Hong Kong MB; Kripto Paralar, Gelecekteki Finansal Sistemler İçin Önemli!

Hong Kong MB; Kripto Paralar, Gelecekteki Finansal Sistemler İçin Önemli!

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) CEO’su Eddie Yue, kripto para birimi sektöründeki eksikliklere rağmen, endüstrinin gelecekteki finansal sistemlerde merkezi bir rol oynamasının muhtemel olduğunu belirtti. 

Reuters’in 17 Temmuz’da  bildirdiğine göre , G20 finans yetkilileri toplantısında konuşan Yue, çoğu kripto para birimi projesine güç veren teknolojinin genel finansal sisteme uyacak şekilde uyarlanabileceğini kaydetti .

Ancak Yue , önemli kayıplarla sonuçlanan  son Terra ( LUNA ) ekosistem çöküşü gibi ilgili risklerden kaçınmak için sektörün düzenlenmesi çağrısında bulundu .

“Büyümeleri kısıtlanabilir ama ben, yaşanan bu olaylara rağmen kriptonun ve merkeziyetsiz finansın ortadan kalkmayacağını düşünüyorum. Çünkü bunların temelinde yatan teknolojinin ve inovasyonun, finans sistemimizin geleceği açısından önemli olması muhtemel.”

Hong Kong kripto avantajlarını benimsiyor 

Yue’nin duyguları, HKMA’nın kripto para birimlerine uzun süredir devam eden dostane yaklaşımıyla uyumludur. Ocak 2022’de kurum , işletmenin ilgili riskleri kabul ederken finansal yeniliğin faydalarını benimsemeye açık olduğunu belirten  bir açıklama yayınladı 

Kurum son zamanlarda , özellikle Terra ekosistem çöküşünden sonra,  stablecoin düzenlemelerine daha fazla odaklandı .

Bankanın perakende merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) e-HKD hakkındaki son tartışma belgesinde HKMA , stablecoin’lerin ülkenin dolarını zayıflatabileceği konusunda uyardı.

HKMA, tek bir stabilcoin daha popüler hale gelirse, yerel para biriminin önemli ölçüde zayıflayacağını belirtti. 

Avustralya merkez bankası, düzenlenmiş özel kripto para birimlerini teşvik ediyor 

Ayrıca, G20 oturumu sırasında Avustralya merkez bankası başkanı Philip Lowe, yalnızca iyi düzenlenmiş bir ortamda özel olarak çıkarılan kripto para birimlerine destek verdiğini ifade etti. Lowe’a göre, özel kripto para birimleri CBDC’lerden daha iyi olabilir. 

“Bu tokenler topluluk tarafından yaygın olarak kullanılacaksa, devlet tarafından desteklenmesi veya tıpkı banka mevduatlarını düzenlediğimiz gibi düzenlenmesi gerekecek”

Hem Avustralya hem de Hong Kong, standart bir kripto düzenleme çerçevesine yönelen ülkeler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Rasul. Kripto para sektörüne ilgi duyan bir üniversite öğrencisiyim. Bu Coin Nedir web sitesinde sizlere önemli gelişmeleri anlık sunuyorum.

Yorum Yap