Kripto Para Düzenlemesi; ABD ve İngiltere El Ele Veriyor!

Son zamanlarda kripto para piyasasında yaşananlar, ABD ve ingiltere'yi birlikte çalışmaya itti.

Kripto Para Düzenlemesi; ABD ve İngiltere El Ele Veriyor!

Kripto para odaklı çalışmalar hızlanıyor. ABD ve ingiltere kripto para düzenlenmeleri için birlikte çalışmaya devam ediyor. Bitcoin ve altcoinlerin yanı sıra, en çok odaklandığı nokta ise stablecoinler.

Piyasa muazzam bir sermaye akışı görmeye devam ettiğinden, kripto düzenlemesine duyulan ihtiyaç hissedildi. Artış, onu trilyon dolarlık bir pazar haline getirmeye devam etti. Küçük düzenleyici kurallar olmasına rağmen, düzenleme için ayrıntılı bir plan üzerinde çalışmak için çok az girişimde bulunuldu. Son zamanlardaki düşüş değişiklikleri ve yatırımcılar üzerindeki etkiler, hükümetleri bu amaçla bir düzenleyici çerçeve düşünmeye sevk etti.

Yakın tarihli bir hamleyle, ABD ve Birleşik Krallık düzenleyicileri, daha geniş düzenleyici girişimleri tartışmak için bir toplantı düzenledi. İşbirliğini sürdürmek ve yatırımcılar için güvenli bir ortam sağlamak için birbirlerini desteklediler. Terra UST ve diğer büyük isimlerin son zamanlardaki çöküş vakaları, devletleri bakış açılarını yeniden gözden geçirmeye ve küresel işbirliği aramaya zorladı.

İşte ABD ve İngiltere düzenleyicileri arasında yapılan toplantıya ve bunun piyasayı nasıl etkileyeceğine dair kısa bir genel bakış.

Kripto para düzenlemesi ve uluslararası işbirliği ihtiyacı

Uluslararası katılım ve artan yatırımlar nedeniyle kripto düzenlemesine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazla arttı. Son zamanlarda İngiltere mali düzenleyicisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto düzenlemelerini keşfetmek için ABD düzenleyicileriyle işbirliği yapmayı planladıklarını duyurdu. 14 Temmuz’da Nikhil Rathi, ana tartışma konusunun stablecoin’ler ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) olacağını doğruladı.

Bir hafta sonra, ABD ve İngiltere düzenleyicileri arasında ortak bir toplantı düzenlendi. ABD Hazine Bakanlığı, ABD-İngiltere Mali Düzenleme Çalışma Grubu toplantısının ardından ortak bir açıklama yayınladı. Mevcut güncellemelere göre, toplantı 21 Temmuz’da yapıldı ve katılımcılar arasında farklı departmanlardan yetkililer ve üst düzey personel yer aldı.

Bunlar arasında İngiltere Merkez Bankası, HM Hazinesi, Mali Davranış Otoritesi, Federal Rezerv Kurulu, ABD Hazine Bakanlığı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, FDIC, Para Birimi Denetleyici Ofisi ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) temsilciler yer aldı.

Açıklamaya göre, çalışma grubu finansal istikrarı, yatırımcı korumasını, adil piyasaları vb. teşvik etmek amacıyla 2008 yılında kuruldu. Artan yatırımlar nedeniyle bunlara duyulan ihtiyaç arttıkça, şimdi gündemine kripto düzenlemesi ve piyasa yeniliği ekleyecek.

ABD ve İngiltere düzenleyicilerinden ortak açıklama

Açıklamaya göre, düzenleyiciler Haziran ayında yapılan bir önceki toplantının sonuçlarını yansıttı. Ana düşünceleri, özellikle stablecoin’lerle ilgili olarak, kripto düzenlemesine ilişkin son piyasa değişiklikleri ve adımlardı. Ayrıca Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini keşfetmek için birlikte çalışacaklar. Katılımcılar, farklı yetki alanlarında yenilik ve düzenleyici sonuçlar için ortak çabalara olan bağlılıklarını dile getirdiler.

Açıklamada, katılımcıların yakın gelecekteki gelişmelerle ilgili daha fazla tartışmayı düşündükleri belirtildi. Düzenleyiciler, finansal inovasyon arasındaki küresel işbirliğinin ve daha fazla katılımın deneyimlerini nasıl geliştirebileceğinin farkındadır. İngiliz hükümeti, kriptonun tanınması ve yasal gelişmeler konusunda netlik ifade etti. Queen’in Mayıs ayında yaptığı konuşma, ‘kripto para birimlerinin güvenli bir şekilde benimsenmesinin’ ayrıntılarını özetledi.  

Birleşik Krallık hükümeti ülkeyi bir kripto merkezi haline getirmeyi planlıyor ve kripto düzenlemesi bu amaç için temel bir gereklilik. Hem düzenleyiciler hem de kullanıcılar için faydalı olan dinamik bir düzenleyici çerçeve üzerinde çalışmayı planlıyorlar. Royal Mint, stabilcoinleri düzenlemenin yanı sıra NFT’ler üzerinde de çalışmayı planlıyor. Geçen hafta, İngiltere Hukuk Komisyonu kripto düzenlemesi ile ilgili farklı teklifler yayınladı.

SONUÇ;

Birleşik Krallık ve ABD hükümetlerinin kripto düzenlemesi ve ilgili konularda birlikte çalışma planları var. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu konunun farklı yönlerini görüşmek üzere geçtiğimiz hafta ortak bir toplantı yapıldı. Ana gündemleri Merkez Bankası Dijital Para Birimleri ve stablecoin’lerdi. Açıklamada, işbirliğinin daha iyi bir pazar için devam edeceği belirtildi.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap