Polkadot’un Parachain’i Acala Saldırıya Uğradı!

Polkadot'un Parachain'i Acala'nın stablecoinlerine erişildi...

Polkadot’un Parachain’i Acala Saldırıya Uğradı!

Birçok kişi Polkadot’u Ethereum ekosistemi için bir sonraki mantıklı adım olarak görüyor. Bazı açılardan umut vaat etmiş olsa da, bugün önde gelen DeFi protokollerinden biri olan Acala kullanılarak büyük bir saldırı keşfedildi. Bu nedenle, AUSD’nin değeri bu yazı itibariyle 80 ile 95 sent arasında sallanarak depeglendi. Polkadot parachain Acala, Horizon çapraz zincir stabilcoin protokolünü uygular.

Stablecoin Kayıp Peg

Bir güvenlik kuruluşu olan PeckShieldAlert, Polkadot ekosistemine dayalı bir stablecoin olan Peg’in değerinin son zamanlarda yüzde 30 düştüğünü bildiriyor. Fonlar kaydırılırsa, daha fazla azalma meydana gelebilir. Ek olarak, saldırganların bir USD stabilcoini aşırı basması, değerinin düşmesine neden oldu.

Kimse bu güvenlik açığından nasıl yararlanıldığını bilmiyor, ancak bazı kötü adamlar neredeyse bir milyar AUSD’ye erişebildi. Binance CEO’su Changpeng Zhao , bunun onayını tweetledi. Acala ekibi yalnızca Horizon protokolünün yapılandırma sorunları yaşadığını ve tüm ağ etkinliğini durdurmak için acil bir oylama yapıldığını söyleyebildi.

Stabilcoinler etrafındaki huzursuzluk kripto topluluğuna nüfuz etti. Mayıs ayında, popüler DeFi protokolü Terra, bir dizi zorluğun ve liderliğinin kaybedilmesinin ardından ayrıştırıldı. Polkadot’un güvenilirlik geçmişi nedeniyle, bu istismar anlaşılır bir şekilde yaygın alarma neden oldu. 

Bilgisayar korsanının iBTC/aUSD sistemindeki bir güvenlik açığından yararlanma şansı vardır. Bilgisayar korsanı, havuzdan bir USD boşaltmak için güvenlik açığından yararlanmış olabilir. Acala’daki yetkililer sorunu çabucak doğruladı ve incelemeleri için operasyonları durdurdu.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap