Kripto Paraları ve Altın’ı Etkileyebilecek Veriler Açıklandı!

İstihdam raporu, Federal Rezerv'in bu ay sonraki faiz artırımı kararı için önemli bir veri noktası olacak.

Kripto Paraları ve Altın’ı Etkileyebilecek Veriler Açıklandı!

İstihdam raporu, Federal Rezerv’in bu ay sonraki faiz artırımı kararı için önemli bir veri noktası olacak. Kripto paraları ve altını etkileyebilecek önemli veriler;

ABD hükümetinin Cuma günü yayınladığı bir rapora göre, ABD istihdam artışı Haziran ayında soğudu, ancak yine de ekonomistlerin beklentilerini büyük ölçüde aştı.

Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günkü bir rapora göre, işverenler geçen ay 372.000 iş ekledi, Mayıs ayında eklenen revize 384.000’den minimum yavaşlama ve koronavirüs pandemisinin iyileşmesinden bu yana en düşük seviyede . Ancak bu rakam, bir FactSet anketine göre ekonomistlerin öngördüğü 275.000 artıştan hala daha yüksek.

Haziran ayı istihdam raporuna göre, işsizlik oranı %3,6’da kalırken, ortalama saatlik kazançlar %0,3 veya 10 sent arttı.

Bitcoin ( BTC ), Haziran başındaki son iş raporundan bu yana yaklaşık %27 düştü ve kripto piyasaları, makroekonomik belirsizlik devam ettikçe yatırımcıların riskten kaçınma hissi ile boğuşmaya devam ediyor.

Ekonomistler, COVID-19 pandemisinden sonraki toparlanma sırasında ABD ekonomisinin aylık olarak yarım milyondan fazla iş eklemesinin ardından işgücü piyasasının soğumaya başlayabileceğini öne sürerek çok daha büyük bir yavaşlama bekliyorlardı. Ancak Haziran verileri, iş piyasasının hala çok sıcak olduğunu ve Federal Rezerv’i muhtemelen 0,25 puanlık normal artıştan daha hızlı bir şekilde 75 baz puanlık (0,75 puanlık) bir faiz artırımı yapmaya zorlayacak.

Faiz Artışı Yüksek İhtimalle 75 Baz Puan Olacak

Resmi rakamların açıklanmasının ardından ise Fed’in Atlanta başkanı olan Raphael Bostic, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ABD medyasından CNBC’nin canlı yayınına katılan Bostic, Fed’in Temmuz ayı sonundaki toplantısında 75 baz puanlık bir artış yapılabileceğini, buna sonuna kadar destek verdiğini ve hatta daha fazla da artış yapılabileceğini belirtti. Konuya yönelik şu açıklamalar yapıldı;

“İşsizlik verileri ekonominin güçlü olduğunu gösteriyor. İş piyasasında hala önemli bir ivmelenmeyi fark ediyoruz. İnsanlar hala iş bulabileceklerine olan inançlarını koruyorlar. Ancak bir başka yönden de bakacak olursak, ekonominin yavaşlamaya başladığını da görüyoruz. Bu rakamlar, ekonominin yavaşlamasıyla ilgili küçük işaretler veriyor. İlk işaretleri görüyoruz. Emin olmamız için daha güçlü ve net sinyaller görmemiz gerekiyor. Temmuz ayında yapılacak 75 baz puanlık artışa tamamiyle destek veriyorum. Agresif şekilde hareket etmeliyiz. Daha yüksek bir faiz artışı ekonomiyi olumsuz etkilemeyecektir. Rakamlar bize bunu gösteriyor”

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap