Polygon, Ethereum ile Birlikte Yeni Özelliği Sayesinde Visa’yı Geçebileceğini İddia Etti!

Polygon, Ethereum ile Birlikte Yeni Özelliği Sayesinde Visa’yı Geçebileceğini İddia Etti!

Matic coin kurucu ortağı Mihailo Bjelic, yapılan bir röportajda, Ethereum odaklı geliştirilen ölçeklendirme çözümü zkEVM Rollups’ın smart contract protokolünün işlem hacmi bakımından Visa’yı geçebileceğini söyledi. 

Polygon (MATİC) geçtiğimiz gün Ethereum’un maliyetini azaltmayı ve verim-kullanılabilirlik gücünü artırmayı hedefleyen bir zkEVM ölçeklendirme çözümünü piyasaya süren ilk kişi olduğunu iddia ederek gündeme düşmüştü. Bu layer-2 protokolü, birkaç işlemi aynı bloğa koyarak, tek bir işlem haline getirip ETH ağına iletebilir.

Bjelic’e göre çözüm, Ethereum ağı ile güvenlik, ölçeklenebilirlik ve tam responsive sağladığı için Web3’ün önemli bir adımını temsil ediyor; bu, merkeziyetsiz uygulama geliştiricilerinin ağ üzerinde yeni geliştirmeler yapmak için, sıfırdan bir programlama diline ihtiyaç duymadıklarını gösteriyor.

Polygon kurucu ortağı konuya yönelik şu açuklamaları yaptı;

“Bir ölçeklendirme çözümü başlattığınızda, hedef olarak bu geliştirici sistemini korumaya almaya çalışırsınız.Bunu yapamazsanız, çok fazla sürtüşme olacaktır.” 

Matic’in ikinci kurucu ortağı Sandeep’e göre, bu çözüm ETH işlem maliyetlerini %90 oranında azaltacak ve işlem hacmini saniyede 50’nin üzerine yükseltecek.

Bjelic’in söylediği gibi, daha fazla geliştirilirse, yeni özellik olan ZkEVM Rollups zamanı geldiğinde saniyede binlerce işlemi anlık gerçekleştirebilecek duruma gelir ve böylece Visa gibi finans uygulamalarının işlem hacmini arkasında bırakabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Sinem. Benim 8 yıllık editörlük geçmişim bulunuyor. 2018 yılından beri kripto paralara ilgi duyuyorum. Sizler için önemli gelişmeleri ve verileri araştırıyorum.

Yorum Yap