Solana; Ethereum’dan (ETH) Daha Merkeziyetsiz Yapıya Sahibiz!

Solana; Ethereum’dan (ETH) Daha Merkeziyetsiz Yapıya Sahibiz!

Solana (SOL), 23 mart tarihinde doğrulayıcı düğümlere odaklanan önemli metrikleri paylaştı ve Ethereum’dan (ETH) daha merkeziyetsiz olduğunu söyledi.

Ethereum katili olarak adlandırılan Solana (SOL) geliştiricilerinin arkasındaki şirket olan Solana Foundation, Mart ayını kapsıyan Doğrulayıcı Sağlık Raporu raporunu paylaştı. Veriler, SOL blokzincirin ağında (number of validator nodes) doğrulayıcı düğüm sayısı, doğrulayıcıların Sol blokzinciri dağılımı gibi önemli veriler sayesinde kendi ağlarını rakip ağlar ile kıyaslıyor.

Solana’nın yayınladığı verilere göre SOL blokzinciri üzerinde 3.400 üzerinde düğüm var. Aktif olarak çalışan düğümlerin 2.421 tanesi zincir üstünde yapılan işlemleri doğrulama onayına sahip. Verilere göre en büyük rakibi olarak adlandırılan Ethereum blokzincirinde ise 3.022 doğrulayıcı düğüm var. Avalanche (AVAX) blokzincirinde ise 1.193 farklı aktif doğrulayıcı düğüm çalışıyor..

Solana’nın En Çok Doğrulayıcısı Hangi Ülkede?

SOL araştırmacıları, 2.421 farklı  doğrulayıcısının nerelerde çalıştığını gösteren bir veri paylaştı.

Araştıran ekinim verilerine göre Solana ağında doğrulama yapanların %23’ü Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösterirken 2. konumda ise %13.2 oranıyla Almanya bulunuyor. Kalanı ise farklı ülkelerde bulunuyor ve daha orantılı bir yayılımın olduğu görülüyor.

Solana araştırmacıları, merkeziyetsizliği hesaplayan bir metrik olan Nakamoto katsayısına göre Solana (SOL) blokzincirinin Ethereum’dan daha merkeziyetsiz bir yapıda olduğunu söylüyor.

Güncel verilere göre ETH doğrulayıcı düğümlerinin %45’i Amerika Birleşik Devletlerinde ikamet ediyor. Bu, ülkede yapılacak yaptırımın ETH ağını çok olumsuz etkileyeceği anlamına geliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Ben Mehmet. '' Bu Coin Nedir?'' youtube kanalının ve web sitesinin kurucusuyum. Geleneksel finans şirketlerinde ve kripto para odaklı şirketlerde danışmanlık ve yöneticilik yaptım. ''Bu Coin Nedir?'' ekibi olarak, sizler için en önemli verileri, gelişmeleri ve stratejileri araştırıyoruz. Youtube kanalımıza abone olarak, kripto paralar hakkında ücretsiz eğitim alabilirsiniz.

Yorum Yap