeye başlandı. Kasım ayında bakan, Hindistan Parlamentosuna 1 Temmuz – 1 Kasım arasındaki VDA’larda TDS tahsilatının 60,46 crore (7,4 milyon $) olduğunu bildirdi. Vergi tahsilatının düşük olması nedeniyle, sektörün talebi doğrultusunda hükümetin vergi oranını %0,05 ile %0,1 arasında düşürerek vergi oranını düşürmesi bekleniyordu. Ancak yetkililer böyle bir rahatlama sağlamadı.

Düzenleyici Vakum

Gelişmekte olan bir kripto ekosistemine sahip olan Hindistan, düşmanca bir düzenleyici ortamın yanı sıra yüksek vergiler nedeniyle avantajı BAE ve Singapur gibi komşu ve daha dost yargı bölgelerine devretmeye başladı.

Nasscom araştırmasına göre, Hindistan’daki 450 Web 3 girişiminin %60’ı ülke dışında kayıtlı. Rapor ayrıca, küresel pazarın %11’ini oluşturan büyük yetenek havuzu sayesinde Hindistan’ın Web 3 dönüşümünü yönlendirmek için iyi hazırlandığının altını çizdi.

Artan Kripto Kabulü

En son Statista verilerine göre, Hindistan’ın 150 milyon kripto kullanıcısı var. 2023’ün sonunda, Hindistan’ın kripto benimseme oranı Birleşik Krallık ve ABD’ninkinden daha yüksek olabilir ve yerel halkın %11’i dijital varlık işlemlerini denemiş olacak.

Hindistan, geçtiğimiz ay kripto düzenlemeleriyle ilgili tartışmaların öne çıktığı G20 Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanları toplantısına ev sahipliği yaptı. Görünüşe göre 2023’ün sonunda güçlüekonomik blok, kripto para birimi sektörü için bir tür düzenlemeye sahip olacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap