Saxo Bank; Kripto Para Çöküşü Fırsat Getirdi!

Saxo Bank yayınladığı raporda kripto paraları ön plana çıkardı.

Saxo Bank; Kripto Para Çöküşü Fırsat Getirdi!

Danimarka merkezli önemli yatırım bankası Saxo Bank, 3. çeyrek raporunda kripto paralara da değindi. Dünyada makroekonomik şartların kripto paraları da belirsizliğe süreklediğini belirten banka, Bitcoin‘de 2022 yılında yaşanan büyük düşüşlerin de, en büyük kripto para için yapılan “dijital altın” nitelendirmesinin artık geçerliliğini yitirmesine neden olduğunu belirtti. Banka ayrıca, kripto kışının fırsatlar da sunduğunu ifade etti.

Bundan sonraki fiyat hareketinin, küresel çaptaki makroekonomik gelişmelere göre olacağını belirten banka raporu, CBDC’lerdeki ilerleme seviyesinin de önemine değindi:

“Kripto paralar şu anda bir belirsizlik içinde bulunuyor. Genel makroekonomik çerçevede yaşanacak olaylar, regülasyonlar ve kurumsal benimsenme konusunda yaşanacaklar gidişatı belirleyecek. Merkez bankası dijital paralarında yapılan araştırmaları da söylememize gerek yok. CBDC’ler de, kripto paralara muhtemel rakip olabilecek varlıklar konumundalar…”

Banka raporda kripto para sektörünün sert bir ayı sezonunun içinde bulunduğunu, fakat bu çöküşün büyük fırsatlarıda beraberinde getirdiğini yazdı.

“Sektör uzmanları 2022 yılında bir kripto kışında olduğumuzu düşünüyor. Düşen fiyatlar ve dijital varlık uygulamalarına katılımın azalması bunu gösteriyor. Ancak içinde bulunduğumuz ayı piyasası da endüstrinin yeni bir ralli başlatabilmesi için de fırsatlar barındırıyor. Bu durum yatırım yapılabilmesi ve piyasanın istikrarı açısından da çok önemli…”

Saxo Bank, kripto paraların istikrarı konusunda şüphelere neden olan piyasalar genelindeki çöküşün potansiyel olarak beklenenden daha sert düzenlemeleri beraberinde getirmesini bekliyor. Bankanın bu tezi, farklı yargı bölgelerinin doğru kripto para düzenleyici çerçevesini daha sesli bir şekilde tartışmaya başlamasına dayanıyor.

Bankaya göre, kripto paralarda bu yıl yaşanan çöküş, endüstrinin baskıyı kaldırıp kaldıramayacağına dair soruları gündeme getirdiğinden, tüm sektörlerin uyum içinde çalışmasını gerektiriyor. Saxo Bank, kripto para düzenlemelerinin 2021’de hızla yükselen piyasalarda ilerlemeyi amaçlayan bazı piyasa spekülatörlerinin sonunu getirdiğini de ekliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap