Kripto Para Kışında İzlenmesi Gereken 5 Sektör!

Kripto para fiyatları yılın en düşük seviyelerine gitti ve hangi alt sektörlerin birikime hazır olduğu sorusunu gündeme getirdi.

Kripto Para Kışında İzlenmesi Gereken 5 Sektör!

Kripto para uzmanları tarafından hazırlanan bir makalede bu konuya değinildi. Bucoinedir.com olarak sizler için açıklamaları derledik;

Herhangi birinin kripto piyasasındaki gerilemeyi dört gözle bekleyebileceğini düşünmek garip, ancak bu tam olarak bir ayı piyasası sırasında var olan düşük basınçlı ortamdan hoşlanan birçok geliştirici ve proje yaratıcısı tarafından tutulan konumdur. 

Bildiğiniz gibi, ayı piyasaları inşa etmek içindir ve şimdi, bir sonraki boğa döngüsünde yeni zirvelere yükselecek platformları tasarlamada piyasanın hangi sektörlerinin aktif olarak çalıştığını görmek için en iyi zamanlardan birindeyiz.

İşte, fiyatlar düşükken ve talep mevcut değilken birikim için en iyi fırsatlardan bazılarını sunabilecek blok zinciri ekosisteminin beş sektörüne bir bakış.

Düşünceler Cointelegraph’a aittir.

Katman-1 protokolleri

Bitcoin ( BTC ) ve Ethereum ETH ) gibi Katman-1 (L1) protokolleri , kripto para ekosisteminin çoğunun üzerine inşa edildiği için temeli oluşturur ve piyasanın diğer sektörlerinin çoğunun var olmasını sağlar.

Bununla birlikte, şu anda Bitcoin ağında başka protokoller başlatmak için pek fazla seçenek yok ve Ethereum‘un ölçeklenebilirlik açısından yüksek işlem maliyetlerine ve yavaş işlem sürelerine yol açabilecek iyi bilinen sınırlamaları var.

Bu faktörler nedeniyle, diğer L1 protokollerinin kendilerini kurmaları ve iyi bir pazar payı dilimi oluşturmaları için önemli bir fırsat var. Bir protokol tarafından üretilen toplam gelir, hangi ağların en fazla kullanımı gördüğünü belirlemek için kullanılabilecek bir ölçümdür.

Son 180 gün içindeki en iyi L1 zincirleri için kümülatif toplam gelir. 
Kaynak: Token Terminal

Token Terminal verilerine göre , Bitcoin ve Ethereum hariç son 180 gün içinde toplam gelir açısından ilk beş L1 protokolü; BNB Smart Chain ( BNB ), Avalanche AVAX ), Helium (HNT), Fantom FTM ) ve Solana SOL ).

Katman-2 protokolleri

Yukarıda bahsedildiği gibi, Ethereum ağının ölçeklenebilirlik açısından yaklaşan Birleştirme sırasında çözülmeyecek sınırlamaları vardır ve doğrudan Ethereum blok zincirinde meydana gelen aktiviteyi azaltmaya yardımcı olarak ihtiyacı doldurmak için katman-2 protokolleri için bir açıklık bırakır.

En iyi Ethereum L2’lerindeki istatistikleri izleyen L2Beat’e göre , Arbitrum toplam kilitli değer (TVL) açısından bir numara, ardından Optimisim ve dYdX geliyor.

Toplam değere göre en iyi 8 L2 ağı kilitlendi. 
Kaynak: L2Beat

L2Beat tarafından sağlanan listenin dışında bırakılan, ancak aktif cüzdanlar ve başlatılan protokoller açısından en çok benimsenen L2 olmaya devam eden bir ağ, DefiLlama‘dan alınan verilere göre şu anda 1,59 milyar dolarlık bir ”Toplam kilitli değer” ile TVL’ye sahip olan Polygon’dur ( MATIC ).

Bitcoin ağına gelince, şu anda artan girişleri gören ana L2 çözümü Lightning ağıdır , ancak protokolle ilgili herhangi bir token yoktur. Bunun yerine, kullanıcılar ağı desteklemek ve pasif gelir elde etmek istiyorlarsa bir düğüm çalıştırmayı seçebilirler .

OYUN

Kripto para ekosisteminin oyun sektörü, kullanıcıları mevcut kripto kışında etkileşimde tutmak açısından daha esnek olanlardan biri olduğunu kanıtladı .

Axie Infinity ( AXS ) gibi oyna-kazan oyunların ortaya çıkması , 2021 boğa döngüsü sırasında blok zincir tabanlı oyun olanaklarına ışık tutmaya yardımcı oldu ve çok sayıda “kazanmak için oyna” tipi protokolün bir uzantısına yol açtı. 

DappRadar’dan elde edilen veriler , aktif kullanıcılar açısından en iyi oyunlardan bazılarının, tümü WAX (WAXP) coin ağında çalışan Alien Worlds, Splinterlands ve Farmers World’ü içerdiğini gösterirken, Axie Infinity, akıllı cihazında tutulan varlıkların değeri açısından en iyi oyun olarak görünüyor.

Ayrıca, Illuvium ve Aavegotchi‘nin yanı sıra Enjin Coin (ENJ), Gala (GALA) ve Ultra (UOS) gibi oyun ekosistemlerini temsil eden tokenlerde dahil olmak üzere hala geliştirilmekte olan ancak yine de çok dikkat çeken bir dizi başka oyun da var.

Metaverse ve NFT fırlatma rampaları

Gündelik hayata entegre etmek için halihazırda devam etmekte olan çabalar da dahil olmak üzere, ana akım toplumun dikkatini çekmesi nedeniyle göz önünde bulundurulması gereken son bir sektör de Metaverse‘dir.

Konuları basitleştirmeye yardımcı olmak için, th  Metaverse , internette meydana gelen tüm veri ve etkileşimlerin blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir sanal gerçeklik temsilidir.

Metaverse kavramı henüz emekleme aşamasındayken, kripto dünyasında popüler bir konuşma konusu oldu. Şimdiden dünyanın en tanınmış ve tanınan markalarından bazılarından büyük yatırımlar çekiyor.

Metaverse’ye yatırım yapan bazı şirketler aşşağıda görüldüğü gibidir.

Metaverse’e ek olarak, NFT sektörünün genel halk arasında popüler olduğu gösterildiğinden, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) oluşturulması ve piyasaya sürülmesi konusunda uzmanlaşmış platformlar da dikkate değerdir.

Şu anda çalışmakta olan en gelişmiş ve benimsenen Metaverse ve NFT platformlarından bazıları, platformda bir MetaMansion sosyal oyunu başlatmak için Playboy ile yakın zamanda ortaklık yapan The SandboxSAND ) ve Decentraland ( MANA ) ve ApeCoin APE ).

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap