Rekor Ons Altın Tahmini; 1 Yıl İçinde Bu Seviyelere Yükselecek!

Altın uzmanı rekor altın tahminini paylaştı.

Rekor Ons Altın Tahmini; 1 Yıl İçinde Bu Seviyelere Yükselecek!

Altın fiyatlarında bu hafta sert hareket görüldü. Perşembe günü 1 yılın dibini gören ons altın cuma günü ABD’den gelen kritik gelişme sonrası primlendi. Gram altın ise 990 lirayı aştı. Peki altın fiyatları neden yükseldi? 

Altın yatırımcıları fiyatlardaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Altın alacaklar ise fiyatların düşmesini bekliyor. Bu hafta piyasada çok önemli gelişmeler yaşandı. Ayrıca Assets Strategies International’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Rich Checkan ons altın tahminlerini paylaştı.

Ülkeler son zamanlarda enflasyonla mücadele ediyor

Pandemi döneminde ultra gevşek para politikası izleyen merkez bankaları piyasaları fonlamıştı. Büyük paralar basıldığı için, tüm Dünya’da enflasyon çizgüsü hızla yükseldi. Covid-19 virüsünde azalma meydana gelince ülkeler toparlanma sürecine girdi. Merkez bankaları fazi artışına giderek, yükselen enflasyonu kontrol etmeye çalıştılar. Fed 50 baz puanla hızlı başlarken, Haziran ayında bu rakamı 75 baz puan’a çıkararak ne kadar ciddi olduğunu gösterdi.

Fed’in faiz artışlarını takiben diğer merkez bankaları da faiz artışına gitti.

En son Avrupa Merkez Bankası (ECB), 11 yıl sonra ilk kez faiz oranlarında artışla gitti. ECB, piyasa beklentilerinin üzerinde 50 baz puan faiz artışı gerçekleştirdi.

Resesyon piyasayı panikletti

İsviçre ve Avrupa merkez bankaları gibi önemli düzenleyiciler faiz arışı yaparken, yatırımcılar ve uzmanlar resesyon korkusuyla panikledi. Merkez bankaları faiz artışına gittiği için, uzmanlar büyümenin negatif etkileneceğini düşünmeye başladı.

Özellikle ABD 2.çeyrekte %1.5 daralmaya gittiği için, netatif büyümenin etkileneceğini düşünenler artmaya başladı.

Yatırımcılar bu gelişmeyi bekliyor

Önümüzdeki hafta FED faiz artışına gidecek ve burdan çıkacak olan faiz oranı altın yatırımcılarını etkileyecektir.

0.75’lik faiz oranına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık faiz artışı ise, yaşanabilecek bir senaryo olarak görülüyor.

Eğer Fed piyasa beklentileri üzerinde bir faiz artışı gerçekleştirirse altın fiyatlarında baskı artabilir.

“Altın bu seviyelere gidiyor”

Assets Strategies International’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Rich Checkan, altın fiyatını değerlendirdi. Checkan’ın değerlendirmesi, FED, geleneksel borsalar gibi birçok faktörü kapsıyordu. Analist, “insanlar altının neden tarihi görevini yerine getirmediğini bilmek istiyor.” diyor. Ardından, “altının değeri düşmeye devam ediyor. Ancak diğer varlık sınıflarından çok daha yavaş bir oranda.” diye belirtiyor. Bilindiği üzere altın yıllık %7,8 değer kaybı yaşadı. Ancak, Bitcoin ve geleneksel piyasalar çok daha fazla düştü. Geleneksel borsalar arasında yer alan S& P 500 bugüne kadar yüzde 16,6 değer kaybetti. Bitcoin ise, 2022’de yani aynı dönemde %51 düştü. Dijital altın olarak nitelenen BTC, yazının yazıldığı sırada 22.816 dolardan el değiştiriyordu. Varlık fiyatlarındaki düşüş, FED’in sıkılaştırma politikaları, Ukrayna savaşı ve enflasyon oranlarındaki artışla ilgiliydi.

Bu noktada Checkan, altın fiyatı için FED’in kararlarına bakmamız gerektiğini söylüyor. Ona göre FED’in bir sonraki adımı altının değeri için kritik önem taşıyor. ABD TÜFE verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle, FED’in masasında iki seçenek yer alıyor. Bunlar arasında 75 baz puanlık artış ve 100 baz puanlık artış var. Checkan, FED’in bir sonraki adımının altının değerini önümüzdeki 12 ay boyunca artırma potansiyeli taşıdığını söylüyor. Analist, fiyat seviyesi olarak ise önümüzdeki bir yıl içinde 2.400 dolar olarak tahmin veriyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Doruk. 2019 yılından beri kripto paralarla ilgileniyorum. Geleceğine inandığım kripto para sektörünü araştırıyorum ve ulaştığım önemli verileri sizinle paylaşıyorum.

Yorum Yap