İçinde Bulunduğum Ayı Piyasası, Tarihin En Kötüsü Konumunda! Glassnode

İçinde Bulunduğum Ayı Piyasası, Tarihin En Kötüsü Konumunda! Glassnode

Glassnode tarafından yapılan son zincir analizi, mevcut Bitcoin ayı döngüsünün tarihin en kötüsü olarak oynadığını gösterdi.

Glassnode’a göre, çoğu Bitcoin (BTC) yatırımcısının su altında olduğundan ve zararla satmaya devam ettiğinden, mevcut kripto ayı piyasasının şimdiye kadar kaydedilen en kötü duruma gelmesine birkaç faktör katkıda bulundu.

Blockchain analiz firması Glassnode’un 24 Haziran tarihli Tarihi Oranların Ayı  başlıklı  raporu , Bitcoin’in 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) altındaki mevcut düşüşü, gerçekleşen fiyattan negatif sapma ve net gerçekleşen kayıpların 2022’yi Bitcoin tarihinin en kötüsü yapmak için nasıl bir araya geldiğini özetliyor.

“Bunun ortasında, Bitcoin ve Ethereum, tarihte bir ilk olan önceki döngü ATH’lerinin altında işlem gördü. “

Glossnode

Ayı piyasasının ilk ve en bariz göstergesi, Bitcoin (BTC) spot fiyatının 200 günlük MA’nın ve daha da aşırı bir senaryo olan 200 haftalık MA’nın altına düşmesidir. Glassnode, mevcut fiyat seviyelerinin ne kadar nadir olduğunu vurgulamak için 2022 ayı piyasası boyunca Bitcoin’in 200 günlük MA seviyesinin yarısının altına düştüğünü gösterdi.

Glassnode ayrıca, Mayer Multiple’nin (MM) 0,5’in altına düşmesinin, 2015’ten beri gerçekleşmemiş son derece nadir bir durum olduğunu gösterdi. MM, aşırı alım veya aşırı satım koşullarını göstermek için 200 günlük MA’nın üzerindeki ve altındaki fiyat değişikliklerini etkiliyor. Raporda, “4160 işlem gününden yalnızca 84’ü (%2) 0,5’in altında bir kapanış MM değeri kaydetti.”

“Tarihte ilk kez 2021-22 döngüsü, önceki döngünün en düşük seviyesinden (0,511) daha düşük bir MM değeri (0,487) kaydetti.”

Glassnode, spot fiyatların gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğü durumların nadir olduğunu belirterek, bunun son altı yılda yalnızca üçüncü kez ve Bitcoin’in 2009’daki lansmanından bu yana beşinci kez gerçekleştiğini belirtti.

Bu olayın nadirliği, Glassnode’un tüm Bitcoin işlem günlerinin sadece %13.9’unun spot fiyatların gerçekleşen fiyatların altına düştüğünü gösteren modeliyle gösterilmektedir.

İşlem günlerinin sadece %13,9’u gerçekleşen fiyatın altında spot fiyatlar gördü. 
– Glassnode


Bu koşullar, piyasa değerine göre en büyük kriptoda kayıplarını kilitleyen yatırımcılar tarafından daha da kötüleşiyor. Glassnode , Bitcoin Haziran 2022’de 20.000 doların altına düştüğünde , BTC yatırımcılarının “tarihin en büyük günlük USD cinsinden gerçekleşen kaybını” kilitlediğini yazdı.

“Yatırımcılar toplu olarak tek bir günde -4.234 milyar dolar zarara kilitlendi ve bu, 2021’in ortasında kırılan 3.457 milyar dolarlık bir önceki rekordan %22.5’lik bir artış.”

Glassnode, tüm olumsuz metrikleri hesaba katarak, piyasanın bir kapitülasyon olayının ortasında olduğunu değerlendiriyor. Bucoinedir.com, 24 Haziran’da madencilerin stoklarını satmaya başladığına işaret ederek bu değerlendirmeyi destekledi, bu da kapitülasyonun gerçekleştiğinin bir başka göstergesiydi. Bu tür olaylar genellikle bir döngünün en düşük fiyat aralığını belirtir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap